Tiborcz István cége először adott külföldi lapnak interjút, melyben elárulta, három területen lát üzleti lehetőségeket itthon és külföldön is.
Üzletemberként nem érdekel a politika
– mondta Tiborcz István, a BDPST Goup tulajdonosa a Financial Timesnak adott interjúban. Az üzleti lap megjegyzi: Tiborcz Magyarország egyik leggazdagabb üzletembere, a vagyonát és befolyását sokan Donald Trump vejéhez, Jared Kushneréhez hasonlítják.
Kushner vállalati birodalma a Fehér Házban töltött vezető tanácsadói kinevezése után is kibővült – bár Tiborcznak soha nem volt politikai szerepe. A 100 leggazdagabb magyar című kiadványban idén Tiborcz István vagyonát 188 milliárd forintra becsülték.
A cikkben beszélnek az Eliosszal szemben elindított uniós vizsgálatról is, amely Tiborcz szerint politikai indíttatású volt. Elmondta, az Eliosszal szerzett tapasztalatai után stratégiát váltott, hogy elkerülje a közszférával kapcsolatos megrendeléseket. Korábban a céggel ugyanis közvilágítási projektekben vett részt országszerte.
A miniszterelnök vejeként meg kellett tanulnom, hogy nem foglalkozhatok akármivel
– fogalmazott.
Tiborcz 2015-ben eladta az Eliosban lévő részesedését, majd megalapította a BDPST-csoportot. Az üzletember arról is beszélt, hogy a kölcsönök felvétele természetes része volt vállalkozása növekedésének, és hogy egyik cége sem kapott „jelentős közbeszerzési szerződéseket” az elmúlt évtizedben.
A Tiborcz tulajdonában lévő BDPST Group 2015-ben alakult; a csoport eleinte csak ingatlanfejlesztéssel, turizmussal foglalkozott, majd a Gránit Bank megszerzésével a pénzpiacon is megjelent, később a pénzügyi szolgáltatási palettáját egészítette ki a Diófa Alapkezelővel és az Equilorral.
2022-ben megvette a Waberer’s Internationalt, amellyel a logisztikai szegmensbe is belépett. Tiborcz István felesége Orbán Ráhel, a miniszterelnök legidősebb lánya, a BDPST Group kreatív igazgatója.
Tiborcz arról is beszélt, hogy ősztől – amikor a családja Amerikába költözik, hogy a felesége tanulhasson az Államokban – ingázik az Egyesült Államok és Magyarország között. Hozzátette, hogy a döntésnek semmi köze a közelgő választáshoz.
A lappal azt is közölte: szeretné, hogy
a BDPST Európa egyik legnagyobb befektetési csoportjává váljon,
és hangsúlyozta, hogy vállalkozásait nem befolyásolja a belpolitika, mert lengyelországi, romániai és szerbiai befektetései is vannak a csoportnak, illetve arról is beszélt, hogy
a BDPST Amerikában is terjeszkedik.
A Világgazdaság megkereste a BDPST Groupot, hogy a tengerentúlon milyen beruházásokat szeretne a csoport, az amerikai terjeszkedés mikorra képzelhető el, illetve milyen országokban lát még üzleti lehetőségeket.
A BDPST Group folyamatosan figyeli a befektetési és együttműködési lehetőségeket, jellemzően az ingatlanfejlesztés, a logisztika és a pénzügy területén, Magyarországon és külföldön egyaránt, és alapos mérlegelést követően dönt az esetleges befektetésekről
– közölte a csoport. A BDPST azt is írta, hogy ha bármilyen együttműködésre, befektetésre, tranzakcióra sor kerül, arról időben tájékoztatják a közvéleményt.