Mindenki támogatja a távhőt

E N E R G I A Bár nagyrészt tudtán kívül, de a jogszabályoknak köszönhetően valamennyi energiafogyasztó támogatja a távhőt. A július 1-jén megnyílt gázpiachoz készült rendeletek is a távfűtőrendszert segítik, de a villamos energia drágulása is elsősorban ennek köszönhető. Az áram nem lesz olcsóbb a gázár októberi csökkenésétől sem.

Dékány Lóránt
2009. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor áramot vagy gázt fogyasztunk, de amikor a benzinkúton tankolunk is, közvetett módon valójában a távhőfogyasztást támogatjuk. Az elmúlt időszakban megjelent energetikai törvények – hogy a forgalmi adó mértékében bekövetkezett változtatásokról ne is beszéljünk – szinte kivétel nélkül tartalmaznak olyan passzusokat, amelyek a távfűtés megsegítésére szolgálnak. Ennek oka lehet a tömeges leválás veszélye a távfűtőrendszerről, amely már az ellátásbiztonságot fenyegetné. Egyes esetekben viszont úgy tűnik, inkább csak politikai döntés eredménye a kiemelt támogatás.
Legutóbb a július elsejei gázpiaci nyitáshoz szükséges miniszteri rendeletek tartalmaztak hasonló részeket. A törvény ugyanis arra kötelezte az óránként 100 köbméternél több gázt lekötő fogyasztókat, hogy a versenypiacról vételezzék a fűtőanyagot. Kivételt ez alól egyedül a távhőt termelő gázerőművek élveznek, mivel ezek egy évig még maradhatnak a lakosság és a kisfogyasztók számára kialakított, a közüzemi rendszert felváltó egyetemes ellátásban. Vagyis hatósági árszabás mellett vételezhetnek földgázt 2010. július 1-jéig, ami jóval kisebb árkockázatot jelent számukra – és egyben kisebb előállítási költségeket is.
Ennél valamivel közvetlenebb támogatást nyújt a tavaly bevezetett Robin Hood-adót is magában foglaló törvény, amely hivatalos nevében is „a távhő versenyképessé tételére” született. Ez az energiaiparban tevékenykedő cégek nyereségére vetett ki extra adót, amiből valamennyi távhőfogyasztó a fűtési szezon hat hónapjára havi 1150 forintot kap támogatásként. De ebből a bevételből tartotta szinten a kormány a gáz- és távfűtési kompenzációt is – miközben a keret célja a panellakások fűtés-korszerűsítése lett volna. A kompenzáció jövője azonban kérdéses, mivel a korábbi elképzelések szerint ez a jelenlegi formában már 2010 végén megszűnhet.
– Gázártámogatás helyett energiatakarékossági támogatást kapjanak a szociálisan rászorulók – javasolta az elmúlt héten Orosz Sándor MSZP-s politikus.
Szintén közvetlenül érinti a távfűtést használók tárcáját az, hogy a távhő áfája augusztus 1-jétől 18 százalék lesz – miközben a földgázé 25 százalék –, jövőre pedig a legalacsonyabb (5 vagy 7 százalékos) kulcsba kerül. Ennek igényét a távhős szakmai szervezetek korábban többször is megfogalmazták, mivel ezzel ki lehet egyenlíteni a távfűtés versenyhátrányát a gázfűtéssel szemben. Véleményük szerint azonban a kedvezményes áfát csak ideiglenesen szabad fenntartani, amíg a távhővel kapcsolatos szabályozási problémákat meg nem oldják. Balog Róbert, a Főtáv szóvivője nemrég megkeresésünkre kifejtette, hogy elsősorban módosítani kellene a gázárképzés rendszerén, amellyel el lehetne érni, hogy ne az egyéni kisfogyasztók terjedését ösztönözzék, hanem a nagyobb gázvásárlókat, ezáltal pedig a központi fűtésszolgáltatást. Hozzáfűzte, emellett támogatni kellene a kapcsolt – vagyis az áram mellett hőt is előállító – energiatermelés bővítését, s a megújuló forrásokon alapuló hőelőállítást.
A kapcsolt áramtermelés tavaly óta már „zöldenergiának” számít, vagyis ugyanúgy a kötelező átvétel alá esik, mint például a szélturbina vagy a biomasszát elégető erőmű által előállított villany. Ez azt jelenti, hogy a kereskedőknek az erőműtől emelt tarifával kell átvenniük az áramot, ami természetesen megjelenik a villamos energia fogyasztói árában is. Olyannyira, hogy jelenleg a kötelező átvételből befolyt összeg mintegy 70 százalékát a kapcsolt energiatermelőknek osztják vissza.
– Komoly többletköltséget jelent a szolgáltatók számára, hogy a kötelező átvétel mértéke egy év alatt a duplájára emelkedett – fogalmazott lapunknak Boross Norbert, az Elmű-Émász cégcsoport szóvivője. Legfőképpen ez okozta, hogy valamennyi egyetemes ellátó emelte az árait ezen a nyáron. Boross szerint nem valószínű, hogy októberben csökkenhet az áram ára, mivel az ősszel várható árcsökkenést a mostani tarifaváltoztatásba már beárazták. Így a villamos energia csak abban az esetben lehet olcsóbb, ha a vártnál nagyobb mértékben esik a földgáz ára. Valamivel kedvezőbb a jövő év lehet, hiszen a Magyar Villamos Művek áramaukcióján az elmúlt héten a tavalyinál megawattóránként 5 forinttal olcsóbb díjszabás alakult ki a 2010-es lekötések esetében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.