A megnyitó másnapján debreceni szocialista politikusok azt állították, hogy Gulyás Gábor, a Modem igazgatója és a kiállítás kurátora személyi kultusz építése céljából szobrot rendelt Kósáról a tárlatra. Gulyást elítélték ezért, és azért is, mert a művet bevette a kiállításról. De azt is elfogadhatatlannak tartották, hogy Gulyás előzetesen nem cenzúrázta a kiállítás anyagát. Mindezek szerintük az ötvenes évek világát idézik.
Ugyanezen a napon az Index címlapján Kósa Lajos letiltatta a saját szobrát Debrecenben címmel jelent meg írásmű, amely a megnyitó előtti órák, tehát a csütörtök este eseményeit dolgozza fel. Kósa Lajos polgármester, látva a róla készült alkotást, és sejtve a helyi szocialisták reakcióit, azt kérte, ne állítsák ki az őt ábrázoló mellszobrot, mert az lesz a visszhang róla, hogy ő rendelte és fizette állami pénzből. Kósa kívánsága miatt a többi művész is vissza akarta vonni kiállítási tárgyait, s ezért kompromisszumos megoldás született. Gerhes Gábor bérel a Modemtől egy négyzetmétert az alkotásának, a szobor alá pedig felirat került, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nem Kósa Lajos rendelte meg az alkotást.
A szocialisták vádját, hogy politikai megrendelésre hajlandó lenne műalkotást létrehozni, egyébként határozottan kikérte magának Gerhes Gábor, a szobrot kiállító művész, hangsúlyozva, hogy ez a kurátorra és alkotótársaira nézve is sértő. Gulyás Gábor is visszautasította, hogy a művészek felkérése és a kiállítás összeállítása során politikai szempontokat érvényesített. Felháborítónak tartja, hogy hivatalban lévő politikusok azt kérik rajta számon, hogy előzetesen miért nem cenzúrázta a kiállítás anyagát. A személyi kultusz építésének vádját értelmezhetetlennek tartja, ám úgy véli, ez nem független attól a ténytől, hogy a képviselők nem vettek részt a megnyitón, nem tekintették meg a kiállítás anyagát. Az igazgató-kurátor aggasztónak találja továbbá, hogy a kiemelten fontos művészeti projektet szocialista önkormányzati képviselők pártpolitikai célokra használják fel. Számítva a politikai félremagyarázásokra, a tárlat installálását, a megnyitó eseményeit, a művészek és Kósa Lajos beszélgetését a Modem kérésére egy filmes stáb rögzítette. A debreceni polgármester állásfoglalásában az áll, hogy az ő személyét ábrázoló alkotást sem az önkormányzat, sem annak gazdasági társaságai, se közvetlenül, se közvetve nem finanszírozhatják, a kiállított szobor pedig e kritériumoknak megfelel.
Sajtóértesülések szerint a történtek hatására Gulyás Gábor, a Modem igazgatója felajánlotta lemondását, amelyet Kósa Lajos nem fogadott el.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
