Túl sovány az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) költségvetése ahhoz, hogy űrhajósokat küldhessen a Marsra, sőt ahhoz is kevés a pénz, hogy az amerikai asztronauták 2020-ig visszatérhessenek a Holdra – állapította meg a Fehér Ház szakértői bizottsága. A Mars Direct nevű tervet ezért egyelőre nem is terjesztik Barack Obama elnök elé – írta a Space.com.
A marsutazás belátható időn belül nem valósulhat meg. Nincsenek meg sem a technikai, sem a pénzügyi feltételei, s ez eleve kudarcra ítélné a vállalkozást – állította a bizottság munkáját irányító Norman Augustine, a Lockheed Martin korábbi vezérigazgatója, hozzátéve, ez nem jelenti azt, hogy Amerika végleg lemondott a vörös bolygó meghódításáról. Augustine megjegyezte, a bizottságot meglepte, hogy a NASA költségvetése mennyivel szerényebb a terveinél. A 2020-ra tervezett holdutazásra ugyanis még akkor sem telne, ha az űrkutatási hivatal minden más programjáról lemondana. A NASA most 80 milliárd dollárt szánhatna az emberekkel végrehajtott űrrepülésekre 2020-ig, ez azonban 28 milliárddal kevesebb, mint amenynyit eredetileg terveztek. A költségvetés évről évre csökken, ráadásul a kiadásokat folyamatosan növelik az előre nem látott technikai nehézségek. Utóbbiak miatt sorozatosan eltolódtak az indítási határidők is, ezért a közeljövőben már az úgynevezett fapados programok megvalósulására sincs esély.
A Fehér Ház szakértői úgy látják, reális cél az új típusú Orion űrhajók és az azokat szállító Ares rakéták megépítése, de a zsugorodó büdzsé miatt a fejlesztések elképzelt tempója sem tartható, s emiatt az Orionok sem indulhatnak útnak 2015 előtt. A tájékoztatásban nem tértek ki arra, miféle járművek viszik majd az űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomásra 2010 és 2015 között, miután az elöregedett űrrepülőgépeket kivonták a forgalomból.
Őrizetbe vettek egy férfit Ukrajnában, több ország iskoláit fenyegette e-mailben
