A jegesmedvék és a komposzt

2009. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben az emberiség jobbik énje lassan rögzíti magában a szomorú tényt, hogy a globális felmelegedés nem áll meg a jegesmedvéknél, ez a kihalásra ítélt pompás állat modellé válik, mivel élőhelye rendkívül érzékeny a hőmérséklet emelkedésére. 2007 májusában a WWF létrehozott egy nyomkövető rendszert és egy hozzá kapcsolódó honlapot, amelynek segítségével egy speciális jeladóval vizsgálják a fokozottan veszélyeztetett faj egyedeinek mozgását. A követőrendszer eredményei sajnos maximálisan igazolják a feltételezést, amely szerint a jegesmedvék természetes élőhelye egyre szűkül, így egyre hosszabb és kimerítőbb vándorlásokra kényszerülnek túlélésük érdekében. A honlapon huszonkét medve mozgását figyelhetjük meg. Ebből kiderül, hogy az Ursus maritimus sorsa az ember kezében van, és attól függ, hogy milyen mértékű és gyorsaságú az északi-sarkköri jég olvadása. Jelenlegi státusa veszélyeztetett faj, de hamarosan beléphet a kritikusan veszélyeztetett fajok népes családjába, és az állatok kétharmada ötven éven belül eltűnhet a föld színéről, akár a jég. Az amerikai Nemzeti Oceanológiai és Légkörkutató Hivatal jelentése szerint ez utóbbinak negyven százaléka egészen egyszerűen elolvadt. Márpedig a jegesmedve úgy kétszázötvenezer éve a jégtáblákon vadászik a fókákra, a vízben vagy a szárazföldön nem megy neki. A nőstényeket ráadásul a vadászat ugyan a jéghez köti, az utódok világrahozatala viszont szigorúan a szárazföldhöz. Az ingázás mértéke drámai méreteket öltött: ma egy nőstény 168 kilométerrel többet vándorol, mint harminc évvel ezelőtt, és ez évente tizenhat kilométerrel növekszik, amíg bírják. A klímaváltozás miatt Grönland állandóan fagyott talaját egyre változatosabb növénytakaró borítja, hamarosan átköltözhetnek a pandák, és lehet majd komposztálni is. Ami maga a csoda. Az ember összeüt néhány raklapot, beleszórja a nyers zöldségmaradékot, tojáshéjat, kávé- és teazaccot, papírt, lehullott gyümölcsöket (bár azok mehetnek a cefrébe is), faleveleket, és hamarosan egy elképesztő anyag, a mesterséges humusz boldog és büszke tulajdonosa lesz, amiből új, hálás növények sarjadnak majd, és így megy ez a körforgás a világ végezetéig. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy évente háromszáz kiló kommunális hulladékot barkácsolunk össze, aminek harminc százaléka remekül komposztálható. A komposztálás segíthet az integrációban is. A felvidéki Raszlavica cigány közössége például öt éve lelkesen komposztál. A következmények figyelemre méltók. A közösségi komposztálótelep létrehozása óta a falu évente ötvenezer koronát spórol a szemétdíjból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.