Guru, mogul, ikon

A n y a n y e l v ü n k

Minya Károly
2009. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egynapos sztárok, „celebek” korát éljük, s ez tükröződik a szóhasználatban, szókincsben is. Miről is van szó? A bizalmas nyelvhasználatban, a diáknyelvben, a (bulvár)sajtóban gyakran találkozhatunk a személyre vonatkozó túlzás jelenségével. Korábban a király vagy a császár járta, most a guru, a mogul, illetőleg az ikon dívik. Nézzük meg részletesebben ezeket a kifejezéseket!
A ’tiszteletre méltó’ jelentésű guru szóval hagyományosan az üdvözüléshez hozzásegítő szellemi vezetőt, tanítómestert jelölik az indiai vallásokban. A hindi eredetű guru főnév eredetileg a szikh vallás szellemi vezetőjére utal. A lelki tanítómester olyan vezetője tanítványainak, aki hiteles avatásban részesíti a lelki életben való fejlődésre őszintén törekvőket. Ezzel szélesre tárja előttük az önmegvalósítás kapuját. Átvitt értelemben napjainkban egy szakma bálványozott, megfellebbezhetetlen tekintélyét jelenti. A szó elsősorban összetételben fordul elő, például a Randiguru film címeként is. Íme egy példamondat: „Jennifer Lopez szülés után drasztikus diétába kezdett, ezenkívül hipnózisra jár egy fogyiguruhoz.” Tartalmazza ezt a kifejezést Molnár Csikós László Divatszavak című könyve is (Tinta Könyvkiadó, 2008). A szerző szerint a sajtó ’szektavezér’ értelemben is használja a guru főnevet. Gyakran rosszallóan olyan egyénre alkalmazzák, aki magát mélyreható ismeretekkel rendelkező személynek tartja: biztonsági guru, pénzügyi guru, funky-futurista guru, technikai guru.
Történelmi vétetésű a mogul szavunk: a mai Pakisztán és India területén fennállt mohamedán birodalom (1526–1858) uralkodócsaládjának tagja. Ennek is kialakult az átvitt értelme: valamely szakmában nagy hatalmú és befolyású személy: tőzsdemogul. A napisajtóban leginkább a médiamogul összetételben találkozhatunk vele: „Az amerikai médiamogul és ingatlankirály beperli azt az újságírót, aki milliárdosnak nevezte.” Médiacsászárnak vagy tömegtájékoztatási királynak is nevezhetnénk.
Ebbe a szócsokorba tartozik a divatdiktátor is, aki természetesen nem kényúr, hanem olyan tekintélyes személy, aki képes arra, hogy ruháival divatot teremtsen.
S végül nézzük meg az ikon szót! Ennek távolodott el leginkább a jelentése az eredetitől. Ugyanis az ikon elsődlegesen kép, fatáblára festett bizánci szentkép; stilizált ábra, piktogram. Kiemelkedő személyre, egyéniségre vonatkoztatva pedig ekképp találkozhatunk a kifejezéssel: „Madonna, a szőke popikon erősen koncentrál, végigcsinálja a jól megszokott mozdulatsort, és élvezi, hogy még mindig olyan fitt.” S íme, régebbi időkre is vonatkoztatják már az újságírók: „Az 50-es évek két sportikonja Puskás Ferenc és Papp László volt.” Holott ők még csillagok, bálványok voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.