Kínai arany. A mű- és toronyugrással tegnap megkezdődött a vizes vb. A női toronyugrás selejtezőjéből Kormos Villő (22. lett) és Mátyás Melinda (23.) sem jutott be a 18-as döntőbe. A férfi 1 m-es számot a kínai Csin Kaj nyerte.
Férfiválogatottunk 1973-ban Belgrádban és 2003-ban Barcelonában nyert világbajnoki címet, a harmadik arannyal nyilván nem szabadna várni 2033-ig. Már csak azért sem, mert az 1997 óta íródó Kemény-érában a gárda négyszer is vb-döntőbe jutott (1998, 2003, 2005, 2007), ám csak egyszer győzött. E huszonöt százalékos arány feltétlen javításra szorul, de a rajt előtt ne azt taglaljuk, hogyan lehetne felülkerekedni a fináléban, inkább azt, miként kellene eljutni oda. A csoportelsőség alapelvárás, hiszen Kanadára és Dél-Afrikára szót sem érdemes vesztegetni, de a németek is sokadszor igazolták az elmúlt hétvégi Unicum Kupán Budapesten, hogy nem erre a sportágra születtek. A kvartettek első helyezettjei egyenes ágon kapaszkodnak fel a legjobb nyolc közé, ahol a mieink minden valószínűség szerint a szerb–spanyol párharc vesztesével, azaz utóbbiakkal találkoznak (e sémát leginkább a Kovács István vezette románok boríthatnák fel), az elődöntőben pedig jöhetne a horvát–montenegrói derbi győztese. Vagy a vb-, vagy az Eb-címvédőt tehát le kell gyűrni a fináléhoz, de napjaink férfipólójában a dobogó tetejére a délszlávokon át vezet az út.
Persze a házigazdákról sem tanácsos megfeledkezni, hiszen hazai vizeken minden megengedhető, és feltehetően néhány megengedhetetlen eszközt is bevetnek a diadal érdekében. Mint tették azt másfél évtizede, az előző római vb-n, amikor a magyarok elleni összecsapásuk iszonyatos bunyóba torkollt. A mérkőzést a helyszínen tekintette meg az egykori olasz válogatott pólós, Bud Spencer, aki érdeklődésemre szörnyülködve felelte: ehhez képest a Piedone-filmekben csak baráti évődéseket látni.
Ha megverni Rómában bajos is az olaszokat, megelőzni éppenséggel lehet őket, mint bizonyította ezt női együttesünk 1994-ben, amikor besöpörte a világbajnoki címet. Petrovics Mátyás szerint most erre tíz válogatott is esélyes, közülük kettő mindjárt csoportellenfél. Már a Kína elleni, holnapi bemutatkozás komoly erőpróbát tartogat. Kedden aztán jöhetnek az olaszok, akik nem azért rendeznek vb-t, hogy semmit ne nyerjenek, és mert férfivonalon nagy valószínűséggel nem fognak, a többit kikalkulálhatjuk. A kvartett negyedik tagja Üzbegisztán, kieséstől tehát szerencsére nem kell tartani, ezért a mieink arra készülhetnek, hogy másodikként a B csoport harmadikjával, harmadikként annak másodikjával találják magukat szemben a nyolc közé jutásért. Mivel odaát az orosz, amerikai, görög trió osztozkodik e pozíciókon, ennél messzebbre tekintenünk egyelőre felesleges.
Nem véletlen, hogy Petrovics és Pekinghez képest hat helyen kicserélődött kerete a négybe kerüléssel elégedett lenne, míg a férfiak esetében ez a minimális célkitűzés. Még szép – Peking nyolc olimpiai bajnoka áll csatasorban Kemény Dénes seregében, Kiss Gergő, Biros Péter, Madaras Norbert, Gergely István és Varga II Zsolt pedig augusztus 1-jén kétszeres világbajnok lehet. Csak hogy Stieber Mercédesz ne érezze magát annyira egyedül.
A csoportbeosztás. Férfiak, A csoport: Magyarország, Németország, Kanada, Dél-afrikai Köztársaság. B: Horvátország, Montenegró, Kína, Brazília. C: Szerbia, Spanyolország, Ausztrália, Kazahsztán. D: Olaszország, Egyesült Államok, Románia, Macedónia. Nők, A csoport: Magyarország, Olaszország, Kína, Üzbegisztán. B: Oroszország, Egyesült Államok, Görögország, Kazahsztán. C: Ausztrália, Kanada, Dél-afrikai Köztársaság, Új-Zéland. D: Hollandia, Spanyolország, Németország, Brazília.
Csoportellenfelek, férfiak: hétfő, 10.50 – Kanada; szerda, 18.20 – Németország; péntek, 13.30 – Dél-afrikai Köztársaság. Nők: vasárnap, 9.30 – Kína; kedd, 21.00 – Olaszország, csütörtök, 17.00 – Üzbegisztán.