Jövőre jön a mélypont

A lakosság bizalmi mutatója újra történelmi mélyponton van: a családok többsége saját pénzügyi helyzetét és az ország gazdasági állapotát is egyre borúsabban látja, és még a mostani helyzetnél is rosszabbra számítanak jövőre. Az Ecostat legfrissebb felmérése szerint a nagyobb vállalatok közel fele, míg a kis- és középvállalkozásoknak egyharmada tart szükségesnek elbocsátásokat, mivel már a cégek fele csökkentette termelését.

2009. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb elbocsátási hullámra kell felkészülni, miközben a lakosság pénzügyi helyzete látványosan romlik, és a társadalom bizalma az ország gazdasági helyzetét illetően szinte teljesen elfogyott. Az Ecostat gazdaságkutató intézet legfrissebb vállalati felmérése alapján a száz legnagyobb vállalat több mint fele lecsökkentette termelését a bizonytalan gazdasági környezet, a gyenge hazai kereslet és a magas adóterhelés miatt. A legnagyobbak közül minden harmadik cég kisebb leépítést, további 13 százalékuk pedig nagyobb mértékű létszámcsökkentést tart szükségesnek. Megítélésük szerint az üzleti környezet júliusban tovább romlott, amelynek legfőbb oka a banki hitelezési feltételek szigora, az adóemelések bevezetése, valamint a körbetartozások terjedése. A kis- és középvállalkozások 42 százaléka is zsugorodó termelésről adott számot, és egyharmaduk az előttünk álló negyedévben is további csökkenéssel számol. Mivel a kisebb cégek többségének rendelései nagyon megfogyatkoztak, ezért az összes foglalkoztatott közel 70 százalékát alkalmazó kkv-szektor egyharmada saját vállalatának létszámcsökkentését látja szükségesnek a felmérés szerint.
A legborúsabb jövőkép a kereskedelemre és az építőiparra jellemző, de nagyon kedvezőtlen a feldolgozóipar és a turizmus helyzete is. Az áfakulcs megemelése, a szociális juttatások csökkentése, valamint az állami beruházások zsugorodása áll a vállalkozások növekvő depreszsziója és a bizalomvesztés mögött.
A vállalatoknál is sötétebben látja a közeljövőt a lakosság: a háztartások bizalmi mutatója júliusban tovább esett, és immár a családok 70 százaléka látja úgy, hogy az elmúlt évben leromlott a pénzügyi helyzetük. Még az előző hónapoz képest is pesszimistábban ítélik meg a munkalehetőségeket és a nemzetgazdaság állapotát, sőt, a megkérdezettek véleménye szerint egy év múlva az ország helyzete még a mostaninál is rosszabb lesz. A családok 45 százaléka véli úgy, hogy saját pénzügyi helyzete is romlik jövőre, és mindössze 16 százalék bízik a javulásban. Az Ecostat szerint a lakossági bizalmi mutatóra kedvezőtlen hatással volt az áprilisi kormányátalakítás hercehurcája, és a megszorító intézkedések miatti félelmek is felerősödtek. A lakosság egy része úgy véli, hogy a kilábalás lassúbb lesz, mint azt korábban gondolta volna, és az anyagi helyzetükre vonatkozó várakozásuk is kedvezőtlenebb lett. Továbbra is rendkívül negatívan ítélik meg a nemzetgazdaság múlt évi teljesítményét, és az ország gazdaságának további mélyrepülésére már a lakosság közel fele számít. A félelmek természetesen elsősorban az elbocsátásokkal kapcsolatosak, de az áfaemelés miatti drágulások is hozzájárulnak a pesszimizmushoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.