Gyorsított költségvetés

A megszokottnál jóval hamarabb, már szeptember elején szeretné benyújtani a parlamentnek a jövő évi költségvetés tervezetét a kormány. A sietség egyik legfontosabb oka, hogy a büdzsében az ideinél is több megszorítás szerepel, s ezt szeretnék még a novemberi szocialista kongresszus előtt elfogadtatni.

2009. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét megszorításokra kell felkészülniük a tárcáknak jövőre – derül ki a 2010-es költségvetési tervezőmunkát részletező pénzügyminisztériumi köriratból, amely szerint az idei, már amúgy is jelentősen megkurtított előirányzatokból kell kiindulni a véglegesítésnél. A további nadrágszíjhúzást jelzi, hogy a szaktárca honlapján megjelent dokumentum szerint a minisztériumok idén zárolt forrásait be kell építeni a jövő évi keretbe, vagyis tovább kell görgetni a megszorításokat. Ezenkívül nem nőhet a létszám a közintézményeknél, s a béreket sem lehet növelni. A büdzsé sarokszámait elvileg a takarékos állami gazdálkodásról szóló tavaly év végi törvény határozza meg, amely szerint a bruttó hazai össztermék (GDP) növekedésének csak a felével lehet több kiadása az államnak. Jövőre azonban a gazdaság további, közel egy százalékpontos zsugorodásával kalkulál a kabinet, amelyet az idei, közel hétszázalékos visszaeséshez képest kell érteni; mindez a kiadások drasztikus visszafogását jelenti. A szaktárca legfontosabb célkitűzése ráadásul a 3,8 százalékos hiány, amelyet még a Nemzetközi Valutaalappal kötött szerződésben kellett garantálnunk ahhoz, hogy a kölcsön további részleteit lehívhassuk.
*
A megszorításokat minél hamarabb átpréselné a törvényhozáson a kormány, melynek fő oka, hogy várhatóan november elején tartják a szocialisták kongresszusát, s a széthulló SZDSZ támogatása is kétségessé válhat. A büdzsé bevételeinek csökkenését a január elsejétől már hatályos ingatlanadó és vagyonadó bevezetéséből próbálja ellensúlyozni a kormány, de a kiadások lefaragásának hatását csak jövőre lehet majd érzékelni, a szociális támogatások megkurtítása ugyanis január elsejétől, illetve májustól lép érvénybe. A jövő évi költségvetés sarokszámaiból látszik, hogy a megszorítások mennyire visszavetik a gazdaságot, s a kieső bevételek pótlásához ismételt szigorítások szükségesek. – A legnagyobb probléma, hogy a lakosság fogyasztása zuhan, a legtöbb adóbevétel ezért esik ki – fogalmazott lapunknak Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője szerint az ország nagyon eltávolodott a gazdasági lehetőségeihez mért lehetséges növekedési pályától, s ez a leszakadás jövőre is folytatódik.
A gazdaságot visszahúzó tényezők között a megszorításokon kívül a korrupciót és a törvénykezési hiányosságokat is említik közgazdászok. Az egyik legtöbbet támadott törvény a csődeljárást és a felszámolási eljárást szabályozó, hamarosan életbe lépő módosítás, amelyet több nemzetközi követeléskezelő vállalat, valamint a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesülete (FOE) is kifogásolt az utóbbi napokban. A hitelminősítők és követeléskezelők a sokadjára módosított törvény gyakorlati kivitelezhetetlenségét bírálták, a FOE pedig tegnap közleményben tiltakozott a szabályozás paragrafusai ellen. Megítélésük szerint ez idáig elmaradt a korszerű csődtörvény újraalkotása annak ellenére, hogy 2003-ban és 2005-ben is módosítottak az 1991-es törvényen, amely a mai napig hatályban maradt. A csődeljárásról és felszámolási eljárásról szóló törvény így azonban a többszöri átdolgozás után is a rendszerváltás sajátos viszonyait és az akkori gazdasági állapotokat tükrözi, s nem alkalmas arra, hogy a jelenlegi válságot és cégbedőlési hullámokat kezelje.
– A recesszió viszonyai között várhatóan vállalkozások tömege kerül rövid időn belül az átmeneti vagy tartós fizetésképtelenség állapotába, ezt támasztják alá az idei statisztikai adatok is – fogalmaz az érdekvédelmi szervezet. A folyamatban lévő felszámolási eljárások száma már az első fél évben 7500 volt, s több mint 6500 végelszámolási és 15 csődeljárás indult, amely negyvenszázalékos növekedést jelent a végelszámolások területén. A magyar csődtörvényben elfogadott megoldások messze elmaradnak a fejlettebb országok törvényeitől, így tovább növelik a magyar vállalkozások versenyhátrányát – véli a FOE. Meglátásuk szerint egy teljesen új és az uniós jogszabályokkal harmonizált törvényre lenne szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.