Immár öt éve raboskodik egy szerbiai börtönben az az öt magyar fiatal, aki 2006 nyarán egy kocsmai verekedés alkalmával megvert egy szerb férfit, Zoran Petrovicsot. A szerb hatóságok gyilkossági kísérletnek minősítették a kocsmai verekedést. A temerini fiúk ügyében tegnap tartottak sajtótájékoztatót civilek.
– A temerini fiatalok ügye a délvidéken élő magyarság ügye, e tarthatatlan állapotok ellen pedig tenni kell – mondta M. Szabó Imre újságíró, aki a 2004-es vajdasági esetről filmet forgatott. M. Szabó Imre a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az öt magyar fiatalt annak idején kínzásoknak vetették alá, az eljárás során nem használhatták magyar anyanyelvüket, holott a kihallgatási jegyzőkönyv szerint ezt megtehették, és összesen egyetlen ügyvédet rendeltek ki számukra. A dokumentumfilmes szerint a letartóztatott fiatalokat arra vették rá a hatóságok, hogy egymásra valljanak, illetve olyan tettet is bevalljanak, amit nem követtek el. A magyar fiatalok ügyéről M. Szabó Imre filmet forgatott, és tegnap egy levélben kezdeményezte Sólyom László köztársasági elnöknél, hogy kérjen kegyelmet Borisz Tadics szerb köztársasági elnöktől a temerini fiúknak, akik bűneiket már levezekelték.
– A filmforgatás előtt adatgyűjtésbe kezdtem, és megtudtam, a temerini rendőrkapitány – aki a Szerb Radikális Párt szimpatizánsa – rábeszélte a fiúkat, valljanak be mindent, és akkor hamarabb megússzák a dolgot – mondta el M. Szabó Imre, aki hozzátette: csak a szerb elnöki kegyelem mentheti meg a magyarságnak az öt fiatalt.
Becsey Zsolt (képünkön) volt európai parlamenti fideszes képviselő a sajtótájékoztatón elmondta, hogy tagja volt annak a 2005-ben alakult tényfeltáró delegációnak, amely a Délvidéken járt és a magyarok inzultusokat vizsgálta.
– Aránytalanul szigorú volt a fiúkra kiszabott bírósági ítélet, ez csak a teljes délvidéki magyarság megfélemlítését szolgálhatta – nyilatkozta Becsey Zsolt. Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság volt tanácsvezető bírája kiemelte: az ügyet vizsgálva megállapítható, hogy nem állt fenn az emberölési szándék a temerini verekedéskor, a jogerős szigorú bírósági ítélet viszont csak ebben az esetben lett volna indokolt.
A fiatalokat a verekedés miatt a bíróság összesen hatvanegy év börtönre ítélte. A legsúlyosabb büntetést az akkor 22 éves Máriás István kapta: 15 évre rács mögé került. A verekedéskor 19 éves Horváth Árpád kapta a „legenyhébb ítéletet”, 10 évet kell börtönben ülnie.
Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője lapunknak elmondta, hogy a levél megérkezett a hivatalba. – Még nincs pontos információ arról, hogy a két köztársasági elnök mikor találkozik legközelebb, de annyi biztos, hogy Sólyom László, ugyanúgy, ahogy eddig is, figyelemmel kíséri a temerini magyar fiatalok ügyét – mondta Kumin Ferenc.
XIV. Leó a barbárság új szintjére figyelmeztetett
