Hatvanegy év egy törött állkapocsért

Sólyom László köztársasági elnök segítségében bízik az az öt fiatal, aki öt éve sínylődik a szerbiai börtönökben azért, mert 2004 nyarán verekedésbe keveredett egy szerb férfival. A magyar fiúk csak a szerb köztársasági elnök kegyelmével szabadulhatnának ki.

Vona Adrienn
2009. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár öt éve raboskodik egy szerbiai börtönben az az öt magyar fiatal, aki 2006 nyarán egy kocsmai verekedés alkalmával megvert egy szerb férfit, Zoran Petrovicsot. A szerb hatóságok gyilkossági kísérletnek minősítették a kocsmai verekedést. A temerini fiúk ügyében tegnap tartottak sajtótájékoztatót civilek.
– A temerini fiatalok ügye a délvidéken élő magyarság ügye, e tarthatatlan állapotok ellen pedig tenni kell – mondta M. Szabó Imre újságíró, aki a 2004-es vajdasági esetről filmet forgatott. M. Szabó Imre a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az öt magyar fiatalt annak idején kínzásoknak vetették alá, az eljárás során nem használhatták magyar anyanyelvüket, holott a kihallgatási jegyzőkönyv szerint ezt megtehették, és összesen egyetlen ügyvédet rendeltek ki számukra. A dokumentumfilmes szerint a letartóztatott fiatalokat arra vették rá a hatóságok, hogy egymásra valljanak, illetve olyan tettet is bevalljanak, amit nem követtek el. A magyar fiatalok ügyéről M. Szabó Imre filmet forgatott, és tegnap egy levélben kezdeményezte Sólyom László köztársasági elnöknél, hogy kérjen kegyelmet Borisz Tadics szerb köztársasági elnöktől a temerini fiúknak, akik bűneiket már levezekelték.
– A filmforgatás előtt adatgyűjtésbe kezdtem, és megtudtam, a temerini rendőrkapitány – aki a Szerb Radikális Párt szimpatizánsa – rábeszélte a fiúkat, valljanak be mindent, és akkor hamarabb megússzák a dolgot – mondta el M. Szabó Imre, aki hozzátette: csak a szerb elnöki kegyelem mentheti meg a magyarságnak az öt fiatalt.
Becsey Zsolt (képünkön) volt európai parlamenti fideszes képviselő a sajtótájékoztatón elmondta, hogy tagja volt annak a 2005-ben alakult tényfeltáró delegációnak, amely a Délvidéken járt és a magyarok inzultusokat vizsgálta.
– Aránytalanul szigorú volt a fiúkra kiszabott bírósági ítélet, ez csak a teljes délvidéki magyarság megfélemlítését szolgálhatta – nyilatkozta Becsey Zsolt. Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság volt tanácsvezető bírája kiemelte: az ügyet vizsgálva megállapítható, hogy nem állt fenn az emberölési szándék a temerini verekedéskor, a jogerős szigorú bírósági ítélet viszont csak ebben az esetben lett volna indokolt.
A fiatalokat a verekedés miatt a bíróság összesen hatvanegy év börtönre ítélte. A legsúlyosabb büntetést az akkor 22 éves Máriás István kapta: 15 évre rács mögé került. A verekedéskor 19 éves Horváth Árpád kapta a „legenyhébb ítéletet”, 10 évet kell börtönben ülnie.
Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője lapunknak elmondta, hogy a levél megérkezett a hivatalba. – Még nincs pontos információ arról, hogy a két köztársasági elnök mikor találkozik legközelebb, de annyi biztos, hogy Sólyom László, ugyanúgy, ahogy eddig is, figyelemmel kíséri a temerini magyar fiatalok ügyét – mondta Kumin Ferenc.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.