Kapu Tibor
Megható pillanatokat élt át Kapu Tibor Houstonban

Harcban a tálibokkal. A magyar honvédség katonái is részt vettek abban a tűzharcban, amire tegnap került sor a kormányhadsereg egyik százada és tálib felkelők között Baglanin Dzsadid járásban. Az érintett magyarok a NATO egyik műveleti tanácsadó és összekötő csoportjának (OMLT) a tagjai, és az afgán erők mellett teljesítenek szolgálatot, közösen az Egyesült Államok ohiói nemzeti gárdájának katonáival. A hét elején került sor az első váltás visszafogadására, a szolnoki ceremónián jelen volt Gregory L. Wayt vezérőrnagy, az ohiói nemzeti gárda parancsnoka is, aki lapunknak a katonákra leselkedő kockázatokkal kapcsolatban elmondta: mindenütt veszélyes Afganisztánban, és ez igaz az északon állomásozó magyar–ohiói OMLT-re is. A kétoldalú együttműködés 1993-ban kezdődött, köszönhetően elsősorban annak a ténynek, hogy Magyarországon kívül Cleveland a legnagyobb magyar lakosságú település a világon – emlékeztetett a tábornok, aki közölte: idén a következő kétoldalú program a magyar Gripen-pilóták elméleti oktatása lesz a légi utántöltésre. (Z. G.)
(Pjandzs)
Kabulban pokolgépet robbantottak, majd a főváros térségében tűzharc is kerekedett a hatóságok és a lázadók között. A déli Hilmend tartományból is több kisebb merényletről érkeztek információk, Kandahárban rakétabecsapódás miatt meghalt egy nő, a városba vezető főúton pedig egy buszt vettek tűz alá. Mint arra számítani lehetett, a tálibok támadásaikat az ország északi, eddig békésebbnek számító térségeire is kiterjesztették, Kunduzban például egy iskolát ért rakétatalálat, ahol szintén szavazóhelyiség működött. A magyar katonák által ellenőrzött Baghlan tartományban a veszély miatt több választási központot bezártak, ugyanitt meggyilkoltak egy helyi rendőrfőnököt.
Mindezzel együtt eddig nagyobb emberáldozattal járó merényletről nem értesültünk. Mint Afganisztánban tartózkodó informátoraink telefonon elmondták, a hangulat rendkívül feszült, a támadások miatt sokan nem mertek elmenni szavazni. Délen és keleten voltak szavazóhelyek, ahol egyetlen ember sem adta le a voksát. A tálibok ellenőrzőpontokat állítottak fel több úton, s átnézték az arra közlekedő autókat. Az egyik mazari-sharif-i taxis érdeklődésünkre azt mesélte, a Kunduzba vezető úton háromszor is megállították fegyveresek, s azt kérdezték, elment-e szavazni. Mivel a voksolás során a választók ujját napokig lemoshatatlan kék tintával jelölték meg, a táliboknak nem volt nehéz dolga a beazonosítással. Azzal fenyegettek, akinek tintát látnak rajta, annak levágják az ujját. A pastu származású sofőr nem szavazott, így továbbengedték.
A hatóságok ugyanakkor sajátos módját választották a rossz hírek féken tartásának, arra kérték ugyanis a helyi sajtót, hogy ne számoljon be az incidensekről. Ettől remélték ugyanis, hogy magas lesz a részvétel. A terv azonban nem jött be, a szavazási hajlandóság a tegnap délutáni hírek szerint jelentősen elmaradt az öt évvel ezelőttitől. A határokat lezárták, az északról szomszédos Tádzsikisztánban már csak ezért sem érzékelhető semmi az afganisztáni feszültségből.
A közép-ázsiai országban másodszor tartottak elnök- és tartományi választást a tálib rendszer 2001-es megdöntése óta, az első ilyen megméretés 2004-ben volt. A csaknem hétezer szavazóhelyiség biztonságáról háromszázezer afgán és külföldi katona próbált gondoskodni. A mintegy 17 millió választó negyven elnökjelölt közül választhatta ki favoritját, s a tartományi tanácsok 420 mandátumáról dönthetett. A fő esélyesnek a jelenlegi elnököt, a pastu Hamid Karzait tartják, aki a felmérések szerint a szavazatok 45 százalékára számíthat. A második helyre egykori külügyminiszterét, a tádzsik Abdullah Abdullahot várják 25 százalékkal. Részeredményeket a tervek szerint már holnap ismertetnek, de a hivatalos végeredményt csak szeptember 17-én közlik. Amennyiben a győztes nem szerzi meg a szavazatok felét, akkor második fordulóban dől el, ki kormányozza tovább a 2004-es állapotokhoz képest sokkal békétlenebb Afganisztánt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.