Ádáz küzdelem zajlik az állami földekért

Ismét összetűzésbe került a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat. Utóbbi ugyanis egy újabb bírósági pert indított a vagyonkezelő ténykedése miatt, ezúttal is a bábolnai földek ügyében. Az önkormányzat a vagyonkezelő korábbi ügyletei miatt már kezdeményezett egy bírósági eljárást, s büntetőjogi feljelentést is tett az ügyészségen.

Dénes Zoltán
2009. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb bírósági polgári pert indított a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. ellen, mivel egy több mint nyolcszáz hektárt érintő bábolnai földbérleti pályázatán a vagyonkezelő az IKR Zrt.-t hozta ki nyertesnek, miközben az önkormányzat magasabb bérleti díjat ajánlott – közölte Völner Pál, az önkormányzat közgyűlésének elnöke. Az MNV Zrt. az IKR-nek mint helyben lakó vállalkozónak biztosította az elő-haszonbérleti jogot. Mindezzel viszont az önkormányzat nem ért egyet, s ezért bírósághoz fordult. A peres eljárásnak már csak azért is helye van, mert a vagyonkezelő csak akkor köthet földbérleti szerződést bármely céggel, ha a szóban forgó társaság árbevételének legalább fele mezőgazdasági tevékenységből származik – mutatott rá Völner Pál, akinek feltételezése szerint az IKR esetében ez nem valósult meg, hiszen a cég főként kereskedelemmel foglalkozik. Hozzátette: érdekessége az ügyletnek az is, hogy az MNV Zrt. a mai napig nem értesítette hivatalosan az önkormányzatot a pályázati eljárás eredményéről, miközben az IKR-el már megkötötte a szerződést.
Az MNV Zrt. és a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat nem először került összeütközésbe. Tavaly októberben az MNV Zrt. jelentős mennyiségű állami tulajdonban lévő termőföldet értékesített, illetve adott bérbe Bábolnán és környékén. A mintegy 11 000 hektár földet érintő pályázati eljárásban a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat is részt vett, miután a közgyűlés 1,5 milliárd forintos keretet biztosított a vásárlás céljára. A megszerzett termőföldet az önkormányzat a helyi gazdáknak kívánta haszonbérbe adni azért, hogy így biztosítsa számukra a földhasználat lehetőségét – mondta Völner Pál. Hozzátette: a megyei önkormányzat célkitűzéseinek csak a töredéke teljesült, mivel a pályázati kiírás és annak lebonyolítása során jogszerűségi problémák jelentkeztek a pályázatokat kiíró, illetve azokat lebonyolító MNV Zrt. eljárásában. Az önkormányzat végül csak 287 hektár földet vásárolhatott meg 273 millió forintért. A megyei vezetés többek között azt kifogásolja, hogy az MNV Zrt. olyan esetekben is meghosszabbította a fizetési határidőket, amikor a vevők az állami területeket elővásárlási jog alapján szerezték meg. Márpedig az elnök szerint amennyiben az elővásárlási joggal élők a vételárat az eredeti határidőig nem fizetik meg, a megállapodások automatikusan semmis szerződésekké válnak. Ezen esetekben a már megkötött adásvételi, illetve haszonbérleti szerződések érvénytelenségének megállapítása érdekében polgári peres eljárásokat indítottak, amelyek előreláthatóan ősszel kezdődnek.
– Látva a pályázati eljárás során bekövetkezett durván jogsértő, a magánérdekek gátlástalan érvényesítését szolgáló törekvéseket, először az MNV Zrt. illetékes vezetőitől kértük a szabálytalanságok orvoslását – mondta Völner Pál. Mivel ez elmaradt, a megyei önkormányzat büntetőfeljelentést tett az illetékes ügyészségen. Ennek eredményeként a Legfőbb Ügyészség nyomozásfelügyeleti és vád-előkészítési főosztálya április 9-én nyomozást rendelt el jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanújával. A feljelentéskiegészítés adataiból ugyanis megállapítható volt, hogy egy magánszemély – öt ácsi termőföld esetében – úgy nyerte meg a pályázatot, hogy több millió forinttal alacsonyabb összegű ajánlatot tett, mint a megyei önkormányzat. Az ügyészségi nyomozás még folyamatban van.
Az MNV Zrt. több fronton is dolgozik azon, hogy a kiszemelt üzleti köröket juttassa állami földhöz – hívta fel a figyelmünket Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének igazgatója. Mint korábban megírtuk, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. mintegy 40 ezer hektár állami földterület húsz évre szóló haszonbérletét hirdette meg úgy, hogy azokat most is bérlik, zömében 2014 és 2017 között lejáró szerződésekkel. A bábolnai eset, úgy tűnik, bizonyítja Budai Gyula korábbi állításait, miszerint a vagyonkezelő azért hirdette meg – jellemzően öt évvel a korábbi szerződések lejárta előtt – a mintegy 40 ezer hektárnyi termőföld bérleti jogát, hogy így bebetonozhassa az adott mezőgazdasági területeken a kormányhoz közelálló üzleti köröket. – A pályázati feltételeket is úgy szabták meg, hogy bármely „külsős” érdeklődő esélytelen legyen, hiszen azok lényegében teljesíthetetlenek – mutatott rá Budai Gyula. Mint mondta, ezen földek esetében még érvényben vannak a korábbi bérleti szerződések, a pályázati kiírás szerint pedig, ha esetleg nem a jelenlegi bérlő nyerne, akkor az új bérlő köteles lenne elszámolni a régivel. Ez az jelenti, hogy újabb milliókat kellene fizetnie az új bérlő a réginek. Emellett a vagyonkezelő, minden korábbi tiltakozás ellenére, most is egy pályázati egységben, esetenként 5000-6000 hektárnyi földre írt ki egy-egy pályázatot, amiért csak biztosítékként – érdeklődésük komolyságát bizonyítandó – több száz millió forintot kellene letenniük a gazdálkodóknak, majd ha esetleg nyernek, egy évre előre kellene kifizetniük az ugyancsak százmilliós költséget jelentő bérleti díjat. Tehát – szögezte le Budai Gyula – egyértelmű, hogy a vagyonkezelő újabb húsz évre be akarja betonozni a szóban forgó állami földeken a kormányhoz közelálló vállalkozókat. Az MNV Zrt. immár két hónapja képtelen megindokolni, hogy miért írta ki a szóban forgó földek bérleti jogát jóval a korábban megkötött szerződések lejárata előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.