Húszéves a páneurópai piknik

A vasfüggöny leomlásához és a Szovjetunió felbomlásához vezető húsz évvel ezelőtti események újabb jelentős évfordulójához érkeztünk: ma Sopronpusztán a páneurópai piknikre, több száz keletnémet menekült Ausztriába szökésére, Magyarország e történelmi tettben játszott fontos szerepére emlékeznek az esemény résztvevői.

Munkatársunktól
2009. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Menekülés. 1989. augusztus 19-én Sopronpusztánál három órára szimbolikusan megnyílt a magyar–osztrák határ vasfüggönye. A szögesdrót szimbolikus átvágását a Páneurópai Unió főtitkára, Walburga Habsburg Douglas végezte, majd egy magyar küldöttség átment a határ osztrák oldalára. Itt jelképesen kaput nyitottak, majd a delegáció a szabad határon át osztrák polgárokkal együtt érkezett vissza a népünnepség színhelyére. Az ideiglenes határnyitást kihasználva több száz keletnémet állampolgár rohant át Ausztriába. A helyi parancsnok megtiltotta a fegyverhasználatot, így a felszabadult ünneplés nem fordult tragédiába. (MTI)


Az évfordulós ünnepség színvonalát emeli többek között Angela Merkel jelenléte is. A német kancellár egykori keletnémet menekültekkel, az 1989. augusztus 19-i piknik szervezőivel, húsz évvel ezelőtti vezető beosztású politikusokkal és olyan magyar, német és osztrák fiatalokkal találkozik, akik egyidősek a rendszerváltással. Angela Merkel részt vesz és beszédet mond az esti ünnepi koncerten a fertőrákosi barlangszínházban. Merkel már szombati videoüzenetében is megköszönte Magyarországnak az 1989-es határnyitást. A kancellár magyarországi programja részeként ma délután kétoldalú, húszperces munkamegbeszélést folytat Bajnai Gordon miniszterelnökkel, illetve udvariassági látogatáson fogadja őt Sólyom László köztársasági elnök. Az emlékünnepségen jelen lesz Michael Spindelegger osztrák és – az Európai Unió képviseletében – Carl Bildt svéd külügyminiszter is. Sólyom László ma délután Fertőrákoson ausztriai magyar szervezetek képviselőivel találkozik, ezután indul Sopronpusztára, ahol részt vesz és beszédet mond az évforduló alkalmából tartott ünnepségen, majd visszautazik Fertőrákosra, ahol köszöntőt mond az Európa-koncerten.
Mint korábban megírtuk, az ünnepségen való részvétel azután vált létfontosságúvá Bajnai Gordon számára, hogy kiderült, Angela Merkel elfogadta a szervezők meghívását, aki hangsúlyozottan magánemberként teszi tiszteletét a nyugati határszélen. A megemlékezés szervezői – a Páneurópai Piknik ’89 Alapítvány, a Konrad Adenauer Alapítvány, valamint Sopron önkormányzata – az ünnepségektől kifejezetten távol szeretnék tartani az aktuálpolitikát, ezért a civilek kifejezésre juttatták: nem kívánják hivatalos meghívottként üdvözölni Bajnai Gordont. Az augusztus 17-től 19-ig tartó programok sorában az első egy olyan konferencia, amelyet a Demokratikus Átalakulásért Intézet szervez. Ennek vezetője Gyarmati István, aki mindent megtett annak érdekében, hogy Bajnai hivatalos meghívottként lehessen jelen.
A Demokratikus Átalakulásért Intézet által rendezett hétfői történészkonferencia egyébként botrányba fulladt. A nyitóeseményen többen is felháborodtak amiatt, hogy miközben a közönség Pozsgay Imre és Csoóri Sándor előadását várta, helyettük Kovács László uniós biztos, a szocialista párt egykori elnöke és az MSZP-s országgyűlési képviselő Mécs Imre jelent meg. Kovács László beszéde alatt sokan felálltak és elhagyták a rendezvény helyszínét.
Tegnap újabb konferenciával folytatódott az ünnepségsorozat, a Konrad Adenauer Alapítvány szervezésében. Felszólalt többek között Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár, illetve Magas László, a Páneurópai Piknik ’89 Alapítvány elnöke, aki szerint a Sopronpusztán történtek felgyorsították a szocialista rendszer összeomlását. A Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi irodájának vezetője, Hans Kaiser hangsúlyozta, a páneurópai piknik civil szerveződés volt, és fontos, hogy a magyarok a jövőben se adják fel munkálkodásukat a civil társadalom építéséért, mivel „a kormányok jönnek és mennek, a civilek mindig maradnak”. A húsz éve történtekért köszönetet kell mondani a magyaroknak.
Az AFP hírügynökségnek nyilatkozva Németh Miklós akkori kormányfő tegnap azt mondta, hogy a húsz évvel ezelőtti határnyitás kísérleti léggömb volt a magyar vezetők részéről, hogy lássák, Moszkva miként fog reagálni.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzó is méltatta az esemény jelentőségét, több amerikai szövetségi állam pedig Magyarország-napként ünnepli augusztus 19-ét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.