Iszlámábád és Jakarta. Egy pakisztáni és egy indonéz város, amely csaknem hatezer kilométerre fekszik egymástól, ám nem csak az – eltérő kulturális közeg ellenére – azonos vezető vallásában hasonlít egymásra. A két ázsiai metropolist egyvalami összeköti: a Marriott hotelek, amelyek ellen szűk egy éven belül robbantásos merényleteket követtek el. Ráadásul az indonéz Jakartában lévő szálloda ellen már nem is először. A jakartai pokolgépes merénylet emellett igen sok egyezést mutat a tavaly szeptemberben végrehajtott pakisztáni akcióval.
Adott ugyanis két mozlim többségű állam, ahol egy, az országban működő – a nyugati sajtó által misztifikált – al-Kaidához közel álló terroristasejt merényletet követ el egy külföldi, lehetőleg az Egyesült Államok érdekeltségébe vagy annak szemléletét megtestesítő létesítménye ellen.
A megközelítőleg 88 százalékban mozlim Indonézia mindezek ellenére az elmúlt években igen csendes volt. A 202, főleg külföldi halálos áldozatot követelő 2002-es, majd a 22 áldozatot szedő 2005-ös, ugyancsak Balin elkövetett robbantások után azonban, úgy tűnik, újraéledt az indonéz hatóság által a 2002-es bali merénylet után hatástalanított Dzsemáa Iszlámíja. Az állítólag az al-Kaidával is kapcsolatot tartó szervezetet 1993-ban alapították azzal a céllal, hogy majd egységes, délkelet-ázsiai kalifátust hozzanak létre Indonézia, Malajzia, a Fülöp-szigetek és Thaiföld területén. Balit követően ismét hallatták hangjukat elemzők szerint. A merényletet még senki sem vállalta magára.
Brüsszel gyenge, a britek jobb megállapodást kötöttek Amerikával
