Ki a ludas a pénztári számlák ügyében?

Régóta vita tárgya, mi lehet az oka annak, hogy a tagok és a munkaadók befizetései csak hónapok múltán jelennek meg a magánnyugdíjpénztárak számláin. Az Erste nyugdíjpénztárának felfüggesztése kapcsán úgy tűnik, hogy megvan a megoldás.

Jakubász Tamás
2009. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok magánnyugdíjpénztár-tag megdöbbenve olvasgatta nemrégiben azokat az értesítőket, amelyeket pénztáruk küldött nekik a befektetéseikről és az őket megillető hozamról. A levelek ugyanis számos esetben nem tartalmazták a tavaly tagdíjként befizetett összegeket. Többen arra gyanakodtak, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) nem utalta át ezeket a pénzeket, míg mások attól tartottak: munkáltatójuk nem rótta le utánuk a magánnyugdíj-pénztári tagdíjat.
Az adóhatóságnál rögzítették: az APEH nem késlekedett. Mint közölték, a hivatal először a dolgozók tagdíjait kapja meg a munkáltatóktól. Az összegeket egy napon belül továbbítják a magánnyugdíjpénztáraknak. A tagdíjak átutalását követően érkeznek meg az APEH-hoz a munkáltatók által készített, dolgozóik tagdíjairól szóló adóbevallások. Az iratokat az adóhatóság szintén eljuttatja a pénztárakhoz, amelyek ezután láthatnak hozzá az adatok feldolgozásához. Miután utóbbi feladattal a kasszák végeztek, akkor írják jóvá a tagdíjakat a tagok számláin. Ám megtörténhet, hogy az adóhatóság hibás adatokat észlel a munkáltatók bevallásaiban. Ilyenkor a polgárok forintjai csak akkor kerülhetnek fel a számláikra, ha a munkaadó kijavítja az alkalmazottjának befizetéséről szóló pontatlan bevallását. Az APEH-nál hangsúlyozták: a tagdíjak minden esetben a pénztárak számláján vannak, és nem a hivatalnál.
Szakértői berkekben azonban az a hír terjedt el, hogy a magánnyugdíjpénztárak könyvelési, nyilvántartási rendszerei finoman szólva sem tökéletesek. Egyesek ezzel magyarázzák, hogy a tagok befizetései csak hónapok múltán jelennek meg a számlákon. Ezt a gyanút erősítette meg a napokban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) döntése. A hatóság ugyanis tagfelvételi zárlatot rendelt el az Erste Önkéntes és Magánnyugdíjpénztárnál. A szigorú döntés oka az volt, hogy a kasszák informatikai rendszerei nem képesek a tagok befizetéseit pontosan nyilvántartani, s velük a pénztár így nem tud elszámolni. A PSZÁF megállapította: az Erste pénztára idén tagdíjbevallást még nem dolgozott fel, és befizetést sem könyvelt le az ügyfelek számláira. A kassza a hozzá beérkező összegeket függőszámlán tartja. Ezen pillanatnyilag már ötmilliárd forintnál is több van. Mindez a felügyelet szerint súlyos működési kockázatot jelent, ráadásul sérti a tagok érdekeit. Főként, mert a befizetéseket az Erste pénztára nem a tagok által kiválasztott formában fektette be. Emellett azok, akik most hagyják ott ezt a kasszát, kárt is szenvedhetnek.
Az Erste pénztára az év elején üzemelte be az új informatikai rendszerét. Szakemberek szerint fel kell tenni a kérdést: miképpen lehetséges, hogy a kasszánál olyan számítástechnikai megoldást használnak, amely tulajdonképpen nem működik? A hozzáértők ez ügyben a felügyelet felelősségét is firtatják. A kritikára a PSZÁF szóvivője reagált lapunknak. Binder István leszögezte: a hatóságnak nem kell előzetesen engedélyeznie az új programok üzembe helyezését, a pénztáraknak a jogszabály szerint még csak be sem kell jelenteniük informatikai rendszerük változását. – A felügyelet feladata nem számítástechnikai programok előzetes engedélyezése, hanem a pénzügyi szféra ellenőrzése. Ám ha a nyilvántartási rendszer hibája a tagok biztonságát kockáztatja, a felügyelet azonnal fellép, mint a mostani esetben is – rögzítette a szóvivő.
A felfüggesztéssel kapcsolatban közleményt adott ki az Erste Nyugdíjpénztár. Közölték: az új számítástechnikai rendszert a szolgáltatás színvonalának emelése érdekében vezették be. Emellett hangsúlyozták, hogy a tagok befizetései és megtakarításai biztonságban vannak, s a felügyelet által kért intézkedések egy részét már meg is tették. A kassza továbbá arra törekszik, hogy legkésőbb e hónap utolsó hetére minden területen megfeleljen a PSZÁF elvárásainak. Az ügyben szerettük volna megtudni a Stabilitás Pénztárszövetség álláspontját is, ám ott lapzártánkig nem álltak rendelkezésünkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.