Elvonón a szlovákok

Az öt és fél milliós Szlovákiában az alkoholisták számát háromszázezerre becsülik, közülük alig húsz százalékot kezeltek, többségében a legsúlyosabb eseteket. A helyzet drámaian változik: sok alkoholfüggő kéri újabban a bentlakásos kezelést és vonul betegállományba – elkerülve ezzel a munkanélküliséget.

Neszméri Sándor
2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Józanodik Szlovákia! – mondja némi iróniával Lubomír Okruhlica, a pozsonyi szenvedélybetegségek központjának igazgatója. Az év első hat hónapjában a korábbi évek átlagához viszonyítva harminc százalékkal többen részesülnek alkohol-elvonókúrában, ráadásul a kezeltek többsége önszántából jelentkezett az erre szakosodott egészségügyi központokban.
Szlovákiában az alkoholisták számát háromszázezerre becsülik, közülük alig húsz százalékot kezeltek, többségében a legsúlyosabb eseteket, amikor a család vagy a teljesen leromlott állapotú beteg orvosa kezdeményezte az intézeti kezelést. A szlovák törvények értelmében az alkoholfüggők kezelése betegellátásnak minősül, ami nemcsak azt jelenti, hogy a kúrát az egészségbiztosítók fizetik, hanem azt is, hogy az alkoholista is jogosult a táppénzre, amennyiben a kezelés megkezdése előtt munkaviszonyban volt. Nos, a harmincszázalékos növekedés oka éppen abban keresendő, hogy a gazdasági válság miatt sok olyan ember veszti el állását, akik már korábban is alkoholfüggők voltak, de titkolták, hogy betegek. Ők azok, akik kihasználják a munka törvénykönyve adta lehetőséget, amely szerint a munkaszerződés felbontását követő tíz munkanapon belül megbetegedők táppénzét tíz napon át még a volt munkaadónak kell fizetni, aztán a betegállomány végéig az egészségbiztosító utalja az ápoltnak a járulékot.
„A harmincszázalékos növekedés drámai változást mutat, ám a valóságban csak az történik, hogy az alkoholfüggő betegek inkább választják a kezelést, mint a munkanélküliséget. Azért kérik a gyógykezelésüket, hogy betegállományba vonulhassanak” – magyarázza az országos józanodási szándék okait Lubomír Okruhlica. Az igazgató utalt rá, hogy hasonló a helyzet a szív- és érrendszeri betegek, sőt a cukorbetegek esetében is. Sokan már korábban is jártak orvoshoz, de nem mentek kórházba, mert féltették az állásukat. Inkább a rendes éves szabadságuk idején végeztették el a szükséges gyógykezeléseket. „Most a helyzet az ő esetükben is változott, s a munkanélküliség helyett már ők is a betegállományt választják.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.