A szigorítás miatt megszűnik a devizahitel?

Nem került napirendre a kormány tegnapi ülésén az a rendelet, amely a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét az eddigieknél szerteágazóbb és erőteljesebb fogyasztóvédelmi hatókörökkel látná el. A kormányszóvivő azt ígérte, hogy ma hozzák nyilvánosságra a rendelet szövegét. A Magyar Nemzeti Bank tervei szerint egy átlag magyar család legfeljebb ötmillió forintnyi devizaalapú lakáshitelt vehetne fel.

Munkatársunktól
2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap fogadta volna el a kormány azt a rendeletet, amely kibővítette volna a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) fogyasztóvédelmi jogkörét, ám erre bizonyos szövegezési kérdések tisztázatlansága miatt nem került sor. Szollár Domokos kormányszóvivő azt ígérte, hogy ma fogják nyilvánosságra hozni a rendeletet, amelynek két fő pontja lesz. Az egyik a pénzügyi felügyelet lehetőségeit bővíti, például lehetővé teszi, hogy a hatóság bírságot vethessen ki a bankokra, ha tisztességtelen magatartáson kapja őket – közölte a szóvivő. A másik pontja pedig azt célozza meg, hogy a bankok, amelyek megfogadták, hogy két hónapig nem változtatnak egyoldalúan a szerződéseiken, mégis megtehessék ezt, ha kedvezőbbre fordulnak a körülmények, vagyis az ügyfél jól jár a módosítással.
Ugyanakkor szakértők szerint a rendelet csupán első lépésnek tekinthető a szabályozás megújítását jelentő úton. A Napi Gazdaság információi szerint a felügyeletnél még csak most vizsgálják, hogy milyen hatékony a PSZÁF jelenlegi eszközrendszere, s milyen szervezési változtatásokra lesz szükség a fogyasztóvédelmi feladatok ellátásához. A kormány tervei szerint a megoldást az a magatartáskódex jelenti majd, amelyet szeptember elejére készítenek el, s amely lefektet néhány, a kódexet aláíró bankok számára kötelező szabályt. A kódex részletein jelenleg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) dolgozik, de a jegybanknak eddig nem sikerült megegyeznie a bankok és a lízingcégek képviselőivel. A Napi Gazdaság úgy tudja, hogy a pénzintézetek szerint az MNB elképzelései annyira szigorítanák a felvehető hitelöszszeget, hogy befagyasztanák a hitelpiacot, a devizahitelezést pedig teljesen megszüntetnék. Néhány szakértő úgy véli, hogy ezekkel a feltételekkel nagyon kevés pénzintézet írja majd a kódexet. A legnagyobb ellenkezést az váltotta ki a bankokból, hogy az MNB tervei szerint a havi törlesztőrészlet forinthiteleknél legfeljebb a család nettó jövedelmének 30 százaléka lehetne, míg devizahiteleknél nem haladhatná meg a 15 százalékot. Vagyis ha két kereső együtt 250 ezer forintot visz haza havonta, ami csaknem tízezer forinttal több is, mint az országos átlag, akkor forinthitel esetén legfeljebb 75 ezer lehet a törlesztőrészletük, vagyis körülbelül hétmillió forint lakáshitelt vehetnek fel 25 évre. Euróhitel esetén pedig körülbelül ötmillió forintig mehetnének el. A bankok szerint ez a szigor túlzó, a határokat sávosan kellene meghúzni, hiszen egy ötszázezer forintos jövedelemnek jóval nagyobb hányadát lehet törlesztésre költeni anélkül, hogy az alapvető szükségletek csorbát szenvednének, mint egy százezer forintosból.
A jegybank nemcsak a felvehető összeget kurtítaná meg, hanem jóval nagyobb önrészt követelne meg a hitelfelvevőktől. Terveik szerint forinthiteleknél a felvehető összeg legfeljebb a hitelfedezeti érték hetven százaléka lehet, míg devizahiteleknél csupán a fele.

Kártalanít a Raiffeisen.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) fellépése nyomán a Raiffeisen Bank vállalta, hogy kártalanítja azon ügyfeleit, akik egyoldalú szerződésmódosítása miatt a korábbinál magasabb díjért fizethették vissza a bank felé fennálló tartozásaikat. A GVH azt észlelte, hogy a Raiffeisen Bank Zrt. egyoldalú szerződésmódosítással a szabad felhasználású és a lakáscélú jelzáloghitelek egyes termékei esetében az elő- és végtörlesztési díjat 35 ezerről 60 ezer forintra emelte. A Raiffeisen augusztus 31-ig 13 ezer forint visszatérítést fizet azon ügyfeleinek, akik a végtörlesztési díj változtatása miatt az eredeti szerződésben foglalthoz képest magasabb végtörlesztési díjat fizettek meg. Továbbá az érintettek számára lehetővé teszi, hogy forint- és devizaalapú hitelek esetében 60 ezer forint helyett 47 ezer forintért törleszthessék a teljes hitelüket, illetve a forinthitelek esetében ezen díjért részleges törlesztés is lehetséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.