Átrendeződő ingatlanpiac

A keresletcsökkenés és a kínálat drasztikus szűkülése egyszerre jellemzi az ingatlanpiacot, miközben megnövekedett az eladatlan új lakások aránya – állítják az ágazat szereplői. A Futureal Holding várakozásai szerint csak 2010 második felében élénkülhet a kereslet, ám könnyen lehet, hogy az akkori kínálat nem lesz megfelelő.

Bodacz Péter
2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az esztendő első hat hónapjában 35 százalékkal több lakás építése fejeződött be, mint egy évvel korábban, a visszaeső beruházási kedv s a fejlesztői óvatosság jelei nyilvánvalóak: jelentősen csökkent a kiadott építési engedélyek száma, és az értékesítést megkezdő új beruházások száma is drámaian alacsony – derül ki az AL Holding ingatlanfejlesztő társaság felméréséből. A kínálati oldalon a visszaesés elérte a 18 százalékot, ám az azonnal beköltözhető lakások aránya példátlanul magas, megközelíti a lakáskínálat felét. A pénzügyi és bizalmi válság mellett a vevőket további kivárásra készteti az áfaemelés, a vagyonadó, valamint az őszre ígért támogatott hitelkonstrukció. A fővárosi újlakás-piac, valamint a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett adatok elemzésével készült felmérés kiemeli: az értékesítési célú beruházásokban 3324 otthon kapott használatbavételi engedélyt az első fél évben, így összesen 7463 új építésű lakásból válogathatnak a vásárlók. A bázisidőszakhoz viszonyított kínálatcsökkenést magyarázza, hogy az első fél évben mindössze négy új projekt értékesítése kezdődött meg, ami drámai, 80 százalékot meghaladó visszaesést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. Új jelenség, hogy már eladott lakások térnek vissza a budapesti kínálatba, elsősorban azoknál a beruházásoknál, amelyek kapcsán főként a külföldi kisbefektetőket célozták meg. Az AL Holding felmérése szerint a lakásértékesítés tavalyi 40 százalékos visszaesését az idei első fél évben tovább erősödő, 63 százalékos csökkenés követte. Ezzel alig több, mint ezer lakás talált gazdára, ami harmada a tavalyi és kevesebb mint negyede a 2007-es év hasonló időszakában regisztrált értékesítésnek.
– Nyolc éve nem látott mélységbe esett a lakáskínálat; év végére körülbelül hatezerre várjuk a nem értékesített budapesti otthonok számát, szemben a néhány évvel ezelőtti tizenkétezres állománnyal. Ezzel párhuzamosan 70 százalékkal esett az értékesítés is a tavalyi esztendőhöz képest – erősítette meg az AL Holding tapasztalatait a szintén ingatlanfejlesztéssel foglalkozó Futureal Holding Zrt. üzletfejlesztési igazgatója. Földi Tibor lapunk érdeklődésére rámutatott: a válságból fakadó finanszírozási aggályok és a potenciális vásárlók kiváró álláspontja együttesen hat a piacra, mindennek következtében pedig lényegében leálltak a fejlesztések. Várakozásaik szerint a jövő év második felére térnek vissza a vásárlók, félő azonban, hogy az addig folyamatosan csökkenő kínálat nem, vagy csekély mértékben fog találkozni az igényekkel. A mostani tartalékok új fejlesztések híján a korábbi beruházások eladatlan kész lakásaiból állnak. Földi Tibor szerint „békeidőben” 20-30 százalékra volt tehető ezek aránya, míg ma ugyanez 65-70 százalék körül van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.