Barnaszenes erőmű a Mátrában

E N E R G I AHa a népszavazás szabad utat ad szeptember 6-án, 2013-ban már elkezdheti működését az Első Nógrádi Erőmű Zrt. Mátraterenye közelébe tervezett erőműve. Az egység főként barnaszenet égetne, de 20 százalékban biomasszából is előállítana áramot. A beruházó az elérhető legtisztább technológiát ígéri.

Dékány Lóránt
2009. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy arányban támogatja a lakosság, de azért sok az ellenző is – mondta újságírók előtt Farkas Tamás, a Mátraterenye mellett 49,9 megawatt kapacitású erőművet építő Első Nógrádi Erőmű (ENE) Zrt. vezérigazgatója. Arról, hogy a beruházás elindulhat-e, szeptember 6-án helyi ügydöntő népszavazást dönt majd. Amennyiben ezen az ENE számára kedvező döntés születik, úgy 2013-ban már megkezdheti működését a 80 százalékban barnaszenet, 20 százalékban pedig biomasszát (döntőrészt faaprítékot) eltüzelő üzem. A projekt jelenleg az engedélyeztetési eljárás előkészítésénél tart. Márpedig a 49,9 megawatt kapacitás még éppen kiserőműnek számít, amelynek engedélyeztetése jóval kevesebb erőfeszítést vesz igénybe, mintha mondjuk 50 megawattra lenne képes a blokk.
Farkas Tamás kifejtette, a beruházás mintegy 30-40 milliárd forintba kerül majd, az erőmű élettartamát pedig 40 évre tervezik. Az egység a becslések szerint évente 350 ezer tonna szén-dioxidot bocsáthat ki, miközben a blokk hatásfoka 33 százalékos. – Ez a jelenleg elérhető legjobb technológia – emelte ki a vezérigazgató. Hozzátette, a telephelyet úgy alakítanák ki, hogy abban később elférjen egy szén-dioxid-leválasztó egység is.
Farkas szerint az erőműre mindenképpen szükség van, mert vélhetőleg 2013-ig a magyar gazdaság ismét talpra áll, s ekkor több energiára lesz majd szükség. Ráadásul a hazánkban jelenleg üzemelő erőművek már elöregedtek, így termelésük hamarosan kiesik. Rámutatott, hogy az üzem csökkenti Magyarország energiafüggőségét is, mivel nem importált, hanem helyi erőforrásokra támaszkodik.
Az erőmű lakott területtől távol létesülne, a beruházó közlése szerint lakóépület legközelebb csaknem 2 kilométerre található a tervezett telephelytől. Farkas Tamás arra is kitért, hogy május 8-án lakossági fórumot is tartottak az ügyben. Kérdésünkre, miszerint van-e alternatív forgatókönyvük arra az esetre, ha számukra negatív döntés születik a népszavazáson, azt felelte: „Nincs B tervünk. Annak semmi értelme nem lenne, hiszen itt hoszszú távú együttműködésre van szükség.”
Az ENE egy ciprusi bejegyzésű társaság, a Herco Holdings tulajdonában áll, amelynek hátteréről a vezérigazgató nem adott bővebb tájékoztatást. Csupán annyit mondott, „külföldi pénzügyi befektetők” állnak a beruházás mögött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.