A Telecom és a Lidl konszern után a legnagyobb állami tulajdonban lévő német vállalkozást rendíti meg az adatellenőrzés botránya. Az államvasutak (DB) Babylon név alatt futó projektjének részeként 173 ezer munkatársat világítottak át. A Stern hírmagazin által megszellőztetett spicliaffér felelőseit a cég legfelsőbb vezetésében keresi a parlament közlekedésügyi bizottsága.
„Csaknem együttesen fordultunk le a székről!” – mondta Anton Hofreiter, az ellenzéki Zöldek bizottsági tagja, miután kiderült, hogy a DB 240 ezer alkalmazottjának majd hetven százalékát érintette az akció, amellyel elsődlegesen a korrupció ellen kívánnak fellépni.
Az államvasutak évente húszmilliárd euróra rugó megrendelést ad ki, és ennek megfelelően köteles szigorúan ellenőrizni az üzleti folyamatok becsületes lebonyolítását. A feltételezett gazdasági bűnözést megakadályozó ellenőrzés azonban csak szűk személyzeti kört érinthet és nem 173 ezer embert – hangoztatják a parlamenti bizottság tagjai, párthovatartozás nélkül. Az alkalmazottak nevét, címét, telefonszámát és bank-összeköttetéseit nyolcvanezer olyan vállalat adataival hasonlították össze, amellyel a DB üzleti kapcsolatot tart fenn. A vizsgálat közben 329 gyanús esetre bukkantak és 116 ügyet adtak át az államügyészségnek. Az általánosított gyanúsítás viszont – a politikusok szerint – elfogadhatatlan és ellentmond az adatvédelem törvényeinek. Felvetődött az is, hogy a korrupcióellenes célkitűzésen túlmenően a DB vezetősége a vállalatot kritikusan szemlélő újságírókhoz és politikusokhoz fűződő információs kapcsolatok után is kutat. A munkatársak masszív ellenőrzésére – magánnyomozó-irodák bevonásával is – nyolcszázezer eurót adott ki a vasút.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját