A közszféra várja a visszatérítést

A kormány augusztusban számos közalkalmazottnak egy fillért sem adott vissza abból a pénzből, amennyivel az érintettek az évközi adócsökkentés miatt többet fizettek be az államkasszának – jelezték olvasóink. Pedig az összeg egy része még a pénzügyi tárca szerint is járt volna.

Jakubász Tamás
2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kizárt, hogy a kormány újabb bőrt akar lehúzni a közalkalmazottakról és a köztisztviselőkről – olvasóink jelzései legalábbis erre engednek következtetni. A napokban például az egyik közigazgatási szervezet középvezetője fordult szerkesztőségünkhöz. Az illető nem fedte fel kilétét, mert – mint írta – attól tart, bajba kerülhet, ha névvel nyilatkozik lapunknak, de levelében kifejtette: augusztusi bérével együtt nem kapta meg a személyi jövedelemadó (szja) rendszerének évközi módosítása miatt neki járó 18 ezer forintot. Olvasónk ezt azért is felháborítónak tartja, mert – mint közölte – a Magyar Államkincstár korábban ígéretet tett a közigazgatásban dolgozóknak arra, hogy az őket megillető forintokat augusztus elején hiánytalanul készhez kapják. A visszatérítés, amire egyébként nemcsak a közszolgák, hanem minden munkavállaló számíthat, azért jár, mert az Országgyűlés az esztendő közepén úgy döntött: az szja alsó sávhatárát 1,7 millió forintról 1,9 millióra emeli de visszamenőleges hatállyal, január elsejétől. Mindez viszont azt is jelenti, hogy január és július között több szja-t fizettünk be az előírtnál.
*
Mint arról már beszámoltunk, az adóváltozás lényege az, hogy az szja szerint adózó alkalmazottak éves keresetük 1,9 millió forintig terjedő része után 18 százalék, míg az e határ feletti rész után 36 százalék adót kötelesek fizetni. Hogy mindez a gyakorlatban mit jelent, azt kérdésünkre Angyal József okleveles adószakértő fejtette ki. Elsőként rögzítette: az új szabály júliusban lépett életbe. Így 2009 első hat hónapjában a régi szabályok szerint vonták le a munkáltatók az adóelőleget dolgozóik béréből. Mivel azonban az enyhébb rendelkezéseket az egész esztendőre kell alkalmazni, ezért az első fél évben több adót fizettek be a foglalkoztatók, mint amenynyit kellett volna. A többletet úgy kapják vissza a polgárok, hogy a szóban forgó összeggel csökkentik az érintettek augusztusi és esetleg későbbi bére után fizetendő adót. Egyszerűbben: a pénz visszajár az alkalmazottaknak mind a magánvállalkozásoknál, mind a közszférában.
Az összeg nagysága attól függ, hogy az adott személy mennyit keres. Ha valakinek a havi jövedelme meghaladja a bruttó 160 ezer forintot, akkor neki az adócsökkentés havonta háromezer forintot jelent. Azaz az első hat hónap után 18 ezer forint illeti meg. – Ezt pedig minden érintettnek egy összegben, az augusztus elején kifizetendő júliusi járandósággal együtt kell odaadni – szögezte le Angyal József. Majd hozzátette: a 160 ezernél többet keresők napokban esedékes bérének tehát 21 ezer forinttal kell többnek lennie, mint a júniusi kereset. Akik ennél kevesebbet visznek haza havonta, azoknak is jár pénz: ők a korábbi keresményükhöz viszonyítva pár ezer forinttal mindenképpen többet kapnak. – Ha valaki jelenleg a minimálbér környékén keres, elképzelhető, hogy csak több hónap alatt kapja vissza a korábban befizetett pénzét – hívta fel a figyelmet a szakember.
Olvasónk jelzésére reagálva Angyal József kifejtette: az adott személynek most, augusztus elején kellett volna megkapnia az őt megillető 18 ezer forintot. Az esettel kapcsolatban lapunknak Ruszin Zsolt is azt rögzítette: a viszszajáró pénzeket egy összegben kell kifizetni. A Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke azonban kételyeket is megfogalmazott. A szakember azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy a közszférában dolgozóknak nem idén, hanem csak a decemberi fizetéssel, 2010 januárjában adják oda a pénzt vagy annak egy részét. – A január eleji kifizetések bérszámfejtés szempontjából még az előző esztendőhöz tartoznak, ám az állami költségvetés tekintetében már a következő évhez – érvelt Ruszin Zsolt. A szakember attól fél, hogy a közszolgák csak a jövő esztendő első napjaiban jutnak majd hozzá az őket megillető pénzhez, pusztán azért, hogy ez a pár milliárd forintra rúgó tétel már a következő költségvetést terhelje. – Az előzmények ismeretében különösebben nem lepődhetünk meg, ha végül így cselekszik a kormányzat. Ekkor ez a lépés is csak egy lesz a trükkök százai között – fogalmazott a szakember.
Olvasónk levele nyomán megkerestünk a kincstárat, ahol azt tanácsolták, forduljunk a Pénzügyminisztériumhoz. A tárca kérdéseinkre egy mindössze két mondatból álló levélben válaszolt: „Fél év áll rendelkezésre, hogy az adóelőleg-többletet visszaadjuk. Ez a második fél évben havonta, arányosan kerül visszafizetésre, ami július hó folyamán elkezdődött.”

Haladunk az egy ablak felé. Az egyablakos vámügyintézés megvalósításával jól halad a hatóság – hangzott el a vám- és pénzügyőrség tegnapi sajtótájékoztatóján. Közölték: bizonyos fejlesztésekkel már majdnem elkészültek, ám mások esetében még csak most írják ki a közbeszerzési pályázatot. A munkálatokkal egyébként 2010. március 15-ig kell végezni. Az unió támogatását élvező, 2,3 milliárd forintos költségvetésű fejlesztés kilenc hatóság elektronikus kapcsolatának megteremtése révén jelentősen egyszerűsíti a vámügyintézést, az engedélyek, igazolások kiadását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.