Számos szabálytalanság is történt, amikor magánkézbe adták a Velencei-tó északi partjának hetvenhektáros területét, ezért a Fejér Megyei Főügyészség óvást emelt a tulajdoni bejegyzés ellen – tudta meg lapunk.
Mint megírtuk, a tó közvetlen partján fekvő, Sukoróhoz tartozó, állami kézben lévő földterület egy csereügylet nyomán vándorolt egy befektetői csoport tulajdonába. Ennek során a befektetőket képviselő Yoav Blum két pilisi gyümölcsösét ajánlotta fel, illetve kifizette az állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által megállapított két terület közötti értékkülönbözetet. Az ügylet érdekessége, hogy a két földterület közötti értékkülönbözet meghaladta a 15 százalékot, ebben az esetben viszont, a jogszabály szerint, az MNV Zrt.-nek nyílt pályázatot kellett volna kiírnia. Különös az is, hogy Yoav Blum rövid idővel a csereügylet előtt szerezte meg egyik gyümölcsösét, amely meglepő módon éppen a tervezett M4-es autópálya útvonalán fekszik. Ez adott indokot az MNV Zrt.-nek a csere kezdeményezésére. A földcsere előtt Yoav Blum még vásárolt egy romos házikót is Sukorón, hogy helyi lakos legyen, ami ugyancsak elengedhetetlen volt az ügylet lebonyolításához.
A Fejér Megyei Főügyészség tájékoztatásából kiderült, hogy nem csak a csereügyletnél merültek fel korrupció gyanújára okot adó intézkedések. Lapunk megkeresésére Rabi Noémi, az ügyészség sajtószóvivője elmondta: a szóban forgó ingatlanok cseréjével kapcsolatban vizsgálatot végeztek, amely érintette Gárdony jegyzőjének munkásságát és a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, valamint a Székesfehérvári Körzeti Földhivatal eljárásait is. Az általuk hozott határozatokat a főügyészség hatályon kívül helyezte, és az érintett hatóságoknál immár a jogszabályoknak megfelelő új eljárás és határozat meghozatalát indítványozta. A főügyészség a vizsgálat eredményeként összesen négy óvást nyújtott be, amelyek mind a parti sáv kialakításával kapcsolatosak. Az MNV Zrt. által kezdeményezett telekalakítás során ugyanis több jogszabálysértés történt.
Mint ismert, a helyszínen a Ronald S. Lauder médiamágnás által megálmodott King’s City nevű kaszinókomplexumot tervezik felépíteni. A természetvédők mindamellett, hogy az ügylet mögött egyszerű ingatlanspekulációt vélnek, erőteljesen tiltakoznak a part beépítése ellen. A természetvédelmi és civil szervezetek a tó vizének minőségét, illetve egyáltalán a fennmaradását féltik. Az építkezés ugyanis a természetvédelmi védettséggel bíró madárrezervátum szomszédságában, a magyar evezőssport egyik fellegváraként számon tartott parton, a Natura 2000 védelme alá eső sukorói dombok alatt, tájképvédettséget is élvező területen valósulna meg.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében