Noha általában a mesterek augusztus 20-i látványos felvonulásával és az ünnepélyes kenyérszenteléssel zárul a Mesterségek ünnepe, ezúttal ezzel kezdődik, hiszen a hosszú hétvége így kínál több alkalmat a részvételre. A csütörtökön tizenegy órakor induló négynapos rendezvényt immár 23. alkalommal rendezik meg a budai Várban, ahol a szervező Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) hatezer tagja közül évente nyolcszáz mester mutatkozhat be a fővárosi közönségnek. A négy nap alatt általában összesen legalább nyolcvanezren szoktak részt venni a Budavári Palota körüli vásáron, ahol a forgatagról az árusok mellett a gasztronómiai különlegességeket kínáló sátrak és az egész nap zajló színpadi előadások gondoskodnak.
Idén újdonságként a kézművesiskolák is bemutatkoznak. Az árusító mesterek hosszú évek óta tartanak mesterségbemutatókat és kézműves-foglalkozásokat is, ezúttal azonban tájegységenként látványos műhelyeket is berendeznek, ezek a négy nap alatt folyamatosan működnek majd. A gyermekfoglalkozások hagyományosan hangsúlyosak, több helyszínen működik majd játszóház.
Minden alkalommal egy másik szakma kerül a fókuszba, idén a kosarasmesterség, tágabb értelemben minden szőhető és fonható növényi anyagból (szalma, gyékény, csuhé, sás) készült alkotás. Ennek a legszebb darabjaiból, valamint a készítés különböző fázisairól, munkaeszközeiről mától a Nemzeti Galériában kiállítás is nyílik. A cél nemcsak lehetőség biztosítása a kiváló mestereknek, hanem az is, hogy felhívják a látogatók figyelmét arra, hogy a természetes anyagokból készült termékek használata ma is jó alternatívát jelent a műanyag, illetve tucatárukkal szemben. Ezért a hagyományos formák mellett a korunk esztétikai és használati igényeihez alkalmazkodó, jövőbe mutató szakmai vonulatot is bemutatják.
A Mesterségek ünnepének állandó vendégei a határon túli magyarok és a közép-ázsiai országokból érkező kézművesek, emellett általában egy ország vagy régió mesterei kapnak meghívást: idén a díszvendég Franciaország, ezen belül Elzász tartomány lesz. Az iparművészek mellett az elzászi gasztronómia is hangsúlyos helyet kap: az egyik helyi specialitást, a helyben frissen készülő tarte flambée nevű szalonnás, hagymás, sajtos tésztát és az elzászi hagymatortát elzászi borokkal öblíthetjük le, de Franciaországból érkezik a colmari Vogesia Táncegyüttes is.
A negyvenedik születésnapját ünneplő debreceni virágkarneválon ma este nyolctól a német popmuzsika jól ismert csapata, a Saragossa Band ad koncert, ők a karibi szigetvilág dallamait egy kis diszkófílinggel spékelik meg a hetvenes évek óta. Csütörtökön a Régi Városháza udvarát Aija Zagarina virágkötő igazi tündérkertté varázsolja: a cívis város ezen szeglete a csobogók, tündérek, koboldok és kis manók birodalmává változik. De ugyanitt egy különleges virágszőnyeg is várja a betérőket; a Debrecen tizenhárom testvérvárosának képmását magában foglaló sziromtenger augusztus 21-ig látható. Az államalapítás ünnepén a szokásokhoz híven a nap az egyedi virágkocsik és művészeti csoportok felvonulásával indul meg, majd Mezőffy Tamás Európa-bajnok és többszörös magyar bajnok virágkötő bemutatóját csodálhatja meg az ünneplő tömeg, de közben a karneváli kisvonatra is fel lehet pattanni. Az esti tűzijáték fényében a virágkarneválra készített díszek és különleges kreálmányok új arcukat mutatják majd, az ünnepséget pedig az Abrakazabra együttes utcabálja zárja.
A hétvégi ünnep- és munkaszüneti napok során sem lesz hiány a Balatonnál komoly- és könnyűzenei rendezvényekből. A balatonfüredi Fehér templomban csütörtök este Bánó Veronika orgona- és Nikosz Ormanlidisz hegedűművész ad koncertet, pénteken a siófoki evangélikus templomba Teleki Miklós orgonista és Horváth Mária énekművész hangversenyére várják a zenekedvelőket. Az üdülőváros Azúr hoteljében szombaton este Király Csaba zongoraművészt hallhatjuk. Augusztus 20-án este a zeneirodalom legnépszerűbb darabjai szólalnak meg a balatonlellei vitorlásfesztiválon, Keszthely pedig huszárnótákkal és huszárkonyhával mutatja meg augusztus 22-én a leghuszárosabb arcát. A csütörtökön kezdődő 33. Balatonboglári szüreti napok vendége lesz többek közt a Praxis és az Ivory Coast zenekar, színpadra lép majd a nyár legnépesebb balatoni rendezvényén Puskás Peti, Lola, a Bikini együttes, Király Viktor és Maróth Viki. A boglári Platán-strandon négy nagyszínpad várja a népszerű szólistákat és együtteseket.
Écsi Gyöngyi Az élet és a halál vize című bábjátékával, a helyi képzőművészek tárlatának hagyományos megnyitójával, a Danubius Táncegyüttes és az Almássy téri Gonoszok Táncegyüttes Magyar táncok című produkciójával, az Első királyunk: István című előadással (Álmosd Phaedra, Habány Tamás, Danubius Táncegyüttes, a Silverstar táncosai) és a helyi motorcsónak sportegyesület lampionos vízi felvonulásával ünneplik a nagymarosiak Szent István-ünnepét. A program fő attrakciója Ferenczi György és a Rackajam koncertje a Duna-parti nagyszínpadon. Szobon az Aranysólyom Lovagrend harci tornabemutatója és Polgár Éva zongorakoncertje fogadja a Dunakanyarban ünneplőket augusztus huszadikán. A Börzsöny festői, kulturális szempontból is jelentős településén, Berkenyén a Sebastian Consort (Kállay Katalin – blockflöte, Lachegyi Imre – blockflöte, Ölveti Mátyás – viola da gamba, Szászvárosi Sándor – viola da gamba) ad hangversenyt ezen a napon a római katolikus templomban. Műsorukon angol és német kamarazene hangzik fel a XVII–XVIII. századból.
XIV. Leó a barbárság új szintjére figyelmeztetett
