Vihar pusztított az országban

Többmilliós kárt okozott országszerte a szombati vihar. A megrongálódott tetők, kicsavart fák és ledőlt tűzfalak miatt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársai még tegnap késő délutánra sem jutottak el az összes bejelentett helyszínre. Halálos áldozatai is voltak az ítéletidőnek.

Győr Ágnes
2009. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Műrepülés közben lezuhant. Tragédiába torkollott a dunakeszi repülőnap, amikor az utolsó manőver közben lezuhant egy Zlin típusú kisrepülő – tudósított az MTI. Szemtanúk szerint a gépet egy hirtelen széllökés a hátára fordította, majd az irányíthatatlanná vált jármű elsodort egy pályán dolgozó 60 éves biztonsági őrt. A súlyos sérüléseket szerzett férfit megpróbálták újjáéleszteni a mentők, azonban nem jártak sikerrel; az őr a helyszínen életét vesztette. Súlyosan megsérült a nézőtéren egy 12 éves gyermek is, akit a pilótával együtt mentőhelikopterrel szállítottak kórházba. A kiskorú állapotáról nincs hír, az MTI azonban úgy tudja, hogy a gép vezetője már nincsen életveszélyben. Többen, közöttük a Közlekedésbiztonsági Hatóság és a Légiközlekedési Hatóság is vizsgálódnak az ügyben, hogy kiderítsék, ki a felelős a történtekért: műszaki rendellenesség vagy a pilóta hibája okozta a balesetet..


Emberéletet is követelt a szombati rövid, ám intenzív vihar. Egy fiatal férfit csapott agyon az áram a fővárosban, a XVIII. kerületben, amikor hozzáért egy elektromos vezeték, amit a vihar szakított le. Az ítéletidő miatt országosan további öt ember is könnyebben megsérült.
Tegnap délig a tűzoltókhoz 1170 riasztás érkezett a hétvégi időjárás okozta károk miatt – mondta lapunknak Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Ebből 867 alkalommal fakidőléshez, 85 alkalommal pedig vízszivattyúzáshoz hívták ki az illetékeseket. A legtöbb bejelentést Pest (304) és Veszprém (180) megyéből, valamint a fővárosból (224) kapták. A szóvivő a lakosok türelmét kérte, mivel, mint mondta, további 611 helyszín vár arra, hogy kivonuljanak az OKF munkatársai. Több helyen áramkimaradások voltak a vihar miatt. Budapesten a XIII. kerületben kettős villám csapott egy 120 kW-os távvezetékbe, ez 30 perces üzemzavart okozott délután öt óra körül tízezernyi lakásban. Hasonló üzemzavarok voltak Pest megyében is. Tetőszerkezetek sérültek meg, tűzfalak dőltek le az ország több településén a viharos erejű szél miatt. A legtöbb épületkár Veszprém és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, valamint a fővárosban keletkezett, feltehetőleg több millió forintra becsülhető az okozott kár – mondta az OKF szóvivője.
Jelentős késések, vonatelmaradások voltak a vasúti közlekedésben, mivel az országon átvonuló vihar miatt több helyen fák dőltek a sínekre, felső vezetékek szakadtak le – jelentette az MTI. A legjelentősebb fennakadásokat a főváros 50–60 kilométeres körzetében okozta a szélsőséges időjárás. A viharkárok helyreállítása azonban szombatról vasárnapra virradóan megtörtént, így a tegnap hajnali üzemkezdetre már ismét menetrend szerint jártak a vonatok. Fél órára a Ferihegyet repülőteret is le kellett zárni az ítéletidő miatt, szünetelt a gépek indítása és fogadása, valamint kiszolgálása és az utasfelvétel is. Nem sokkal a feloldás után pedig pályazárat rendeltek el, mert annyi víz volt a kifutópályán, hogy a gépek nem tudtak közlekedni. A korlátozások miatt Ferihegy fogadott egy eredetileg máshova tartó Ryanair gépet is, a Malév bukaresti járata pedig Bécsben szállt le, több járat késve érkezett. A vihar okozta műszaki meghibásodás miatt Létavértesnél is szünetelt a határforgalom, s csak tegnap délután indulhatott be ismét az átkelés.
Zavartalanul folytatódhatott tovább azonban az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója (EFOTT) mivel a zivatarzóna alig érintette a rendezvénynek helyt adó Baját. A szlovákiai Trencsényben megtartott Phodoa zenei fesztiválon azonban egy fiatal fiú meghalt, mikor szombat délután koncert közben a viharban összedőlt egy sátor. A balesetnek több sérültje is volt.
Már szombat délelőtt bevetették a balatoni rendőrflotta hajóit, a vízi rendészet munkatársai igyekeztek kiterelni a tóból a hajósokat, vitorlázókat, a mélyre bemerészkedett fürdőzőket és azokat, akik gumimatraccal vagy vízibiciklivel a megengedettnél jobban eltávolodtak a parttól.
Szombat estig tizenkét, előre tervezett helyszínre küldött járőr vagy mentőhajót a vízi rendészet ügyeletese, nyolc helyre pedig riasztás miatt mentek a flotta motorosai. – Harminc személyt segítettünk a partra, köztük vízben, nádasban rekedt kishajósokat, szörfözőket, gumicsónakosokat – mondta lapunknak Horváth László alezredes, a Balatoni Vízirendészeti Kapitányság vezetője. A rendőrflotta parancsnokától megtudtuk: tizenkét hajójuk volt a vízen, s tíz szolgálaton kívüli munkatársukat is berendelték, hogy mindenhová eljussanak. A mentést azonban nehezítette, hogy a kezdetben délnyugati szél iránya néhány óra alatt megváltozott. Emiatt az északi és a déli parton is több vízi jármű került a nád fogságába – fűzte hozzá az alezredes.
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata balatoni csapatának ezúttal nem adott munkát a vihar. A zánkai székhelyű szervezet szóvivője, Tarr Mihály lapunknak elmondta: a vízi rendészet kiterelési akciója sikeres volt, a vízi mentők beavatkozásra így nem volt szükség. A Balatonon végigsöprő viharnak, a meteorológiai szolgálat pontos előrejelzésének és a vízi rendészet felkészültségének köszönhetően nem volt áldozat, személyi sérülés sem történt, és a vízi járművekben, sporteszközökben sem esett jelentős kár.
Hétfő estig az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint a Kárpát-medence fölé már szárazabb és melegebb levegő áramlik, és ismét erősödik majd a nappali felmelegedés. Az időnként erősebben megnövekvő felhőzetből már csak egy-egy zápor, esetleg zivatar alakulhat ki. Csak helyenként erősödhet meg a nyugati, északnyugati szél.

Magyarok tragédiája. A viharos időben történt kőomlás miatt halt meg egy magyar állampolgár szombaton a horvátországi Krk szigetén – jelentette az esetet az MTI. A 48 éves magyar férfi társa szintén kórházban van, állapota azonban kielégítő. A két férfi csónakkal indult vadkempingezni a sziget déli részén egy öbölbe Stara Baska és Punat települések között, a tragédia egy kiépítetlen strandon történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.