Hősiesség, árulás, szerelem

Bemutatóra készül a Magyarock Dalszínház: július 31-én és augusztus első két napján mutatja be a komáromi Szabadság téren Másik Lehel és Vizeli Csaba rockmusicaljét, a Klapkát. Az előadás rendezője Koltay Gábor.

Tölgyesi Gábor
2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Klapka György honvéd tábornok még harmincéves sem volt, mikor az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején dicsőséges haditetteit véghez vitte. Nevéhez fűződik többek között az is, hogy a világosi fegyverletétel, 1849. augusztus 13. után is majdnem két hónapig megőrizte a komáromi várat az osztrák császári seregekkel szemben. A várat október elején, tárgyalások után volt kénytelen feladni, a várvédők amnesztiájának fejében. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc komáromi eseményeinek 160. évfordulóján egy fiatal komáromi társulat most új magyar zenés darabot mutat be.
A társulat bevallottan hobbicsoportként indult, jelenleg mintegy hatvan fős, átlagéletkora huszonegy év. 2009-ig tíz nagyszínpadi bemutatót, több mint száznegyven előadást tudhat maga mögött a 2002-ben alapított Magyarock Dalszínház. A társulat célkitűzése kezdetben is az volt, hogy kerülje az olcsóságot, az idővel valódi művészi közösséggé formálódott csoport azóta több szakmai elismerést és díjat kapott. Az ország több mint hetven településén lépett fel, járt a Felvidéken, Szlovéniában és Erdélyben is.
A társulat teljesen saját produkcióként 2007-ben mutatta be Másik Lehel és Vizeli Csaba musicaljét, Az aranyembert, s a szerzőpáros most Klapka Györgyről készített darabot. – A rockmusical cselekménye a Klapka katonái című regényen alapszik, amely az 1848– 49-es szabadságharc és Komárom vára történetének utolsó két hónapját dolgozza fel.
Takács Tibor könyve 1972-ben látott napvilágot huszonnyolcezer példányban, érdekesség, hogy az egykori Csehszlovákiában még háromezer példány is megjelenhetett Pozsonyban – mesélte lapunknak a Klapka szövegírója, Vizeli Csaba társulatvezető. – A Klapka története augusztus 3-ával kezdődik, ekkor volt a várvédők utolsó nagy kitörése, a szabadságharc utolsó győztes csatája, amely október 4-ig, a vár teljes átadásáig tartott. A darab bemutatja azt a dilemmát, amellyel a várvédők szembe néztek: van-e értelme az utolsó vérig küzdeni, mikor a szabadságharc elbukott, és a történelmi hűségnek megfelelően megjelennek benne Haynau merénylői is, akiket a bresciai hiéna néven hírhedtté vált osztrák hadvezér Klapka György meggyilkolására küldött. A darab az árulás, a hősiesség és az önfeláldozás példáinak bemutatása mellett rendelkezik szerelmi szállal is, és a rockmuzsikára épül. Huszonhat nóta szólal meg benne, amelyeket több prózai betét válasz el.
Az előadást eredetileg a darabban is helyszínként szereplő monostori erődbe tervezte a társulat, ám ott jelenleg filmforgatás folyik, így a produkció július 31-én, augusztus 1-jén és 2-án a Városháza előtti téren lesz látható.
A Magyarock Dalszínház társulatát több neves művész is erősíti a produkcióban. Klapka Györgyöt Földes Tamás, Haynaut a népszerű énekes-színész, Makrai Pál alakítja. Rajtuk kívül a dalszínház régi barátai, Bodnár Vivien és Forgács Péter is feltűnnek a darabban. A látványos produkció rendezője Koltay Gábor, a jelmezeket Kemenes Fanni tervezte. Az előadásnak októberben Észak-Komáromban lesz kőszínházi bemutatója, az hangfelvétele lemezen is megjelenik. Emellett a Klapkával a tervek szerint országos turnéra is indul a Magyarock Dalszínház, jövő év tavaszán a tavaszi hadjárat helyszíneit kívánják felkeresni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.