Ellehetetlenítik a hazai lóversenyt?

Teljesen modern fogadási rendszert épített volna ki a magyar lovin a hálózatot Franciaországban üzemeltető cég, ám a Nemzeti Lóverseny Kft. ezt az ajánlatot nem fogadta el – állítja több ló- és istállótulajdonos, az igazgatók szerint még tárgyalnak. Az viszont biztos, hogy az állami társaság vezetése visszautasította a futamok közvetítésére érkező televíziós ajánlatot.

Dékány Lóránt
2009. 08. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljesen ellehetetleníteni a magyar lóversenysportot – több, neve elhallgatását kérő versenyló- és istállótulajdonos szerint ez a célja a Nemzeti Lóverseny (NL) Kft. vezetésének. Más logikus magyarázatot ugyanis nem látnak arra, ami az elmúlt időszakban a sportággal történt.
Nemrég a francia PMC nevű cég kereste meg az NL Kft.-t azzal, hogy a jelenleg Franciaországban használatos fogadási rendszert kiépítené hazánkban úgy, hogy közben bővíti a fogadóterminálok számát is. Mindezt információink szerint meglehetősen jutányos áron – a fogadási forgalom pár százalékáért – kínálta a magyar állami cégnek, ám a lapunk által megkeresett ágazati szereplők egyöntetűen állítják: az NL Kft. visszautasította ezt, pedig a hazánkban alkalmazott rendszert még a 90-es évek elején építették ki, vagyis a kor követelményeinek már finoman szólva sem tud megfelelni. Farkas Ferenc, az NL Kft. szakmai társigazgatója ugyanakkor kérdésünkre cáfolta, hogy elutasították volna ezt az ajánlatot, s mint mondta: jelenleg is tárgyalnak a francia féllel. – A szakma szerint egy új, korszerű rendszer az alapja annak, hogy széles körben népszerűvé lehessen tenni a lóversenyt és a fogadást – emelte ki az igazgató. Megjegyezte, felmérésük szerint 2-3 év alatt 15 milliárd forint körülire lehetne felfuttatni a fogadás forgalmát, ami hatalmas ugrás lenne a mostani éves szinten elért mintegy 860 millió forinthoz képest.
Ezzel egyetértettek a lapunknak nyilatkozó ügetőló- és istállótulajdonosok is. Azt viszont nem értik, ha ez így van, akkor miért csökkent drasztikusan a versenynapok és a futamok száma az utóbbi két évben. A 70 fölötti szám előbb 56-ra csökkent tavaly, idén pedig már csak 47 ügetőversenynapot tartanak. (A 2007-es privatizációs kiírásban a pályázóknak több mint 100 versenynapot kellett volna garantálniuk.) – Valamit nem lehet úgy felfejleszteni, hogy csökkentem a bevételi lehetőségeket – fejtette ki egyikük. Mint mondták, ahhoz megfelelő számú verseny kell, hogy elegendő fogadási bevétel keletkezzen. Persze a jelenlegi helyzetben valószínűleg nem ez hozna több bevételt, hiszen a tévéközvetítés már korábban megszűnt, csupán az interneten keresztül követhetők a futamok. Egy szintén a neve mellőzését kérő fiatalabb munkatársuk szerint viszont nonszensz, hogy a világhálón nem, csak a 12 budapesti irodában lehet fogadásokat kötni. Pedig érkezett ajánlat az NL Kft. számára televíziós közvetítésre is. A lapunk birtokába került levél szerint a főváros és környékén 80 ezer nézőt elérő Domino TV élőben sugározta volna az augusztus első hétvégéjén rendezett legnagyobb ügetőversenyt, a derbit, s ez az NL-nek 200 ezer forintjába került volna. Korábban a Fix TV úgy tudjuk, évi 18 millió forintot kapott a közvetítésért, ami akkor 86 versenynapot foglalt magában. Könnyen kiszámolható, hogy a mostani ajánlat ennél még valamivel kedvezőbb is volt, az NL vezetése mégis visszautasította.
Az ügetősök szerint szintén a lóverseny ellehetetlenítésére utal, hogy 2009. január 1-jén megvonták az úgynevezett tenyésztési prémiumot. Ez korábban azt jelentette, hogy a versenylovat hiába adta el tenyésztője, későbbi sikereinek bevételéből az anyaistálló is automatikusan részesült. Ez egyébként egybevágott a nemzetközi gyakorlattal is, amely a tenyésztés ösztönzését tarja szem előtt. – Az NL vezetése ezt egy tollvonással megszüntette. Nem elég, hogy a futtatókat tönkreteszik, már lovakat sem fog senki tenyészteni – mutatott rá egy ugyancsak nevét nem vállaló istállóvezető. (Sok istálló a magas bérleti díjak miatt jelentős tartozást halmozott fel, ezért nevüket inkább nem adják, félnek ugyanis, hogy az NL vezetése emiatt kiteheti őket a Kincsem park területéről.)
A lóverseny az államnak – a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő adatai szerint – évente körülbelül egymilliárd forintos veszteséget jelent. Úgy tűnik, azt azért az NL vezetésénél is látják, hogy valami nem megfelelően működik. – Az egész struktúra így életképtelen – jelentette ki Farkas Ferenc. Mint fogalmazott, a legnagyobb probléma az, hogy az elmúlt 20 évben nem született döntés ennek megváltoztatásáról. (Farkas 2002 óta társigazgatója az NL-nek, idén májusban pedig újból kinevezték a másik igazgatóval, Vajtó Lajossal együtt.)
A viszonyokat közelről ismerők azt mondják, a két igazgató közül Vajtó Lajos az „egyenlőbb”, így a szakmai döntések általában háttérbe szorulnak. Vajtó ellen egyébként május 14-én az ügyészség vizsgálatot indított jelentős vagyoni kárt okozó hűtlen kezelés gyanújával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.