Éleződő feszültségek

Újabb feszültséget okozott Belgrád és Tirana kapcsolataiban Sali Berisha albán miniszterelnök nyilatkozata az anyaországi és a koszovói albánság egységéről.

Sebestyén Imre
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Perújrafelvétel. Semmisnek nyilvánította az ítéletet és új tárgyalást rendelt el az újvidéki bíróság Goran Davidovics, a Nemzeti Arcvonal neonáci szervezet elnöke ügyében csak azért, mert a periratok egy része nem cirill betűvel íródott. Köztük a vádirat sem. Davidovicsot Vinko Gruhonjic vajdasági horvát újságíró perelte, mert a szélsőséges szervezet vezetője könyvében súlyosan megrágalmazta. Az ügyvédek botrányosnak tartják a bíróság döntését, de roppant veszélyesnek is, mert ez precedenssé válva valóságos káoszt okozhat a szerb igazságszolgáltatásban. (S. I.)


(Újvidék)

Szerbia mindig is tartott egy nagy albán államalakulat létrejöttétől a térségben, amely ellenségesen viszonyulna hozzá. Az albán nemzeti egységről elhangzott nyilatkozatban Belgrád ezt a szándékot – Albánia és Koszovó egyesülésének ki nem mondott terveit – véli felfedezni. A szélsőségesek pedig nyíltan is hangoztatják, hogy ezt semmi áron sem engednék meg.
A szerb külügyminisztérium tiltakozó jegyzéket nyújtott át az albán nagykövetség ügyvivőjének, amelyben a legélesebben elítéli a tiranai kormányfő provokatív nyilatkozatát, amely ellentétes Szerbia szuverenitásával és területi integritásával. Albániával ellentétben ugyanis Szerbia nem ismeri el Koszovó függetlenségét, és továbbra is területe részének tekinti. A tiranai lépést a jegyzék a jószomszédi kapcsolatok és a regionális együttműködés ellen valónak tartja. Tirana válaszát, hogy Albánia és Koszovó szoros együttműködése teljesen természetes, Szerbiában igen kedvezőtlenül fogadták. Oliver Ivanovics, a szerb kormány Koszovó-ügyi minisztériumának államtitkára a választ pökhendinek nevezte, s szerinte Albánia így viselkedik, amióta a NATO tagja lett. Sali Berisha politikáját populistának minősítette, s úgy véli, hogy a tiranai kormányfő második mandátumában a nemzeti kérdésre helyezte a hangsúlyt, mégpedig az albánság nemzeti integrációjára.
Emlékezetes: Sali Berisha azt találta mondani, az albán nemzeti egységnek kell irányítania a politikusokat Albániában és Koszovóban. Kiemelte, a két ország között nem lehet vámvizsgálat, s hogy Albánia és Koszovó nem tekinthet külföldi államként egymásra. A szerb tiltakozásra azonban Tirana egy kicsit visszalépett, amikor közölte, Berisha nyilatkozata nem provokáció, az együttműködés természetes dolog, célja pedig az egyesülés az Európai Unióban. Szerbia és Albánia kapcsolatát az állítólagos szervkereskedelem körüli vita is súlyosan terheli.
Továbbiak a 10. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.