Izland az IMF csapdájában vergődik

Balogh Roland
2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem folyósítja a Nemzetközi Valutaalap az esedékes hitelrészletet Izlandnak, amíg a reykjavíki kormány nem kezdi el annak a közel félmillió brit és holland ügyfélnek a kártalanítását, akik tavaly ősszel a szigetország gazdaságának összeomlásakor minden izlandi megtakarításukat elveszítették. A Bloombergnek még a múlt hét végén Steingrimur Sigufsson izlandi pénzügyminiszter azt nyilatkozta, hogy talán harmadik nekifutásra, ezen a héten sikerül elfogadni az IceSave kompenzációjára irányuló törvényt, ám „sajnos semmi biztosat nem tudok ígérni”.
A szigetország bankrendszerének tavaly őszi összeomlása következtében a brit és holland befektetőknek mintegy hétmilliárd euróval tartozó – a tavaly óta már államosított Landsbanki által működtetett – IceSave befektetési alap visszafizetésére egyébként éppen Nagy-Britannia adna első körben 2,1 milliárdos kölcsönt Izlandnak, amelyet tulajdonképpen azonnal a brit károsultak számláira utalnának.
Noha a kölcsön első részletét Reykjavík elfogadta, a britek által javasolt 5,5 százalékos kamatot sokallják. Így az összesen mintegy négymilliárd eurós – 15 éves futamidejű – brit és holland hitel – amelyből London 2,75, míg Hága 1,32 milliárdot vállalt – már az első részlet átutalásánál dugába dőlhet. A 63 fős reykjavíki törvényhozás, az Althing harminchárom képviselője ugyanis nem hajlandó belemenni az izlandi hazai össztermék (GDP) harmadára rúgó kiadások megszavazásába.
A brit konzervatív The Daily Telegraph szerint ezért brit politikai nyomásra a Nemzetközi Valutaalap (IMF) múlt csütörtökön elhalasztotta az Izlandnak folyósított hitel soron következő részletét. Az IMF azt is közölte, hogy a ma esedékes hitelrészt csak abban az esetben hajlandó kifizetni, ha az Althing megegyezik a britekkel és hollandokkal, és a törvényhozás elfogadja az IceSave törvényt. Az izlandi parlamentnek mindenképpen dűlőre kell jutni valahogy a két uniós országgal, hiszen a britek és hollandok az uniós csatlakozási tárgyalások befejeztével akár meg is vétózhatják a szigetország csatlakozását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.