Civil kurázsi

2009. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először valamikor a kilencvenes évek közepén szembesültem élesen azzal a ténnyel, hogy nemcsak a jövőért, de a múltért is folyamatos a küzdelem. Az emberek szeretik gyorsan elfelejteni a rossz, s felnagyítani a jó dolgokat. Így volt ezzel akkor esedékes berlini útján Horn Gyula is, ahol a kormányfő, fürödve a németek feléje áradó hálájában, kissé elengedte magát, s felvázolta, miként is nyitotta meg a határt az NDK-s menekültek előtt. Reaganről vagy Gorbacsovról szó sem esett, mint ahogy Németh Miklós neve sem fért bele a mítoszépítő beszédbe. Ezek után az már nem is lepett meg, hogy a rendszerváltó hangulat, maga az ország is kimaradt a visszaemlékezésből. A német publikum előtt rendszerváltás gyanánt valamiféle reformkommunista program rajzolódott ki, amelynek részeként politikusok egyezkedtek a kerekasztalnál. A németeknek így is tetszett – elvégre a lényegen számukra ez nem változtat, ők jól jártak –, s dübörgött a taps.
Majd másfél évtized múltán szinte ugyanott tartunk. A sajtó és a történészek azon vitatkoznak, kié is a döntő szerep a rendszerváltásban, s a népről megint elfeledkeznek. A politika minden erővel igyekszik rátelepedni a civilek rendezvényére, s a „népszerű” miniszterelnökért az az elit mindkét oldala felé „nyitott” Gyarmati István lobbizik legerőteljesebben, akinek intézete állítólag a kelet-európai demokratikus átalakulás elősegítésén fáradozik. Szegény fehéroroszok!
Jó, tudjuk, húsz éve sem a közép-európai tömegek forgatták meg a világot, az utcák változásokhoz fokozatosan felnövő, a jövőbe egyre csillogóbb szemmel néző népe a nagyok szándéka szerint inkább csak dekoráció volt a nagy geopolitikai játszmához. Az utca növekvő nyomása nélkül azonban az utólagos „rendszerváltók” sem siettek volna, s a keletnémetek is sátorozhattak volna még egy ideig. Az ellenzék 1989 nyarán ugyanis már olyan állapotot teremtett, hogy ebben a hangulatban nem lehetett teljesíteni Honeckerék követelését, amely a menekültek visszatoloncolását akarta elérni. Az érdem tehát igazából egész Magyarországé, a kormányon lévőké, az ellenzéké. Mindenkié.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.