Fejbe kólintva a kalapáccsal

Miközben a világ még mindig döbbenten áll Usain Bolt eszement világcsúcsa előtt, és a jamaicait ünnepli, nekünk sajnos csalódottan kell nyugtáznunk, hogy lett egy negyedik helyünk a berlini atlétikai világbajnokságon. Kalapácsvetésben Pars Krisztián ugyanis a vb előtt mind a tizennnyolc versenyét megnyerte, és világranglista-vezetőként érkezett a vb-re, de itt a remélt, igazi „nagy dobás” sajnos elmaradt. De még a közepes is.

2009. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs még egy olyan stadion a földkerekségen, mint az 1936-os berlini olimpiára épített, ahol ennyire megérintené az embert a történelem. A tervező Werner Marchot a római Colosseum ihlette, ami tökéletesen megfelelt Hitler kényes ízlésének, a germán törzsekről elnevezett oszlopok most is itt magasodnak a szürke falakon kívül, és a náci megalománia megmaradt emléke még a katonai parádék színhelyéül szolgáló, hatalmas, füves terület, ahol 250 ezren fértek el.
A 36-os olimpián aztán a színes bőrű Jesse Owens írta be magát a történelembe azzal, hogy négy aranyat nyert, a mába ugorva pedig hétfőn egy másik atléta, Usain Bolt került be a históriás könyvekbe. A vb kétségkívül legnagyobb érdeklődéssel várt döntőjében, 100 méteren 9,58 másodperces világcsúccsal győzött, azaz a már a pekingi olimpián is felfoghatatlan, 9,69-es rekordjából több mint egy tizedet faragott le! A világ csak ámul. Szegény Tyson Gay, aki címvédőként nagyon fente a fogát Boltra, és most 9,71-et futott, értetlen arccal bóklászott a stadionban, miközben a földkerekség leggyorsabb embere a tomboló publikum gyönyörűségére újra és újra beállt az olimpián már védjegyévé vált puskás pózába, grimaszolt és mutogatott.
És az eufória akkor sem hagyott alább, amikor mikrofonokat toltak az orra alá: „Kész voltam rá, hogy megint világcsúcsot fussak! Bevallom, arra azért nem számítottam, hogy ilyen időt érek el, de úgy látszik, számomra nincs lehetetlen! Nagy nap ez a történelemben, Jamaicában is, telefonon már gratulált a miniszterelnökünk is” – újságolta Bolt, aki amúgy napra pontosan egy évvel a pekingi első győzelme után aratott diadalt.
Bár kalapácsvetésben Pars Krisztián az idén mind a tizennyolc versenyét megnyerte, világranglista-vezetőként 81,43 méteres eredménnyel érkezett a vb-re, és a selejtezőből is az első helyen, 78,68-cal került be a tegnap esti döntőbe, nekünk azért volt kiktől tartanunk. Korábbi eredményei miatt a regnáló olimpiai bajnok szlovén Primoz Kozmustól és a Sydneyben győztes lengyel Szymon Ziolkowsiktól mindenképpen. S az is ott motoszkálhatott bennünk, hogy parádés ugyan olimpiai második helyezettünk veretlenségi sorozata, de mondjuk Bydgoszczban, Lapinlahtiban és Veszprémben bizonyosan könnyebb szívvel lehet elengedni a kalapácsot, mint egy világbajnoki döntőben, ahol az is a tét, hogy négy ezüst és öt bronz után végre megszületik-e a sportág első magyar vb-aranya.
Még a selejtezőben megzavarta Parsot, hogy a menetrendhez képest háromnegyedórás csúszással kellett a dobókörbe lépnie – az első kísérletét el is rontotta –, tegnap azonban flottul indult a program. Elsőként szólított versenyzőnk szereplésére ezt már nem mondhattuk, mert a biztonsági, 75,51-es bemutatkozása után másodikra a hálóba vágta a kalapácsot, fogta is a fejét. Az éppen utána következő Kozmus ugyanakkor pár perc múlva diadalmasan csapott a magasba, és a szlovén edző is az öklét rázta a 79,74-es dobás után. Az olimpiai bajnok ezzel két sorozat után vezetett is, Pars csak az ötödik volt. Majd harmadikra is a hálót szaggatta meg, és bizony rághattuk a körmünket, hogy a mögötte álló hét vetélytársából a harmadik kísérletükkel legfeljebb hárman előzzék meg, mert különben számára véget ér a verseny. Amikor a vb-3. szlovák Libor Charfreitag elszállt, fellélegezhettünk, majd elkönyveltük, hogy a sydneyi ezüstérmes olasz Nicola Vizzoni is kiesett. A nyolcas döntőben új verseny kezdődött, és Pars Krisztiánnak a hatodik helyről kellett felkapaszkodnia. Negyedikre 77,45-tel ideiglenesen felküzdötte magát harmadinak, Kozmus és Ziolkowski mögé.
Az ötödik sorozatban aztán az orosz Alekszej Zagronij még azt a kis örömünket – ha ez az előzmények ismeretében az lett volna – is elvette, hogy van egy bronzunk. Mert 78,09-cel övé lett a harmadik hely. Utána Pars dobása a hálót súrolta, le se mérette. Bezzeg Kozmus a végén 80,84-ig vágta a kalapácsot, Ziolkowski maradt 79,30-on. Ami pedig a legfájóbb, Pars a 77,45-ön. S ezt legalább olyan hihetetlen, mint Usain Bolttól a 9,58.
A német Markus Esser, aki a 2005-ös helsinki világbajnokságon negyedik volt, és most a hazai közönség előtt csak hatodik lett, sírva fakadt, a mi versenyzőnket pedig belülről feszítette a düh. S ez nem csillapodott, ameddig az Olimpiai stadionban a futópálya mellett végigbaktatva a rá váró magyar újságírókhoz ért, mert intett, hogy most egy szót sem kíván mondani. Az aranyérmes Kozmus bezzeg megállt, és rá is kitért: „Azt hittem, hogy Pars erős lesz, de akit ma láttunk, az nem ő volt.” S erre magyar részről rímelt az edzői nyilatkozat is: „Krisztián sajnos ma technikailag nagyon bizonytalan volt…” – kommentálta a történteket finomítva Németh Zsolt, az 1999-es sevillai vb ezüstérmese, a mélyebb szakmai elemzés majd ezután jön.
Tegnap Parsnál jóval nagyobb esélyes is fejre állt: női rúdugrásban a világversenyeken 2003 óta veretlen Jelena Iszinbajeva eredmény nélkül esett ki, 475-ön, majd 480-ra emeltetve is elpackázta a kísérleteit. De ez legyen az oroszok baja, nekünk is megvan a magunké.

Eredmények, férfiak, kalapácsvetés: 1. Primoz Kozmus (szlovén) 80,84, … 4. Pars Krisztián 77,45; 10 000 m: 1. Kenenisa Bekele (etióp) 26:46.31; Nők, 3000 m akadály: 1. Marta Dominguez (spanyol) 9:07.32; rúdugrás: 1. Anna Rogowska (lengyel) 475 cm.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.