Ellenfél és játszótárs

A Svédország és Portugália elleni szeptember eleji világbajnoki selejtezőkre hangolva a magyar labdarúgó-válogatott ma este a Puskás Ferenc Stadionban (20.00, Sport1) felkészülési mérkőzést játszik Romániával. Amit a február nyolcadikán meggyilkolt román, de magyar klubban, a Veszprémben szerepelt kézilabdázó, Marian Cozma emlékének szentelnek, ezért szinte kötelességünk lenne barátságosnak nevezni. Ám a három héttel ezelőtti Újpest–Steaua öszszecsapás tanulsága, valamint az MLSZ ámokfutása a magyar klubok és szurkolók ellen óvatosságra késztet bennünket.

2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A találkozó lélektanával tegnapi számunkban részletesen foglalkoztunk, e helyütt csupán két adalék. A stadionba csak magyar és román nemzeti színű zászlókat lehet bevinni, a korábban már jóváhagyott és lepecsételt drapériákat nem. Nyilván a „sovinizmus” kiszűrése a cél, de így nemcsak a Nagy-Magyarországot, hanem a Marian Cozma portréját ábrázoló pólókat, transzparenseket is kitiltják a meccsről. A Budapestre érkező mintegy kétszáz román szurkolóra ezer biztonsági ember és rendőr fog vigyázni. A szólás és a véleménynyilvánítás szabadságának eltiprásával, valamint az erőszakszervezet mozgósításával csak átmenetileg lehet rendet rakni a stadionokban, hát még a lelkekben.
A mérkőzésre szokatlan alaphelyzetből készül a két csapat. A magyar még dédelgeti a dél-afrikai világbajnoki részvételről szövögetett álmait, a román már leszámolt vele. (Egyaránt hat mérkőzés után Magyarország az első európai csoportban tizenhárom ponttal a második, Románia a hetedikben héttel az ötödik.) Dacára annak, csak nagyon kevesen vitatnák, hogy a román futball jelenleg – miként arról az Újpest–Steaua párharc is árulkodott – lényegesen erősebb a magyarnál. Sőt, a jelenleg helyett helyesebb azt írnunk, hogy immár két évtizede. Románia kijutott az 1990-es, az 1994-es és az 1998-as világbajnokságra, továbbá az 1996-os, a 2000-es és a 2008-as Európa-bajnokságra, miközben számunkra 1986 óta nem terem babér.
Nem csak közvetett összehasonlításra kell hagyatkoznunk. A 2000-es Eb selejtezői során 1-1-gyel és 2-0-val, két évvel később a vb-ért összefutva 2-0, 2-0-val páholtak el bennünket keleti szomszédaink. A mostani magyar keretből Dárdai Pál és Király Gábor már szerepelt eme mérkőzéseken. Érthető, hogy nem szívesen gondolnak vissza rájuk.
– Nem szívesen emlékszem a románok elleni találkozókra, hiszen a négyből egyszer sem sikerült legyőznünk őket – mondta Dárdai, majd rátért a mai meccs jelentőségére: – Nagyon fontosnak tartom, hogy mindenki szerephez jusson ezen a találkozón, hiszen utána már a svédek és a portugálok elleni két világbajnoki selejtező jön, az elmúlt tíz év két legfontosabb erőpróbája.
Király Gábor nemcsak a múlt tanúja, hanem a jelen visszatérője is lehet a mai meccsen. A kapus utoljára 2006 októberében, a gyászos emlékű máltai Eb-selejtezőn védte a válogatott kapuját, ami után Várhidi Péter és eddig Erwin Koeman sem számított rá. Bár Babos Gábor és Fülöp Márton mögött csak a harmadik számú kapusnak számít, az 1860 München játékosa örömmel jött a hívó szóra:
– A válogatottság számomra a piramis csúcsa, több mint nyolc évig védtem a nemzeti tizenegyben, de akkor is készen álltam arra, hogy egyszer második vagy harmadik számú kapus leszek. Az elmúlt években, amíg nem voltam tagja a keretnek, csak szurkoltam a válogatottnak, és azt láttam, hogy tudatos, tervszerű munka zajlik a csapatnál.
Aminek a dandárja még hátravan. S nem a ma estére gondolunk. A románok ezúttal csak másodsorban ellenfeleink, elsősorban játszótársaink a vb-selejtezőket megelőző főpróbán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.