Műrepülés közben lezuhant. Tragédiába torkollott a dunakeszi repülőnap, amikor az utolsó manőver közben lezuhant egy Zlin típusú kisrepülő – tudósított az MTI. Szemtanúk szerint a gépet egy hirtelen széllökés a hátára fordította, majd az irányíthatatlanná vált jármű elsodort egy pályán dolgozó 60 éves biztonsági őrt. A súlyos sérüléseket szerzett férfit megpróbálták újjáéleszteni a mentők, azonban nem jártak sikerrel; az őr a helyszínen életét vesztette. Súlyosan megsérült a nézőtéren egy 12 éves gyermek is, akit a pilótával együtt mentőhelikopterrel szállítottak kórházba. A kiskorú állapotáról nincs hír, az MTI azonban úgy tudja, hogy a gép vezetője már nincsen életveszélyben. Többen, közöttük a Közlekedésbiztonsági Hatóság és a Légiközlekedési Hatóság is vizsgálódnak az ügyben, hogy kiderítsék, ki a felelős a történtekért: műszaki rendellenesség vagy a pilóta hibája okozta a balesetet..
Emberéletet is követelt a szombati rövid, ám intenzív vihar. Egy fiatal férfit csapott agyon az áram a fővárosban, a XVIII. kerületben, amikor hozzáért egy elektromos vezeték, amit a vihar szakított le. Az ítéletidő miatt országosan további öt ember is könnyebben megsérült.
Tegnap délig a tűzoltókhoz 1170 riasztás érkezett a hétvégi időjárás okozta károk miatt – mondta lapunknak Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Ebből 867 alkalommal fakidőléshez, 85 alkalommal pedig vízszivattyúzáshoz hívták ki az illetékeseket. A legtöbb bejelentést Pest (304) és Veszprém (180) megyéből, valamint a fővárosból (224) kapták. A szóvivő a lakosok türelmét kérte, mivel, mint mondta, további 611 helyszín vár arra, hogy kivonuljanak az OKF munkatársai. Több helyen áramkimaradások voltak a vihar miatt. Budapesten a XIII. kerületben kettős villám csapott egy 120 kW-os távvezetékbe, ez 30 perces üzemzavart okozott délután öt óra körül tízezernyi lakásban. Hasonló üzemzavarok voltak Pest megyében is. Tetőszerkezetek sérültek meg, tűzfalak dőltek le az ország több településén a viharos erejű szél miatt. A legtöbb épületkár Veszprém és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, valamint a fővárosban keletkezett, feltehetőleg több millió forintra becsülhető az okozott kár – mondta az OKF szóvivője.
Jelentős késések, vonatelmaradások voltak a vasúti közlekedésben, mivel az országon átvonuló vihar miatt több helyen fák dőltek a sínekre, felső vezetékek szakadtak le – jelentette az MTI. A legjelentősebb fennakadásokat a főváros 50–60 kilométeres körzetében okozta a szélsőséges időjárás. A viharkárok helyreállítása azonban szombatról vasárnapra virradóan megtörtént, így a tegnap hajnali üzemkezdetre már ismét menetrend szerint jártak a vonatok. Fél órára a Ferihegyet repülőteret is le kellett zárni az ítéletidő miatt, szünetelt a gépek indítása és fogadása, valamint kiszolgálása és az utasfelvétel is. Nem sokkal a feloldás után pedig pályazárat rendeltek el, mert annyi víz volt a kifutópályán, hogy a gépek nem tudtak közlekedni. A korlátozások miatt Ferihegy fogadott egy eredetileg máshova tartó Ryanair gépet is, a Malév bukaresti járata pedig Bécsben szállt le, több járat késve érkezett. A vihar okozta műszaki meghibásodás miatt Létavértesnél is szünetelt a határforgalom, s csak tegnap délután indulhatott be ismét az átkelés.
Zavartalanul folytatódhatott tovább azonban az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója (EFOTT) mivel a zivatarzóna alig érintette a rendezvénynek helyt adó Baját. A szlovákiai Trencsényben megtartott Phodoa zenei fesztiválon azonban egy fiatal fiú meghalt, mikor szombat délután koncert közben a viharban összedőlt egy sátor. A balesetnek több sérültje is volt.
Már szombat délelőtt bevetették a balatoni rendőrflotta hajóit, a vízi rendészet munkatársai igyekeztek kiterelni a tóból a hajósokat, vitorlázókat, a mélyre bemerészkedett fürdőzőket és azokat, akik gumimatraccal vagy vízibiciklivel a megengedettnél jobban eltávolodtak a parttól.
Szombat estig tizenkét, előre tervezett helyszínre küldött járőr vagy mentőhajót a vízi rendészet ügyeletese, nyolc helyre pedig riasztás miatt mentek a flotta motorosai. – Harminc személyt segítettünk a partra, köztük vízben, nádasban rekedt kishajósokat, szörfözőket, gumicsónakosokat – mondta lapunknak Horváth László alezredes, a Balatoni Vízirendészeti Kapitányság vezetője. A rendőrflotta parancsnokától megtudtuk: tizenkét hajójuk volt a vízen, s tíz szolgálaton kívüli munkatársukat is berendelték, hogy mindenhová eljussanak. A mentést azonban nehezítette, hogy a kezdetben délnyugati szél iránya néhány óra alatt megváltozott. Emiatt az északi és a déli parton is több vízi jármű került a nád fogságába – fűzte hozzá az alezredes.
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata balatoni csapatának ezúttal nem adott munkát a vihar. A zánkai székhelyű szervezet szóvivője, Tarr Mihály lapunknak elmondta: a vízi rendészet kiterelési akciója sikeres volt, a vízi mentők beavatkozásra így nem volt szükség. A Balatonon végigsöprő viharnak, a meteorológiai szolgálat pontos előrejelzésének és a vízi rendészet felkészültségének köszönhetően nem volt áldozat, személyi sérülés sem történt, és a vízi járművekben, sporteszközökben sem esett jelentős kár.
Hétfő estig az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint a Kárpát-medence fölé már szárazabb és melegebb levegő áramlik, és ismét erősödik majd a nappali felmelegedés. Az időnként erősebben megnövekvő felhőzetből már csak egy-egy zápor, esetleg zivatar alakulhat ki. Csak helyenként erősödhet meg a nyugati, északnyugati szél.
Magyarok tragédiája. A viharos időben történt kőomlás miatt halt meg egy magyar állampolgár szombaton a horvátországi Krk szigetén – jelentette az esetet az MTI. A 48 éves magyar férfi társa szintén kórházban van, állapota azonban kielégítő. A két férfi csónakkal indult vadkempingezni a sziget déli részén egy öbölbe Stara Baska és Punat települések között, a tragédia egy kiépítetlen strandon történt.