Június végén a GDP több mint háromnegyedét tette ki a magyar államadósság – mutatja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap közzétett jelentése. Eszerint az adósságállomány elérte a
19 967,3 milliárd forintot, ami ugyan alacsonyabb, mint a márciusban mért szint, ám a múlt év végéhez képest 637 milliárd forinttal magasabb. Az adósságrátánk júniusban 76,9 százalékos volt, vagyis majdnem 17 százalékkal haladta meg az euró bevezetéséhez szükséges 60 százalékos plafonértéket. A második negyedévben felmerült 125 milliárd forintos forrásigényét a központi kormányzat a jegybanknál tartott betétei felhasználásával, valamint rövid lejáratú hitelek felvételével fedezte. Az önkormányzatoknak ugyanebben az időszakban 130 milliárd forintos finanszírozásra volt szükségük, amelyet többek között a hiteltartozásaik növelésével tudtak megoldani. A forint erősödése ugyanakkor a lakosság devizahitel-tartozásait 914 milliárd forinttal mérsékelte az április–júniusi időszakban.
A GDP-hez mért adósságunk a hivatalos előrejelzések értelmében idén és jövőre tovább nő, s először 2011-ben kezd csökkenni. A hazánk fő hitelezőivel egyeztetett konvergenciaprogramunk azzal számol, hogy jövőre az adósságráta eléri a 82,2 százalékot, s 2011-ben 78,3 százalékra mérséklődik. Az adósság után fizetendő kamat idén a GDP 4,3 százalékát viszi el, míg jövőre 4,4, 2011-ben pedig már 4,9 százalékos lesz ez a teher, ugyancsak a konvergenciaprogram szerint. Összehasonlításképp: Szlovákia kamatokra a GDP-jének mintegy 1,4, Csehország 1,1, Lengyelország pedig 2,4 százalékát fizeti ki. A különbséget egyrészt a versenytársainknál jóval nagyobb államadósságunk magyarázza, másrészt hazánkat csak magasabb kamatfelár mellett, vagyis drágábban hajlandóak finanszírozni a külföldi befektetők. A Pénzügyminisztérium adatai szerint ebben az évben 1202 milliárd forintot, az idei társasági adóbefizetések csaknem háromszorosát kell kamatokra kifizetnie a büdzsének, amely idén eddig 734 milliárd forintot költött kamatokra.
Ötszázalékos alapkamat? Ösztönzést adhat a vártnál kedvezőbb júliusi inflációs adat az MNB-nek a kamatcsökkentés folytatására – írja a Barclays Capital friss előrejelzése. A pénzintézet londoni elemzői úgy látják, 2010 júniusára öt százalékra csökkenhet a magyar alapkamat.
Magyar Péter már az országjárása első napján hatalmasat lódított
