Külföldön és belföldön egyaránt kedvezően fogadták a tegnap árazott új, ötéves, egymilliárd eurós magyar eurókötvény kibocsátásának eredményét. A piacra dobásban részt vevő ING bank egyik igazgatója a távirati irodának például úgy fogalmazott: a kibocsátás „szupersikert” hozott. Elsősorban azért, mert az egymilliárd eurós kötvényt háromszorosan jegyezték túl, vagyis az érdeklődők nagyjából hárommilliárd eurónyi vételi igényt jelentettek be. A bankvezető szerint a siker a jó időzítésnek is köszönhető. Egyébként az új, ötéves – vagyis 2014. július 28-án lejáró –, egymilliárd eurós magyar eurókötvény kamata évi 6,75 százalék, másodforgalmazói ára 99,835 százalék, s induló hozamfelára az összehasonlítható eurókamatcsere-hozam fölött 3,95 százalékpont.
A magyar eurókötvény iránti érdeklődéssel kapcsolatban elégedettségének adott hangot az Államadósság Kezelő Központ üzleti vezérigazgató-helyettese is. Búzás László szerint a kötvény elérte célját, demonstrálta, hogy javult a befektetői megítélés, és a magyar állam külföldön is hozzáfér piaci forrásokhoz. Emellett Oszkó Péter pénzügyminiszter úgy értékelt: a kötvénykibocsátás sikere azt jelzi, hogy hazánk visszanyerte hitelességét, s visszaszerezte a külföldi nagybefektetők korábban elvesztett bizalmát. Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. makroelemzője szintén nagyon sikeresnek tartja a kibocsátást. A szakértő kiemelte: igen kedvező a kötvényt jegyzők összetétele, mintegy hetvenszázalékos a többségükben német intézményi befektetők aránya, s valamelyest nőtt az amerikai befektetők szerepe is. Suppan Gergely úgy vélte, ha kedvezően alakulnak a világgazdasági tendenciák, s tovább nő a befektetők kockázati étvágya, akkor elképzelhető, hogy megúszhatjuk a Nemzetközi Valutalap (IMF) hitelének meghosszabbítását.
– Magyarország régen nem vett már fel ilyen drágán hitelt, mint most, az eurokötvény kibocsátása súlyos hiba volt – nyilatkozta Varga Mihály, a költségvetési bizottság elnöke, a Fidesz alelnöke. – Épeszű ember egy ilyen hitelfelvétel után nem ünnepli magát – fogalmazott a politikus, aki szerint a kormány presztízskérdést csinált abból, hogy a piacról vegyen fel hitelt, „kerül, amibe kerül”. Varga Mihály hangsúlyozta: nem a magyar kormány lépései állították helyre a piaci bizalmat, hanem a nemzetközi helyzet fordult kedvezőbbre.
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
