Állami pályázattal élnek vissza

Kedvezményes energiatakarékossági beruházásokat ígér néhány „vállalkozás”, amelyek állami pályázatokra hivatkoznak, végül azonban irreális áron végzik el a munkát. A csalók lakóházakba csöngetnek be azért, mert állításuk szerint a lakás energetikai állapotát mérik fel.

Dékány Lóránt
2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszaélnek az épületek energiahatékonysági pályázatával, illetve az energiatakarékossági szempontokból megfelelő ingatlanokra kiváltható zöldkártyával – derült ki több olvasónk jelzéséből. A csalók felbukkanása korántsem ritka eset, erre utal az is, hogy az esettel kapcsolatban az uniós forrásokért felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), illetve a pályázatot lebonyolító Energia Központ Nonprofit Kft. nemrég közleményt adott ki. Mint írták, egyes „vállalkozók” azzal csöngettek be lakóházakba, hogy megvizsgálják a lakás energetikai állapotát, mivel mint állították: enélkül 2010-től a lakás nem kaphatja meg az energiahatékonysági zöldkártyát. A csalók azzal fenyegették a lakókat, hogy a kártya hiányában különféle szankciók várnak rájuk, illetve elesnek többféle támogatástól is, s így sok esetben elérték, hogy szerződést kössenek velük.
A csalók 40-50 százalékos kedvezményt ígértek, közben a beszámolók szerint a korszerűsítési munkákat irreálisan magas áron végezték el, még úgy is, hogy a költségekbe kedvezményeket és vissza nem térítendő támogatást is beleszámoltak. A „vállalkozók” a közlések alapján azt mondták, hogy a lakossági energetikai pályázatok kivitelezését azért tudják nagyon kedvező áron elvégezni, mert további támogatásokat nyertek el meg nem nevezett uniós pályázatokon, amelyek forrásainak elosztására ők jogosultak, továbbá kapcsolatban vannak az energiaközponttal és saját maguk írják meg a lakosok támogatást igénylő pályázatait. Az energiaközpont azonban semmiféle kapcsolatban nem állt ezekkel a „vállalkozókkal”. Az NFÜ ezért jogi útra terelte az ügyet, így jelenleg a visszaélésekkel gyanúsított cég vezetője és mások ellen okirat-hamisítás és más bűncselekmények miatt ügyészségi eljárást kezdeményeztek. Az NFÜ közleményében kiemelte: „az ilyen módon megrendelt és elvégzett munkák esetében a lakók elesnek az esetlegesen pályázati úton nyerhető energetikai korszerűsítések támogatásától, mivel megvalósult, befejezett fejlesztéseket utólagosan már nem lehet támogatni”.
A visszaélések leginkább a Nemzeti energiatakarékossági programot, illetve az épületek energiatanúsítványát, vagyis a zöldkártyát érintették. Előbbi a panel- és hagyományos épületek fűtéskorszerűsítése vagy hőszigetelése érdekében történő beruházásokat támogatja, míg utóbbi idén január óta ahhoz szükséges, hogy az új építésű lakásokat bérbe vagy el lehessen adni. Az energiatanúsítvány alapesetben egy egész épületre készül el, ám lakásonként külön lehet kérni ennek vizsgálatát. Meglévő lakásra tehát nem kötelező a kártya, besorolási vizsgálat viszont ugyanúgy kérhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.