Amikor egyesülnek a lelkek

Nem a képességeink mutatják meg, kik vagyunk, hanem a döntéseink – akár ez is lehetne Sárai Ritának, a tízéves Gördülő Tánccsoport művészeti vezetőjének az életfilozófiája. A kerekes székes koreográfus kitartását, életbe vetett hitét, tenni akarását sokan megirigyelhetnék. Tizenkét évvel tragikus balesete után teljes erőbedobással intézi a társulat ügyeit, szerepel Bozsik Yvette Lélektánc című koreográfiájában, és küzd a mozgássérültek társadalmi elfogadásáért.

Makrai Sonja
2009. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenkét évvel ezelőtt Sárai Rita addigi élete a másodperc töredéke alatt véget ért. Egy rossz lépés miatt a bábolnai óvónő, aki társastáncot, dzsesszbalettot tanított a helybelieknek, egy ház padlásáról a pince betonjára zuhant. Deréktól lefelé teljesen lebénult. – A baleset utáni első két év alatt teljes passzivitásba zuhantam, nem érdekelt senki és semmi, saját magam sem, bezártam a tudatomat – emlékezik. – Egyszerűen nem akartam elfogadni, hogy kerekes székben kell töltenem életem további részét. Egy ismerősöm, látva helyzetemet, tudtomon kívül jelentkezett a nevemben az Önálló Élet rehabilitációs táborba. Itt segítettek az embereknek új célokat találni, hitet adtak mindenkinek, erőt a továbblépéshez, az újrakezdéshez. A révészekkel folytatott léleklazító beszélgetések segítettek ismét elindulni az utamon. Többekkel együtt ekkor alakítottuk meg a Gördülő Tánccsoportot.
Így Rita folytathatta a megkezdett munkáját, csak kicsit másképp. A „Gördülők” első fellépésükön egy ötperces keringőt adtak elő, amit ő készített el egy régi koreográfiája alapján. A tizenhét tagból álló együttes mára már háromórás önálló műsorral járja az országot: kánkán, palotás, esőtánc mind szerepel a repertoárjukon. Esélyegyenlőségi és kulturális rendezvényeken, családi napokon szoktak fellépni, de táncoltak már Zsófia spanyol királynő előtt, és szerepeltek az osztrák nagykövetség egyik bálján is. Három évvel ezelőtt pedig a Veszprémi Összművészeti Fesztiválon Post Scriptum díjban részesültek. A csoport évekig honorárium nélkül adott műsort, volt, hogy útiköltségüket sem térítették meg, de mostanában mindez kezd megváltozni. Rita nemrégiben ott is hagyta marketinges munkáját, hogy figyelmét kizárólag a társulatra összpontosítsa.
Ez a tánccsoport egy békehadtest. Meg akarjuk mutatni mindenkinek, hogy mozgáskorlátozottként is lehet teljes életet élni – mondja elszántan Rita. – Régen a mozgássérült lét tabutémának számított, szinte értelmi fogyatékosként kezelték őket. Rejtve kellett élniük. Én a kórházban úgy érzetem magam, mintha elítélt lennék vagy egy munkaeszköz. Ott mindenki elfelejtette, hogy a gyógyuláshoz vezető út első lépcsőfoka a lelki sebek gyógyítása. A mi testi-lelki terápiánk a tánc. Van olyan tagunk, akit a közönség soraiból halásztam ki. Éreztem, hogy azzal, amit mi tudunk nyújtani, képes lesz az állapotán túllépni, újra megnyílni a világ felé. Az a rehabilitációs tábor, ahol én is kimásztam a saját gödrömből, már megszűnt, pedig elmondhatatlanul nagy szükség van az ilyen lehetőségekre, főleg a friss betegeknek. Hosszú ideje érlelődik bennem, hogy létrehozzak egy révészközpontot, amely elősegítheti a sérült emberek társadalmi integrációját. A központ adna otthont a tánccsoportnak is, ahol nyugodtan tudnánk próbálni, és talán egy új műsort is összehozhatnánk. De ezen a helyen az egészséges gyermekek is megismerkedhetnének a sérültek világával.
Rita odaadását mutatja, hogy amikor 2005-ben neki ítélték oda az egyik mobiltársaság által alapított Példakép-díjat, az ezzel járó egymillió forintot felajánlotta az együttesnek. Tavaly Bozsik Yvette felkérte őt és élettársát, Vágola Imrét, aki szintén a tánccsoport tagja, hogy vegyenek részt a Lélektánc című produkcióban, ahol az együttes táncosai értelmi fogyatékosokkal és mozgássérültekkel közösen dolgoznak. – Nagyon nehéz volt a próbák elején együtt mozogni Bozsik Yvette táncosaival – avat be a kulisszatitkokba Rita. – Ők is és mi is félve kezdtünk bele a próbába. Végül mindenki levetkőzte gátlásait, előítéleteit, és létrejött a csoda. Mások vagyunk ugyan, de a lelkünk a tánc által mégis közös. A Lélektánc sok mindent elmond az emberekben megbúvó előítéletekről, az elfogadásról, a kirekesztettek világáról. A lélektáncosok szeptemberben folytatják országjáró körútjukat, de Rita addig is saját tánccsoportjának szervezi a fellépéseket. A szabadság kerekes székes hírnökei legközelebb augusztusban tűnnek majd fel Százhalombattán és Balatonbogláron.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.