A Borsod megyei kórház stroke, vasculáris és általános neurológiai toxicológiai osztályán kezelik a szombati, Avas lakótelepi paneltűz súlyos sérültjét. A lány édesanyja és tizenhárom éves öccse életét vesztette a lakásban. A rendőrség által lezárt épületben megkezdődött a romok eltakarítása és a károk felmérése. Legjobb esetben egy hónap múlva derülhet ki, hogy mi is okozta a két halálos áldozatot követelő tüzet. Az utolsó szakértői bejárást ma tartják, amelynek eredményét pár hét múlva kapja meg a tűzoltóság – közölte Bódi Zoltán, a miskolci tűzoltóság szóvivője, aki szerint nincs kizárva, hogy a nem megfelelő szigetelőanyag elősegítette a tűz gyors terjedését. Szavaiból kiderült, a 2007 előtt felújított panelházaknál a tűzoltóságnak nem volt ellenőrző szerepe, a tűzvédelmi előírásokat az építtetőnek kellett betartania. Csak tavaly írták ki az első olyan pályázatot, amelyben már jogszabály követeli meg a tűzoltóság szakvéleményét. Noha a szombati tragédia nyomós okot szolgáltathat arra, hogy a szabályokat szigorítsák, a hatóságnak nem lenne lehetősége visszamenőleg ellenőrizni minden felújított épületet, legfeljebb a benyújtott terveket lehet átnézni. Bódi Zoltán elmondta, 2008 óta csaknem kétszáz felújítási megkeresés érkezett a miskolci tűzoltósághoz, és körülbelül 12 házat renováltak.
Káli Sándor, Miskolc polgármestere tegnap összehívta a védelmi bizottságot, amelynek ülése után közölte, az önkormányzat számlát nyit a károsultak javára, ezekre várják az adományokat. Veres László, a városháza szóvivője elmondta, a károsult családok 50 ezertől 500 ezer forintig terjedő segélyt kapnak. Az összeg nagysága attól függ, rendelkeztek-e a károsultak biztosítással, illetve hogy milyen mértékű a veszteségük – adta hírül a távirati iroda. Az ülésen részt vett a Magyar Vöröskereszt képviselője is, segítséget ajánlva a rászorulóknak. Molnár Józsefné, a megyei szervezet igazgatója lapunknak úgy fogalmazott, elsősorban természetbeli támogatást tudnak nyújtani a helyreállítási munkálatokban, takarításban. Azoknak, akiknek mindene odaveszett a tűzben, tartós élelmiszerrel és tanszerekkel tudnak segíteni.
– Már érkeztek felajánlások, magánszemélyek bútorokat, tankönyveket adnak – mondta Molnár Józsefné.
Leskó György, a polgári védelem helyi vezetője az ülés után lapunknak kifejtette, jelenleg a megrogygyant részek dúcolása, illetve a közművek visszakapcsolása folyik. A negyedik emeletig már van áram, igyekeznek a víz- és gázszolgáltatást is mielőbb helyreállítani, ehhez azonban a vezetékek átvizsgálása is szükséges.
A hat kiégett lakás újjáépítése hónapokat vehet igénybe, a lakók addig a Miskolci Ingatlangazdálkodó Zrt. által felajánlott szükséglakásokba költözhetnek, ezzel a lehetőséggel eddig négy család élt.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
