Garantált az ország légvédelme?

A Magyar Honvédség rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel garantálja az ország légterének védelmét – reagált lapunk cikkére a Honvédelmi Minisztérium. Megírtuk, a tárca a térségben és a NATO-ban egyedülálló módon felszámolja a leghatékonyabb légvédelmi kategóriát, a vállról indítható Igla–1 típusú rakétakomplexumokat.

MN-összefoglaló
2009. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz gyártmányú Igla–1 típusú rakétarendszerek cseréjére vonatkozó döntést a Magyar Honvédség katonai vezetése szakmai szempontok szerint hozta meg, annak érdekében, hogy azokat egy modern, a kor követelményeinek megfelelő, folyamatosan fejleszthető, korszerűsíthető fegyverzettel, a Mistral légvédelmi rakétarendszerrel váltsa ki – közölte a hét végén a minisztérium. Állításuk szerint a honvédség rendelkezik az Igla–1 típusú rakétákat helyettesítő fegyverrendszerrel, ami – más légvédelmi eszközökkel kiegészítve – továbbra is garantálja az ország légterének védelmét.
Mint arról beszámoltunk, a magyar légvédelemnek nemcsak a vadászrepülő fegyverneme van válságban, hanem súlyos problémákkal küzdenek a légvédelmi rakétások is. A minisztérium ugyanis a térségben és a NATO-ban egyedülálló módon felszámolja a leghatékonyabb légvédelmi rakéta kategóriát a honvédségben. Magyarország egyetlen megmaradt légvédelmi rakétás alakulatára hárul az a feladat, hogy a maradék, vállról indítható, orosz gyártmányú Iglát egy csehországi lőtéren ellőjék, és ezzel a szétszereléshez képest olcsón felszámolják a készletet.
A HM szerint a Mistral rakétarendszerek nagyobb hatótávolságúak, gyorsabbak, modernebbek és üzembiztosabbak, mint kivont elődjük. Van barát-ellenség felismerő képességük, szövetségi alkalmazhatóságát nemzetközi gyakorlat bizonyította. Hozzáteszik, a KUB légvédelmi rendszer jelenleg is üzemel, s biztosítja a stratégiailag meghatározó objektumok védelmét. Kiváltásáról a légvédelem garantálása mellett, szakmai szempontok alapján határoz a jövőben a honvédség vezetése.
Információink szerint a tárca közelmúltbeli döntése, miszerint barát-ellenség felismerő rendszerekkel szereli fel a Mistral légvédelmi rakétarendszert, csak részleges megoldást hozott a szövetségi együttműködés problémájára. Mint arról annak idején a minisztérium tájékoztatta lapunkat, csak a célmegjelölő radarokat cserélték fel ezzel a berendezéssel, a rakétaindítókat nem. Márpedig enélkül csak jelentős korlátozásokkal alkalmazható a rendszer szövetségi környezetben. Ami a KUB komplexumokat illeti: a vezérkari főnök tavaly arról számolt be, gondolkodnak a leváltásukról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.