A Szent Jobb kálváriája

Kő András
2009. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1989-ben, húsz évvel ezelőtt, Szent István napján – 1947 után – ismét megtartották a körmenetet. Az első 1860. augusztus 20-án volt. 1870-től a budai Várban vonultak fel az ereklyével a hívők. Még 1944-ben is, igaz, akkor a légiriadók miatt kora reggel


Megdöbbentő, megalázó és méltatlan helyzet volt. Huszonegy éven keresztül, 1950 és 1971 között Tarnóczi János esztergomi kanonok plébánosi lakásának szekrényében őrizte a Szent Jobbot. Ismeretes, hogy István király ereklyéjét az Amerikai Katonai Misszió tagjai hozták haza 1945-ben Salzburgból, és ettől kezdve az angolkisasszonyok Váci utcai oratóriumában őrizték. A rend feloszlatása után azonban az akkori egyházi főhatóság dilemma elé került: hová vigyék? Célszerűnek látszott, hogy a Szent István-bazilikába, és ott tartsák biztonságos helyen. Igen ám, de az Állami Egyházügyi Hivatal (ÁEK) nem járult hozzá ahhoz, hogy nyilvános helyre kerüljön, ezért aztán a bazilika plébánosának lakásában „rejtőzködött”. Pontosabban a ma is meglévő szekrénysor egyik ajtószárnya mögött, a falhoz erősített széfben. A henger alakú Szent István-i ereklyetartó ugyanis elfért benne.
Egyszer egy évben, augusztus 20-án reggel 8-tól este 8 óráig kitették a Szent Jobbot a bazilika jobb oldali márvány mellvédje (áldozati rácsa) mögé, és a hívek libasorban, öt lépcsőfok megtétele után elvonulhattak előtte, de megállniuk nem volt szabad. Akármekkora volt is a tömeg, este 8 órakor a kapukat bezárták. Ezután a bazilika plébánosa, Tarnóczi János visszahelyezte az ereklyét egy bőr szerelőtáskába, és mintha utazna valahová, kisétált az utcára, majd a Szent Jobbot visszavitte a lakásába.
Tarnóczi 1944-ben lett a bazilika plébánosa (1935-től káplán volt ugyanitt), miután a korábbi plébánost, Witz Bélát Serédi Jusztinián hercegprímás budapesti érseki helytartóvá nevezte ki. Az új plébános mély lelkületű pap volt, akiről azt suttogták, hogy ő vitte be 14 éven keresztül az amerikai követségre mindazt, amit az 1956-ban menedéket kapott Mindszenty József hercegprímás kívánt. Sőt azt is tudni vélték, hogy ő volt a hercegprímás gyóntatója. A híreszteléseket azonban sohasem tudták bebizonyítani. Ha így volt is, nem derült ki, és a prímás, illetve a plébános magával vitte a sírba a titkát. Mindenesetre a rebesgetés odáig fajult, hogy megromlott a viszony Tarnóczi és az ÁEH között. Ezért aztán hol ő volt a plébános, hol meg nem. De lemondásra nem kényszerítették soha. Viszont Bellényi-Barabás Ferenc személyében melléhelyeztek egy adminisztrátort, akit plébánosi jogkörrel ruháztak fel, hivatalosan azonban nem iktattak be. Bellényi-Barabás el tudott intézni olyan dolgokat, amiket Tarnóczi az áldatlan helyzetben nem. Mikor aztán az ÁEH némiképp megenyhült iránta, Bellényi-Barabást – a hála adományaként – az Istenhegyi úti Szent László-templomba helyezték el plébánosnak, és így kinevezhették esztergomi kanonoknak.
De mindentől függetlenül Szent István ereklyéjét Tarnóczi őrizte a szekrényében. A Szent Jobb irattárában nem őrzi dokumentum az ereklye áthelyezésének tényét, minden bizonnyal csak szóbeli intézkedés történt. Tarnóczi nem beszélhetett róla, és nem is mutogathatta. Elképzelem, hogy a felelősségen túl, a plébános naponta imádkozott az ereklyéhez, és kérte Szent István segítségét a diktatúrában, a törvénytelenségek korában. Imáinak legbensőbb titkairól sincs tudomásunk, de előéletét ismerve biztos vagyok abban, hogy nem volt érzéketlen a Szent Jobbal szemben. Áthatotta a kegyelem.
Azok után, hogy csodával határos módon menekült meg 1947-ben a haláltól, amikor a bazilika leégett kupoláját újjáépítette. Az egyik este eljövetele előtt szemlét tartott a helyszínen, és eközben zuhant bele egy aknába. A sekrestyés, aki később szintén körbejárt a terepen, felfigyelt a nyöszörgő hangra, és így talált rá a plébánosra. Tarnóczi egész életén át viselte a zuhanás következményeit, bicegett.
Ami a Szent Jobb-körmeneteket illeti: 1947-ben még félmillió ember hajtott térdet és fejet első szent királyunk ereklyéje előtt, és vonult a Szent István-bazilikából – első alkalommal – a Hősök terére. A körmenetet Mindszenty József vezette. Egy évvel később ugyanúgy kérvényt adtak be a körmenetre, mint korábban, de a rendőrség csak ahhoz járult hozzá, hogy a bazilika környékén vonuljanak fel a hívek. A hercegprímás határozott volt és kijelentette: „Nem bujkálunk!” És a körmenet elmaradt.
A lehetetlen állapot mindenképpen feloldást kívánt, nem beszélve arról, hogy időközben Szent István koronájának hazakerülése is felvetődött. Ijjas József kalocsai érsek, a magyar püspöki kar elnöke előterjesztette az óhajt: 1971-ben 200. esztendeje lesz annak, hogy Mária Terézia császárnő visszaszerezte a Szent Jobbot a raguzai domonkosoktól; illő lenne tehát, ha az ereklye méltó elhelyezést nyerne. A kéréshez hozzájárultak. Gerő László egyetemi tanár és Dominek György egyházművész terve alapján a Szent Jobb megfelelő környezetbe, a bazilika kápolnájába, egy márvány oltárasztalra került. De úgy helyezték el a tabernákulumot, hogy a Szent Jobbot senki sem láthatta. Csak tudták, hogy ott van. Még mindig féltek attól, hogy kultusz alakul ki körülötte.
A bazilika kupolájának restaurálásához 1983-ban láttak hozzá. A dátum évfordulóhoz is kötődött: 1083. augusztus 20-án Szent László király jelenlétében felnyitották Székesfehérvárott Szent István király sírját, és VII. Gergely pápa hozzájárult, hogy a szentek sorába iktassák be István királyt, Imre herceget és Gellért püspököt, Lékai László bíboros elérkezettnek látta az időt arra, hogy a Szent Jobb a nyilvánosság elé kerüljön. A jubileumra hivatkozva, főpásztori leiratban fordult az illetékesekhez, s közölte, hogy a bazilika Szent Lipót-kápolnájának nevét Szent Jobb-kápolnára változtassák át, és az ereklyét helyezzék el üvegtárlóban. 1982-ben Szabó Géza kanonok lett a plébános, egyben a Szent Jobb őre, és ő kapta a feladatot, hogy a Szent Jobb-tisztelet kultuszát lendítse fel. Időközben Lékai meghalt, s a Szent Jobb-kápolnát már Paskai László bíboros, érsek áldotta meg 1987-ben. Az üvegtárló szintén elkészült, mégpedig golyóálló üvegből, és biztonsági rendszert is kapcsoltak hozzá.
Szent István király halálának 950. évfordulóján, 1988-ban a jubileumi év lehetővé tette, hogy a Szent Jobbot országjáráson mutassák be. (1938-ban, Szent István halálának 900. évfordulóján aranyvonat vitte állomásról állomásra.) 1988-ban a Magyar Nemzeti Bank Mercedes típusú páncélgépkocsijával és a rendőrség biztonságos kíséretével tizenkét településre jutott el az ereklye. Augusztus 20-án kivitték a Szent Jobbot a Szent István térre – 1985 után most már másodszor. Ekkor jelentette be Paskai László bíboros, érsek, hogy Straub F. Brunó, a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke meghívta II. János Pál pápát Budapestre.
És 1989-ben, húsz évvel ezelőtt, Szent István napján – 1947 után – ismét megtartották a körmenetet. Az első 1860. augusztus 20-án volt. 1870-től a budai Várban vonultak fel az ereklyével a hívők. Még 1944-ben is, igaz, akkor – a légiriadók miatt – kora reggel 8 órakor. De felvonultak. És 1944. december 24-én Budapest körbezárásának dacára megtartották az éjféli szentmisét. Igaz, délután 3 órakor, Tarnóczi János celebrálásával. Mise közben hatalmas robbanás rázta meg a levegőt. Tarnóczi a hívek felé fordulva megjegyezte: aki fél, nyugodtan hazamehet, misehallgatásnak számít a jelenléte, de ő marad. Senki sem távozott a bazilikából.
Az 1989-ben megtartott körmenet idején a bazilika egykori plébánosa tizenöt éve már halott volt, de imája meghallgatásra talált. A Szent Jobb újra erőt sugárzott és irányt mutatott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.