Feltárják a titkos tömegsírokat

Szerbiában összeírják és megjelölik azokat a tömegsírokat, amelyekbe a partizánok és a kommunista hatalom által bírósági ítélet nélkül lemészárolt áldozatok holttesteit temették el 1944 után.

Sebestyén Imre
2009. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pristina magabiztos. Nem lesznek újabb tárgyalások Koszovó státusáról, jelentette ki Skender Hyseni, a balkáni ország külügyminisztere. Az ilyen szerb elvárásokat alaptalanoknak, nevetségeseknek és megvalósíthatatlanoknak nevezte. Ezzel reagált Vuk Jeremicsnek, a szerb diplomácia vezetőjének egyik, a hágai bíróság várható döntésével kapcsolatos nyilatkozatára. Pristinai lapnyilatkozatában kijelentette, hogy számított Szerbia akadékoskodására a függetlenség kihirdetése után, de Koszovó elszigetelése már lehetetlen. (S. I.)


(Újvidék)

Elkészítik a második világháború után szintén ítélet nélkül kivégzettek névsorát is, amelyről már most tudják, hogy korántsem lesz teljes. Az állami bizottság által irányított munka szeptemberben kezdődik, ismertette Szlobodan Homen, a szerb igazságügy-minisztérium államtitkára a Blic című belgrádi napilappal.
Több száz tömegsír van szerte Szerbiában. Egyesekbe csak néhány embert lőttek bele, más sírok azonban százakat takarnak. Van néhány – például Nisnél és Belgrádban –, amelyben ezer vagy néhány ezer holttest van. Szinte minden nagyobb szerbiai város környékén van tömegsír, s azt is tudni, hol végezték a likvidálást, nyilatkozta Szrdjan Cvetkovics történész, a történelemtudományi intézet munkatársa. Mindezeket – mind a tömegsírokat, mind a kivégzőhelyeket – most összeírják és megjelölik. A hatalmas munkát azonban nem a nulláról kezdik. Több történész is foglalkozott a titkos tömegsírok témájával a világháború után. Nem csak szerb részről. Homen becslése szerint a helyszínek mintegy nyolcvan százalékáról már vannak megbízható adatok.
Szrdjan Cvetkovics úgy véli, hogy az 1944 és 1946 között ítélet nélkül kivégzett emberek számát pontosan sohasem tudják meghatározni. Szerinte 60-80 ezer közé tehető. A most rendelkezésre álló adatok szerint többségüket a Vajdaságban gyilkolták meg. A magyar és német adatokra hivatkozó szerb történész becslése szerint 40-45 ezer a vajdasági áldozatok száma, s Szerbia többi, nagyobbik részében pedig mintegy 35 ezren váltak a megtorlás áldozatává. A főleg a Bánátban élő félmilliós vajdasági németség szinte teljesen eltűnt, falvaikat, vagyonukat szerb telepeseknek osztották ki, a bácskai magyarság elleni kegyetlenül véres megtorlás pedig – ugyancsak becslés szerint – 20-40 ezer ártatlan áldozatot követelt.
Az államtitkár elmondta, hogy a bizottság munkájában nagyszámú szakértő vesz részt, köztük történészek, jogászok és orvos szakértők, akik a DNS-vizsgálatokra szakosodtak. – Most készítjük azoknak az intézményeknek, archívumoknak, múzeumoknak, történelemtudományi intézeteknek a listáját, amelyektől szakértőket kérünk az állami bizottságba. Kérelmünket már eljuttattuk a szerb szkupstinához – közölte Szlobodan Homen, aki szerint szeptember elsejéig feláll a bizottság és megkezdheti a munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.