Agonizál a német nagykoalíció

A tíz hét múlva sorra kerülő német parlamenti választások kimenetelét is befolyásolhatják az utóbbi hetekben Schleswig-Holsteinben lezajlott események. A tartomány kereszténydemokrata–szociáldemokrata kormánya összeomlott, a baloldali párt azonban nem adja támogatását ahhoz, hogy előre hozott választásokat írjanak ki a szövetségi szinten rendezett voksolással egy időben.

Stefan Lázár
2009. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merkel győzelmére számítanak. A németek nyolcvan százaléka arra számít, hogy a szeptember végi választások eredményeként Angela Merkel marad Németország kancellárja. Az állampolgárok mindössze 13 százaléka vélekedik úgy, hogy szociáldemokrata riválisa, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter kiszorítja őt a kancellári székből. Eközben a bajor CSU Nürnbergben szombaton véget ért kongresszusán ismét Horst Seehofert választották meg a párt elnökének. (MTI)


(Köln)

Peter Harry Carstensen (CDU), az északnémet tartomány miniszterelnöke nem volt hajlandó elfogadni a koalíciós partner SPD egyre inkább balra tolódó politikáját, ezért sokéves vajúdás után a kereszténydemokraták amellett döntöttek, hogy befejezik az együttműködést a szociáldemokratákkal. A CDU a parlament feloszlatását és előre hozott választást követel szeptember 27-én, a szövetségi parlamenti választásokkal egy időben. A szociáldemokraták azonban elutasítják a lépést. Szavazataik nélkül pedig elérhetetlen az a kétharmados többség, amely pontot tehetne a hatalmi harc végére. Ennek tudatában Carstensen bizalmi szavazást kérhet maga ellen, és a CDU-képviselők támogatásával visszalép, vagy kisebbségi kabinet veszi át a tartomány vezetését.
A CDU–SPD szövetség szétesése Schleswig-Holsteinben hűen tükrözi a berlini nagykoalícióban zajló vitákat, és azt jelzi, hogy a szeptember végi választások után minden bizonnyal véget ér a két nagy párt együttműködése. Wolfgang Bosbach, a CDU–CSU-frakció elnökhelyettese a Kielben zajló események tanulságaként leszögezte: „A nagykoalíció hosszú távon nem megoldás.” A Schleswig-Holsteint a Bundestagban képviselő CDU-honatyák vezetője pedig kijelentette: „Most megtanulhatjuk, mit jelent az, ha az SPD balszárnya egyre nagyobb befolyásra tesz szert. Ha ezek az erők a szövetségi pártban is áttörnek, akkor a szeptemberi szavazás során destruktív SPD-vel találjuk szemben magunkat.”
A szociáldemokraták ugyanakkor szegénységi bizonyítványnak állítják be a miniszterelnök szándékát, és szerintük a parlament feloszlatásának terve nem egyéb, mint megfutamodás a felelősség elől. Az ellenzéki pártok közül a CDU-val mind Kielben, mind Berlinben koalícióra törekvő liberálisok reagáltak a leggyorsabban. Guido Westerwelle FDP-elnök úgy fogalmazott: „A koalíció összeomlása Schleswig-Holsteinben jelzés a szövetségi politikusok számára. A CDU és az SPD nem tartoznak egymáshoz.” Hasonló értelemben foglaltak állás a Zöldek elnökei is: Claudia Roth és Cem Özdemir régen esedékes lépésről beszélt.
Angela Merkel kancellár – annak ellenére, hogy be akarja fejezni az SPD-vel kötött szövetséget – tartózkodott attól, hogy kommentálja a schleswig-holsteini fejleményeket. Nyilvánvalóan abból a megfontolásból, hogy a zavartalan kormányzás a választási kampány leghatásosabb érve, mert krízishelyzetben a polgárok elutasítják a pártok közötti civakodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.