Afganisztán: eldől a brit dominó?

Súlyos csapásokat szenvedett el Nagy-Britannia az elmúlt hetekben Afganisztánban, és ezzel mindinkább ingadozni látszik az Egyesült Államok legfőbb szövetségesének harci kedve az ázsiai országban. A londoni politikai támogatás gyengülése a koalíciós erőfeszítés sikerét is megkérdőjelezi.

Hírösszefoglaló
2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyosan bírálja az afganisztáni brit katonai szerepvállalás kohírös

rmányzati tervezését a brit parlament külügyi bizottságának tegnap kiadott átfogó jelentése, amely megállapítja azt is, hogy az afganisztáni hadműveletek terhe teljesen egyenlőtlenül oszlik meg a NATO-szövetségesek között. A három fő brit parlamenti erő – a kormányzó Munkáspárt, a Konzervatív Párt és a Liberális Demokraták – 14 képviselője alkotta bizottság 321 oldalas jelentése szerint a brit kormány „még egyértelmű iránymutatást sem adott” a hadseregnek. A vezetői szinteken elvégzett tervezést „irreálisnak”, az illetékes minisztériumok közötti egyeztetés színvonalát „gyengének” minősítette az alsóházi testület.
A bizottságot, amely a helyszínen tanulmányozta a helyzetet, a jelentés szerint megdöbbentette a brit erők előtt álló feladatok puszta mérete: a kezdeti cél az Egyesült Államok támogatása volt a nemzetközi terrorizmus elleni fellépésben, most már azonban a vállalt feladatok közé tartozik a felkelés elleni küzdelem, a kábítószer-termesztés visszaszorítása, az emberi jogok védelme, sőt az „államépítés” is.
A testület szerint országok egy kis csoportjára ró „elfogadhatatlan terhet” az, hogy egyes NATO-szövetségesek miatt nem sikerült igazságosan elosztani a nemzetközi közösségen belül az Afganisztánban vállalt feladatokat. A felelősség- és kockázatvállalás méltányosabb megosztásának elmaradása az afganisztáni NATO-erőfeszítések gátjává válhat, és súlyosan sérülhet a NATO megítélése mint olyan katonai szövetségé, amely képes saját működési területén kívüli feladatok ellátására – fogalmaz a bizottsági jelentés. Mike Gapes, a külügyi bizottság munkáspárti elnöke vasárnap a BBC rádiónak nyilatkozva külön ki is emelte, hogy egyes országok „maroknyi” kontingenst küldenek Afganisztánba, mások ugyanakkor több ezer katonával vesznek részt a hadműveletekben, és súlyos veszteségeket szenvednek. Afganisztánban eddig 189 brit katona esett el.

Mozlimok elbocsátva. Terrorizmus gyanúja miatt elbocsátottak a brit belföldi hírszerzés (MI5) kötelékéből hat, titkosügynöki kiképzés alatt álló mozlim férfit. A The Daily Telegraph idézte a terrorellenes parlamenti albizottság elnökét, aki szerint a férfiak közül ketten korábban megfordultak olyan kiképzőtáborokban, amelyeket állítólag az al-Kaida használt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.