Buszra szállva nyelvet ölteni

A magyar nyelv éve programsorozat részeként a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Balassi Intézet Nyelvet öltünk címmel indította útjára június végén országjáró, buszos kiállítását, hogy bemutassa történeti és aktuális nyelvhasználatunkat, felvázolja a nyelvújítástól a rövid szöveges üzenetek okozta nyelvrombolásig vezető utat.

Makrai Sonja
2009. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kazinczy Ferenc, a felvilágosodás korának nyelvújítója néhány száz évvel ezelőtt úgy fogalmazott, hogy a nyelv az legyen, aminek lennie illik: hív, kész és tetsző magyarázója mindannak, amit a lélek gondol és érez. A rövidített, eltorzított szavak korában Kazinczy gondolata igencsak megfontolandó.
A Nyugat 100 busz sikerének köszönhetően nyár eleje óta egy almazöld Ikarusz 260-as járja az országot, hogy nyelvünk szépségeit, anyanyelvünk változásait, a ma használatos nyelvi formulákat, azok negatív hatásait játékos formában megismertesse. Az elsősorban fiatal generációt megcélzó kiállítás nem merül el a tudományos részletekben, inkább kiindulási pontként szolgál nyelvünk tanulmányozásához. A tárlat bemutatja a történeti hagyományokat, azt, hogy honnan ered a magyar nyelv, miként változott használata az évszázadok viharaiban, hogyan alkalmazkodott a mindenkori elvárásokhoz.
Míg a busz elején az Ómagyar Mária siralmat, Kazinczy sorait és archaikus üdvözlési formákat olvashatunk, a kiállítás végére érve már kortárs művekből kiemelt idézetek – Egressy Zoltán Portugálja, Varró Dani Szívdesszertje – szemléltetik írott és beszélt nyelvünk modern kori sajátosságait. A barangolást palindrómák és nyelvtörők, érintőképernyős tesztek igazán játékossá varázsolják, sőt az interaktív megoldásokkal teli minitárlaton egy székely gyorstalpaló nyelvtanfolyamon is részt lehet venni.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez tartozó Geolingvisztikai Műhely a kiállítás időszakára rendelkezésre bocsátott egy multimédiás térképet, ahol a különböző nyelvjárásokat területekre lebontva ábrázolják a nyugat-dunántúlitól a palócon és a szabolcsin át egészen a moldvai csángóig. Egy kódjátékban frappánsan használták fel a telefonon keresztül küldhető rövid szöveges üzeneteket (SMS) is: a busz egyik falát beborító, hosszú számsorok nagy költőink versrészleteit rejtik magukban. Pilinszky négysorosa számokban kifejezve több mint abszurd.
A szervezők – Örkény István után szabadon – Hadarva írok címmel pályázatot is hirdettek, amelyre szeptember végéig az SMS nyelvén írott rövid prózai és poétikai alkotásokat várnak. A nyelvbusz december elejéig rója a városokat; megfordul majd Monostorapátiban, a keszthelyi Helikon-napokon, Herenden, Gyulán, Pápán, Veszprémben, Szentendrén, Egerben és Szlovénia néhány településén is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.