A játékipart is utolérte a válság. A legnagyobb játékgyártók, a Microsoft, a Sony és a Nintendo nemrégiben tudatták: termékeikből jóval kevesebb fogyott idén, mint korábban. Mindez már csak azért is meglepő – írja a Yahoo elemzését közölve a távirati iroda –, mert miközben esnek az eladási adatok, többen játszanak számítógépes és videojátékokkal, mint valaha. Sőt, az év elején még úgy tűnt: a játékipar egyike lehet azon ritka ágazatoknak, amelyeket nem rendít meg a recesszió. Az elmúlt években ugyanis a videojáték széles vevőkörrel rendelkező, közkeletű szórakozássá vált. Egyes elemzők számításai alapján a játékpiac már nagyobb, mint a zeneipar.
Ebben az esztendőben azonban mégis megtört a felfelé ívelő pálya. Júniusban például az amerikai játékszoftver-eladások harminc százalékkal múlták alul 2008 azonos időszakának adatait. Pedig az érdeklődés egyáltalán nem mérséklődött a videojátékok iránt. Hozzáértők szerint arról van szó, hogy az idén megjelent játékok jóval gyengébb minőségűek, mint a korábbiak, s ezért nem fogynak az új szoftverek. A szakértők úgy látják, hogy jelentős a használt játékok kereskedelme, továbbá nagyon népszerűek manapság az interneten játszható, ingyenes játékok, például a közösségi online szerepjátékok. Ezek a lehetőségek az új szoftvereknek komoly konkurenciát jelentenek.
Ilyen körülmények között joggal lehetne arra számítani: azért, hogy a három nagy gyártó legalább szinten tartsa eladási adatait, csökkenti a konzolok, vagyis a programok futtatására alkalmas gépek árát. Erről azonban egyelőre szó sincs. A Sony például még mindig a korábbi összegért kínálja a PlayStation 3-at, a Nintendo sem engedett áraiból, és a Microsoft sem jelentett be csökkentést. Sőt olyan vélemények is elhangzottak, hogy közel a duplájára kellene emelni a játékprogramok árát. A Sony Europe egykori főnöke szerint például csak így térülhetnének meg a nagyobb kaliberű játékok fejlesztési költségei.
Orbán mindenre elszánt ellenfele akkora öngólt lőtt, hogy még Magyar Péter is belesápadt
