Újabb állami pofont kaptak a fogyasztók

Közzétették tegnap a Magyar Energia Hivatal (MEH) honlapján azt a három határozatot, amelyek szerint a többlethasznot mégsem a károsult fogyasztóknak köteles visszafizetni az E.ON, az Elmű és az Émász, hanem az öszszeget a krízisalap számlájára kell átutalnia. A Démász fizetési kötelezettségeiről már korábban tájékoztatták a nyilvánosságot. Az 5 milliárd forintos többletárrés 60 százaléka július 31-ig kerülhet a kríziskasszába.

2009. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogsértő jogszabály. A lapunk által megkérdezett jogi szakértők szerint alkotmányellenes az a salátajogszabály, amely lehetővé teszi, hogy az áramfogyasztók tulajdonának tekinthető összeget a krízisalapnak utalják át. A paragrafus ugyanis visszamenőleges hatályú és sérti a tulajdonhoz való jogot. Közlésük szerint a hivatalt is perelheti az érintett mintegy 3 millió lakossági fogyasztó, akit a határozatok megrövidítettek. A hatóságnak ugyanis csak lehetősége, de nem kötelessége, hogy a jótékonykodást elrendelje. Ügyvédek emellett felhívták a figyelmet, hogy az ügyészség a fogyasztók jogainak megsértése miatt közérdekű keresetet indíthat a bíróságon.


A MEH még március 31-én kötelezte határozatában a négy áramszolgáltatót, hogy összességében ötmilliárd forintot juttassanak vissza a fogyasztóknak. Az árrés összegét ugyanis a cégek a hivatal szerint a jogszabállyal ellentétes módon számították ki és számlázták le. Kamatokkal együtt az E.ON 1,614 milliárd, az Émász 163 millió, az Elmű 2,510 milliárd, a Démász pedig 745 millió forinttal részesült a túlszámlázásból. Az energiahivatal március végén úgy határozott, hogy a többletbevétel 60 százalékát a cégek kötelesek jóváírni a lakossági fogyasztók folyószámláján vagy áramszámláján.
*
Negyven százalékot pedig karitatív alapítványok közreműködésével kell eljuttatniuk azokhoz, akiknek például már az árammérőjét is leszerelték a hátralék miatt.
Ezt követően egy salátatörvényben az Országgyűlés július 1-jétől módosította a villamos energiáról szóló törvényt, és úgy rendelkezett: az energiahivatal a többletárrésnek az egyes lakossági fogyasztók számláján jóváírható részét a krízisalapba utaltathatja át. A Magyar Energia Hivatal a július 1-jei törvény alapján július 6-án módosította március 31-én meghozott határozatait. Eszerint az E.ON, az Émász, az Elmű és a Démász a kincstári krízisszámlára köteles átutalni az ötmilliárdos többletbevétel 60 százalékát. Vagyis azt a pénzt, amellyel a szolgáltatók közvetlenül a lakossági fogyasztóknak tartoznak. A magánszemélyek járandósága a közkaszszát gyarapítja. Az energiahivatal július 6-i határozata indoklásképpen a villamosenergia-törvény július 1-jei módosítására hivatkozik, s azt hangoztatja, hogy a cél a társadalmi szolidaritás előtérbe helyezése és a visszásságok kiküszöbölése.
Szöllősi László, a MEH főosztályvezetője kérdésünkre elmondta: a hivatal valóban adakozásra kötelezte a cégeket. Az összegeket ugyanis – a kormánynak a krízishelyzetben levők megsegítéséről szóló június 24-i rendelete szerint – közérdekű kötelezettségvállalás címén kell befizetniük a krízisalapba. Megtudtuk, a módosító határozatokat mind a négy áramszolgáltatónak kézbesítették, de az iratok átvételéről korábban csak a Démász postai igazolása érkezett vissza. A hivataltól most úgy értesültünk, az E.ON, az Émász és az Elmű is átvette a közigazgatási határozatokat. Ezeket a dokumentumokat tegnap a Magyar Energia Hivatal honlapján nyilvánosságra hozták.
A négy érintett szolgáltató túlszámlázásból származó bevételének 60 százaléka július 31-ig érkezhet be a kincstárnál kezelt kríziskasszába. Kormányzati tisztségviselők az elmúlt napokban úgy nyilatkoztak: a kincstári számlán 5 milliárd forintnyi adomány van, ebből az áramszolgáltatók befizetése 3 milliárdot tesz ki. A cégektől ugyanakkor úgy tudjuk, hogy a befizetés még nem történt meg. A krízishelyzet enyhítéséről szóló júniusi kormányrendelet szerint az alapból augusztus 1-je és november 30. között juttatnak 30, 50, vagy kivételesen 100 ezer forintot a rászoruló kérelmezőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.