Jogi börtöneinkről egy döntés nyomán

Jobbágyi Gábor
2009. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történt, hogy hosszú vajúdás után etikai kódex jött létre a magyar gazdák szervezetei és a nagy élelmiszer-áruházak között. E szerint az áruházak etikai vállalást tettek, hogy nyolcvan százalékban a magyar gazdák termékeit árusítják. Fontos kiemelni a kötelezettség etikai jellegét. Ez azt jelenti, hogy a felek között szerződés nem jött létre, így jogi ereje nincs, bíróság előtt nem kikényszeríthető. (Ezért nem írta alá a legnagyobb gazdaszervezet, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége.)
Ez az etikai kötelezettség – ha teljesül – mindenkinek jó lett volna; elsősorban a magyar vásárlóknak, mert garantált, jó minőségű élelmiszert kaphatnának, a magyar gazdáknak, mert értékesíteni tudják termékeiket. Még az áruházaknak is jó, mert a vevők jelentős része gyenge minőségű, a külföldi élelmiszerekkel szerzett sok keserű tapasztalat után a magyar árukat keresi.
Mindenkinek tetszett a dolog; kivéve a Gazdasági Versenyhivatalt, amely eljárást indított kartellgyanú miatt, amely ha igaz, semmissé teheti a létrejött etikai egyezséget. Ettől mindenki pánikba esett, a magyar gazdaszövetségek tajtékoztak a felháborodástól – jogosan.
Bocsássuk előre; a versenyjogi szabályok fontosak az Európai Unióban és hazánkban is, segítségükkel lehet többek között elérni, hogy egyesek ne játszanak össze a versenytárs ellen, védjék a fogyasztókat. Túlbuzgóságból azonban nem lehet a jogszabályokat önmagukban nézni, céljukkal teljesen ellentétesen alkalmazni. Hagyjuk most a jogos érzelmeket; próbáljuk elfelejteni, hogy egy magyar hatóság totálisan magyar érdekek ellen cselekedett. Vizsgáljuk kizárólag azt, miért nincs igaza jogilag a Gazdasági Versenyhivatalnak.
A felek etikai kódexet alkottak. Az etikai szabályok lényege, hogy kívül esnek a jog világán (metajurisztikus szabályok – mondják a jogászok). Vagyis állami kényszereszközökkel, bíróság útján kikényszeríthetetlenek, jogi jelentőségük nincs. Az etikai szabályokat a jog szempontjából vagy megtartják a felek, vagy nem; megsértésüknek egyedül erkölcsi rosszallás lehet a következménye. Az állam azért is közömbös általában az erkölcsi szabályokkal szemben, mert sokszor magasabb mércét állítanak fel, mint a jogszabály, így betartásuk kifejezetten hasznos a társadalomra.
Ha a jogszabályok és szerződések vizsgálata mellett a versenyhivatal az etikai szabályok versenyellenességét kívánja vizsgálni a jövőben, lehetőségei beláthatatlanok. Indítványozhatja például az Ószövetség számos élelmiszer-előállításra és -fogyasztásra vonatkozó előírását, mert szemben állnak az EU-normatívákkal. Kitől és honnan szerzi be a katolikus egyház a misebort és a szentelt ostyát? Lehet-e böjtölni a vallási előírások szerint, hiszen ez is korlátozza a szabad versenyt. A hazánkban élő mohamedánok sertéstenyésztők elleni kartelljét ne is említsük; mint ismert, ők nem fogyaszthatnak disznóhúst a Koránt követve. Megvizsgálandó a szent könyv is versenyjogi szempontból.
Ha mindezt esetleg átvizsgálta a versenyhivatal, jöhetnek az etikett és a protokoll szabályai. Menynyire versenyszabályoknak megfelelő például a Külügyminisztérium menüsora egy, a nagykövetek részére adott fogadáson? Rendelhetünk-e csak barackpálinkát gyermekünk lagziján a vendégeknek? Hiszen ezzel mind-mind kizártuk a szabad versenyt, sőt borzalmas kiejteni: kartelleztünk. Ne folytassuk az őrület fokozását!
Még egy kiindulópontról elfeledkezett a versenyhivatal. A felvilágosodással kezdődő polgári kor egyik kötelmi jogi alapelve a szerződési szabadság elve. Ezt minden nyugat-európai polgári törvénykönyv – a magyar Ptk. is – tartalmazza. Ez az elv röviden azt jelenti, hogy szerződésekben szereplő felek szabadon döntik el, kötnek-e s kivel, milyen szerződést és milyen tartalommal. Ennek keretében a magyar Ptk. is számos lehetőséget ismer arra, hogy meghatározott, több szerződő fél hosszú időre szóló áruszállításra vonatkozó szerződést kössön egymással. Tipikus esete ennek a témánk szempontjából a mezőgazdasági termékértékesítési szerződés, amelyben egy felvásárló több évre leköti meghatározott termelők termését. Ilyennek tekinthető a szállítási szerződés, amelyben tömegárukat szállítanak a jövőben. Köthetünk előszerződést is, meghatározott partnerekkel jövőben kötendő konkrét szerződésekre. Ezt se folytassuk. A modern gazdasági életben tömegével vannak olyan, a szerződési szabadság elvéből következő kapcsolatok, ahol a szerződő felek egymással többéves szerződést kötve kizárnak másokat. Megindítandó a kartelleljárás az összes európai polgári törvénykönyv ellen? S mi a helyzet a nemzeti éttermekkel, a márkaboltokkal? Miért nem ehetünk babgulyást és túrós csuszát az indiai és az olasz éttermekben? Miért nem vásárolhatok vietnami papucsot az Adidas-márkaboltban? Honnan veszi a bátorságot az IKEA, hogy saját bútorait árulja saját áruházában?
Ne folytassuk. A modern bürokrácia tömegével termeli a hasonló őrültségeket. Felmerült, hogy bográcsunk nem EU-konform, nem lehet kalákában házat építeni és szüretelni. Vagy jogsértő módon nem megfelelő görbületű uborkát és kisméretű almát kívánunk enni. Miközben a versenyszabály jegyében akadálytalanul ömölhet be a silány minőségű távol-keleti áru, tönkretéve az európai és hazai termelőket, kereskedőket. A modern jog és bürokrácia egyes megnyilvánulásaiban a padláslesöprésekhez hasonló jogi börtönt kíván létrehozni – természetesen a legnagyobb szabadság jelszavával.
Az Európai Unió és a jogrendszer nem őrültek háza. Az egyes jogszabályokat megalkotni és alkalmazni a jog társadalmi rendeltetésével összhangban szükséges. Ennek során ismerni kell a jog célját, a jogrendszer egészét. Európában és hazánkban a jog célja nem jogi börtön létrehozása, mint azt egyes túlbuzgó hatóságok és bürokraták elképzelik.

A szerző tanszékvezető, egyetemi tanár

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.