Stieber társakra vár

Miközben háromszoros olimpiai aranyérmesből – mármint Gyarmatival és Kárpátival együtt – egy kezdőhetesnél is többre futja, fogós kvízkérdés lehetne a római vizes vb holnap kezdődő pólótornája előtt, hogy hány kétszeres világbajnok játékost számlál a magyar vízilabdasport. A helyes megfejtés: egyetlenegyet. Az illető Stieber Mercédesz, aki ezúttal már a kispadra „szorul”, hiszen Petrovics Mátyás szövetségi kapitány segítője a női válogatottnál. Úgyhogy többen is beállíthatják a rekordját, bár a papírforma alapján inkább a fiúk közül kerülhetnek ki a duplázók.

2009. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kínai arany. A mű- és toronyugrással tegnap megkezdődött a vizes vb. A női toronyugrás selejtezőjéből Kormos Villő (22. lett) és Mátyás Melinda (23.) sem jutott be a 18-as döntőbe. A férfi 1 m-es számot a kínai Csin Kaj nyerte.


Férfiválogatottunk 1973-ban Belgrádban és 2003-ban Barcelonában nyert világbajnoki címet, a harmadik arannyal nyilván nem szabadna várni 2033-ig. Már csak azért sem, mert az 1997 óta íródó Kemény-érában a gárda négyszer is vb-döntőbe jutott (1998, 2003, 2005, 2007), ám csak egyszer győzött. E huszonöt százalékos arány feltétlen javításra szorul, de a rajt előtt ne azt taglaljuk, hogyan lehetne felülkerekedni a fináléban, inkább azt, miként kellene eljutni oda. A csoportelsőség alapelvárás, hiszen Kanadára és Dél-Afrikára szót sem érdemes vesztegetni, de a németek is sokadszor igazolták az elmúlt hétvégi Unicum Kupán Budapesten, hogy nem erre a sportágra születtek. A kvartettek első helyezettjei egyenes ágon kapaszkodnak fel a legjobb nyolc közé, ahol a mieink minden valószínűség szerint a szerb–spanyol párharc vesztesével, azaz utóbbiakkal találkoznak (e sémát leginkább a Kovács István vezette románok boríthatnák fel), az elődöntőben pedig jöhetne a horvát–montenegrói derbi győztese. Vagy a vb-, vagy az Eb-címvédőt tehát le kell gyűrni a fináléhoz, de napjaink férfipólójában a dobogó tetejére a délszlávokon át vezet az út.
Persze a házigazdákról sem tanácsos megfeledkezni, hiszen hazai vizeken minden megengedhető, és feltehetően néhány megengedhetetlen eszközt is bevetnek a diadal érdekében. Mint tették azt másfél évtizede, az előző római vb-n, amikor a magyarok elleni összecsapásuk iszonyatos bunyóba torkollt. A mérkőzést a helyszínen tekintette meg az egykori olasz válogatott pólós, Bud Spencer, aki érdeklődésemre szörnyülködve felelte: ehhez képest a Piedone-filmekben csak baráti évődéseket látni.
Ha megverni Rómában bajos is az olaszokat, megelőzni éppenséggel lehet őket, mint bizonyította ezt női együttesünk 1994-ben, amikor besöpörte a világbajnoki címet. Petrovics Mátyás szerint most erre tíz válogatott is esélyes, közülük kettő mindjárt csoportellenfél. Már a Kína elleni, holnapi bemutatkozás komoly erőpróbát tartogat. Kedden aztán jöhetnek az olaszok, akik nem azért rendeznek vb-t, hogy semmit ne nyerjenek, és mert férfivonalon nagy valószínűséggel nem fognak, a többit kikalkulálhatjuk. A kvartett negyedik tagja Üzbegisztán, kieséstől tehát szerencsére nem kell tartani, ezért a mieink arra készülhetnek, hogy másodikként a B csoport harmadikjával, harmadikként annak másodikjával találják magukat szemben a nyolc közé jutásért. Mivel odaát az orosz, amerikai, görög trió osztozkodik e pozíciókon, ennél messzebbre tekintenünk egyelőre felesleges.
Nem véletlen, hogy Petrovics és Pekinghez képest hat helyen kicserélődött kerete a négybe kerüléssel elégedett lenne, míg a férfiak esetében ez a minimális célkitűzés. Még szép – Peking nyolc olimpiai bajnoka áll csatasorban Kemény Dénes seregében, Kiss Gergő, Biros Péter, Madaras Norbert, Gergely István és Varga II Zsolt pedig augusztus 1-jén kétszeres világbajnok lehet. Csak hogy Stieber Mercédesz ne érezze magát annyira egyedül.

A csoportbeosztás.
Férfiak, A csoport: Magyarország, Németország, Kanada, Dél-afrikai Köztársaság. B: Horvátország, Montenegró, Kína, Brazília. C: Szerbia, Spanyolország, Ausztrália, Kazahsztán. D: Olaszország, Egyesült Államok, Románia, Macedónia. Nők, A csoport: Magyarország, Olaszország, Kína, Üzbegisztán. B: Oroszország, Egyesült Államok, Görögország, Kazahsztán. C: Ausztrália, Kanada, Dél-afrikai Köztársaság, Új-Zéland. D: Hollandia, Spanyolország, Németország, Brazília.
Csoportellenfelek, férfiak: hétfő, 10.50 – Kanada; szerda, 18.20 – Németország; péntek, 13.30 – Dél-afrikai Köztársaság. Nők: vasárnap, 9.30 – Kína; kedd, 21.00 – Olaszország, csütörtök, 17.00 – Üzbegisztán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.