Csaknem 17 ezer embert evakuáltak a kanadai Kelowna településről a szombat óta pusztító erdőtüzek miatt. A Brit Columbiában gyorsan terjedő tűzvész már 400 hektáron perzselte fel a növényzetet, 9 ház is leégett. A Vancouver felé tartó autópálya 19 kilométeres szakaszát lezárták – adta hírül a BBC. Több mint százötven tűzoltót, tíz helikoptert és nyolc repülőgépet irányítottak a helyszínre, de egyre szárazabb és melegebb időt jósol a meteorológia, az oltás ezért nem könnyű. A több tűzfészekből is felcsapó lángok eredete egyelőre ismeretlen. A most letarolt területen 2003-ban tombolt a mostaninál is nagyobb tűz, akkor több mint 240 ház lett a lángok martaléka.
Afrikában a megfékezhetetlen bozóttüzek elsősorban a vadon élő állatokat veszélyeztetik, főként az Uganda, Ruanda és Kongó hegyvidéki bambuszerdeiben élő hegyi gorillákat, amelyekből már csak 720 él a világon. Az összefüggő, de három országhoz tartozó parkerdőnek a ruandai oldalán kezdődött a tűz a hét végén, majd gyorsan átterjedt az erdőség ugandai részére. A rémült állatok, köztük a hegyi gorillák is most tömegesen menekülnek a Kongói Demokratikus Köztársasághoz tartozó erdőkbe, amelyeket még nem értek el a lángok.
A vízkorlátozással együtt járó szárazság miatt, amely a kontinens nagy részét sújtja, nincs sok remény az oltás sikerére. Moses Mapesa, aki az ugandai vadvédelmi hatóság élén a katonaság és önkéntesek segítségével igyekszik úrrá lenni a helyzeten, úgy véli, a tűzvésznek előnye is van. Segít megszabadulni például a talajon nagy tömegben felhalmozódott biomasszától és a most növő veszélyes gombaféléktől, amelyek átadhatják a helyet a hasznos fajtáknak. A gorillákat azonban ez aligha nyugtatja meg.
PM Orban Lands Powerful Right Hook on Peter Magyar
