Magukon nem spórolnak

Alig fizették vissza az adófizetői pénzből kapott kölcsönöket a megmentett nagybankok, az első dolguk máris a vezetői prémiumok korábbi mesés szintjének visszaállítása. A döntés még a részvényesek körében is óriási felháborodást váltott ki, és a napokban több európai ország pénzügyminisztere is élesen bírálta a dollármilliárdos kifizetéseket.

2009. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szégyenteljes, hogy a banki alkalmazottak garantált jutalmazásának gyakorlata ismét viszszatért, a G20 tagjainak fel kell lépniük a régi praktikák újjáéledése ellen – fogalmazott Christine Lagarde francia pénzügyminiszter a bankok prémiumrendszerének ismételt bevezetése kapcsán. A Financial Times brit gazdasági napilapnak adott interjújában Lagarde felszólította a legfejlettebb államok vezetőit, hogy ne halogassák tovább a pénzintézetek alkalmazottainak kifizethető jutalmak korlátozását, mivel mindez olyan veszélyes folyamatokat indíthat el, amelyek korábban a gazdasági válsághoz vezettek. A franciák már nagy nehézségek árán ugyan, de sikeresen keresztülvitték a törvényhozáson a bónuszkifizetések plafonjáról szóló törvényt, más államok azonban távolról sem állnak ilyen jól a bankokra vonatkozó etikai korlátozások kidolgozásában. Márpedig Lagarde szerint nem kellene mást tenniük, mint alkalmazni a nemzeti felügyeleteket képviselő nemzetközi Pénzügyi Stabilitási Testület (FSB) nemrég meghozott szabályait. A prémiumok visszatérte azért „verte ki a biztosítékot” Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban, mert az új és felettébb bőkezű jutalmazási rendszer ugyanúgy érvényes a korábban állami mentőövvel megmentett bankokra, amelyek az alkalmazottakért folytatott versenyre hivatkozva most egymásra licitálnak a jutalmak terén.
A legfelháborítóbb esetek közé tartozik az amerikai adófizetők pénzéből feltámasztott Morgan Stanley befektetési bank dolgozóinak prémiuma, itt ugyanis a második negyedéves bevételek közel háromnegyedét az alkalmazottak javadalmazására szeretnék fordítani. A tízmilliárd dolláros közpénzt kapott Goldman Sachsnál is hasonló a helyzet: a kedvezményes állami kölcsönt épphogy visszafizették, és máris 11,4 milliárd dollárnyi összeget tettek félre az első féléves prémiumokra. Az érintett pénzintézetek között szerepel a Citigroup és a Deutsche Bank is, amelyek immár több évre előre garantálják vezetőiknek a prémiumot. A JP Morgan nemzetközi befektetési banknál is hatmilliárd dollárt szánnak a személyi juttatásokra, és ez az összeg csak az első fél évre vonatkozik. – Figyelemmel kell kísérnünk, hogy a cégvezetők milyen jutalmakban részesülnek – mondta a napokban Peer Steinbrück német pénzügyminiszter, aki francia kollégájával együtt eddig a legaktívabban vette ki részét az etikátlan jutalmazások elleni küzdelemből.
A bónuszrendszer visszatérte ráadásul együtt jár az alapfizetések megemelésével is: a Citigroup és a UBS például ötven százalékkal növeli a béreket. A Bank of America, amely a válság kitörésekor megmentőként vásárolta meg a Merrill Lynch befektetési bankot, már most közölte, hogy megemeli a dolgozók alapbérét. A kifizetések azt a kérdést vetik fel, hogy ha ennyire gyorsan sikerült visszaadniuk a megsegített pénzintézeteknek az állami kölcsönöket, akkor jogos lett volna megmenteni a Lehman Brothers befektetési bankot is, amelynek bedőlése elindította a csődhullámot.

Újabb bukások.
A héten újabb hét amerikai pénzintézet jutott csődbe a gazdasági válság és a csökkenő ingatlanárak következtében. Ezzel az idén csődbe jutott amerikai bankok száma 64-re nőtt. A szakértők szerint a jövő héten minden bizonnyal tovább nő a válság miatt elbukott bankok száma azzal, hogy Texas állam második legnagyobb, tőzsdén jegyzett bankja, a 16 milliárd dollár eszközértékkel rendelkező, 150 fiókot üzemeltető Guaranty Financial is lehúzza a rolót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.