Dánia stratégiai tervei északon

A Feröer-szigetek és Grönland környékén építene ki katonai támaszpontokat Dánia, valamint egy gyors reagálású, sarkköri bevetésekre kiképzett hadtestet is felállítanak – derült ki a koppenhágai törvényhozás legfrissebb, a 2010 és 2014 közötti katonai költségvetéséből. A dánok ugyanakkor a Grönland északi részén található amerikai Thule légibázis szerepét is felülvizsgálnák.

Balogh Roland
2009. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vadászrepülőgépek sarkköri használatának hatékonyságát, illetve a széles autonómiával rendelkező – még Dániához tartozó – Grönland északi részén, a kanadai határhoz közel található, a hidegháború óta vitatott létjogosultságú amerikai Thule légibázis térségbeli biztonságpolitikában betöltött szerepét is vizsgálja a koppenhágai védelmi minisztérium – tudta meg a The Copenhagen Post. Az angol nyelvű dán napilap szerint a gyors reagálású hadtest, illetve az alakulatot koordináló északi parancsnokság felállításával további katonai potenciált próbál meg összpontosítani a sarkkör környékén a skandináv ország. A mintegy 600 millió dán koronára (22,6 milliárd forint) rúgó katonai fejlesztéseknek – a dán lap szerint – az adhatott lendületet, hogy az elmúlt évek során a nyári időszakban egyre jobban elolvadt az északi féltekét borító hótakaró, ráadásul a jégsapkák visszahúzódásával, jéghegyek letöredezésével sok, korábban nem ismert vagy használhatatlan sziget, földnyelv vált elérhetővé.
A brit közszolgálati BBC információi szerint a dán hadsereg – amely fejlesztéseihez parlamenti hozzájárulást is kapott Koppenhágától – a globális felmelegedést kihasználva próbálja meg növelni jelenlétét, amely a skandináv országhoz tartozó északi sarkköri területeken található nyersanyagforrások kiaknázását segítené.
A térségért azonban nem csak Dánia érdeklődik. A geológiai felmérések szerint ugyanis a világ szénhidrogénkészleteinek mintegy 25 százaléka jelenleg az északi sark jégsapkái alatt rejtőzik, így a régióban érdekelt országok – Oroszország, Egyesült Államok, Kanada és Norvégia – is egyre fokozottabb aktivitást mutatnak. A The Copenhagen Post szerint azonban félő, hogy a dán sarki fegyverkezés a régióban érdekelt nagyhatalmak erőteljesebb katonai aktivitását váltja ki, ráadásul veszélyezteti Grönland érzékeny politikai helyzetét is. Alex Fiedler, a grönlandi parancsnokság korábbi vezetője szerint a túlzott fegyverkezés csak még jobban elmérgesíti a helyzetet, és növelheti Oroszország – már eddig is élénk – fellépését a Jeges-tengeren.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.