Már a belépő is botrányos volt

Laborc Sándort 2007 novemberében az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága nem tartotta alkalmasnak a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatói posztjára. Az ellenzék leginkább azt kifogásolta, hogy a moszkvai KGB-egyetemen képezték ki. A zárt ülésről kiszivárgott információk szerint meghallgatásán bagatellizálta az orosz energiapolitikai hatalmi törekvéseket, azóta a Molban – közvetlenül Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és MSZP-elnök lemondása után – 21 százalékos befolyást szerzett egy tisztázatlan tulajdonosi hátterű orosz cég.

Munkatársunktól
2009. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belföldön intenzívebben, de külföldön is kiemelt helyen foglalkozott a sajtó és a szakmai közvélemény Laborc Sándor NBH-főigazgatói kinevezésével. Utóbbira példa a The New York Times tavaly februári írása, amelyben arról értekezett a lap, hogy NATO-diplomatákban aggodalmat keltett Laborc KGB-s múltja, mivel 2008-ban Magyarország adta, éppen a tábornok személyében, a katonai szövetség hírszerzési bizottságának elnökét. Korábban megírtuk, hogy az Egyesült Államok brüsszeli NATO-nagykövete is kifogásolta Laborc előéletét, amikor arról tájékoztatta a magyar nagykövetet, hogy egy szövetséges ország kém- és terrorelhárító szolgálatának élére elfogadhatatlannak tartják személyét.
A The New York Times cikkének megjelenésekor Laborc már az NBH élén volt: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az újkori magyar demokrácia történetében példátlan módon 2007. december 17-én úgy nevezte ki a tábornokot Szilvásy György titokminiszter javaslatára, hogy a nemzetbiztonsági bizottság nem tartotta alkalmasnak a feladat ellátására Laborc Sándort. A parlamenti bizottságban is a kinevezéssel szembeni legfőbb érv az volt, hogy Laborc 1983-tól 1989-ig a KGB irányítású Dzerzsinszkij Akadémián tanulta meg a szakma fortélyait. A testület zárt üléséről kiszivárgott hírek szerint a titkosszolgálati tiszt bagatellizálta az ellenzék orosz energetikai hatalmi törekvéseivel kapcsolatos felvetéseit. Ez a körülmény azért is érdekes, mert éppen a 2009. márciusi kormányválság közepén (közvetlenül azután, hogy Gyurcsány Ferenc az MSZP elnöki posztjáról is kénytelen volt lemondani) az ismeretlen hátterű orosz Szurgutnyeftyegaz 21 százalékos részesedést vásárolt a Molban. A barátinak nem nevezhető tranzakció kapcsán is felvetődött, hogy a magyar szolgálatok nem megfelelően látták el feladatukat, hogy őket is váratlanul érte a stratégiai vállalatban történt részvényvásárlás. Laborc egyébként már megbízott nemzetbiztonsági főigazgatóként megkezdte az NBH átszervezését, amit szintén élesen bíráltak. A tábornok ugyanis megszüntette a kémelhárítási igazgatóságot, és szinte az összes főosztályvezetőt leváltotta.
Kövér László (Fidesz) Laborcról korábban úgy nyilatkozott, benne a kormány megtalálta azt az embert, aki nemcsak szervilizmusból, hanem lelkesedésből is kielégíti a hatalom vélelmezett, illegitim elvárásait is.
Laborc utódja a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot (a szervezet a titkosszolgálatok technikai igényeit elégíti ki, így ők végzik a telefonlehallgatásokat is) idáig irányító Balajti László dandártábornok. A megfigyelési ügyben több lehallgatott telefonbeszélgetés is nyilvánosságra került. Balajti ezzel kapcsolatban közölte, a szakszolgálat nem hallgatott le parlamenti képviselőket, másrészt megígérte, hogy aki ennek ellenkezőjét állítja, azt feljelenti. Egy, a Népszavának adott interjúban pedig arról beszélt, hogy a nyilvánosságra került lehallgatott beszélgetés biztosan nem tőlük került ki. Balajti László a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatói posztjára történt kinevezését a nemzetbiztonsági bizottság 2007 novemberében az ellenzéki tagok tartózkodásával támogatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.