Bajnai Gordon kormányfő elfogadta Ficsor Ádám, a polgári titkosszolgálatokat öt hónapja irányító tárca nélküli miniszter lemondását – közölte Szollár Domokos kormányszóvivő tegnapi sajtótájékoztatóján. Hozzáfűzte: az utódlásról szeptember elején, az őszi ülésszak kezdetén döntenek. Kérdésre válaszolva a kormányszóvivő kijelentette, hogy Ficsor maga kérte a felmentését a miniszterelnöktől.
Ficsor Ádám az MTI-nek azt mondta: Lendvai Ildikó pártelnök kérte fel arra, hogy érdemben vegyen részt az MSZP választási kampányában, amelyben a jelöltállítással, a képviselőjelöltek felkészítésével foglalkozik majd – már a nyár végén és az ősz elején. – Ebben a kivételesen nehéz helyzetben az MSZP nem engedheti meg magának, hogy félállású kampányszervezői legyenek – hangoztatta. Megjegyezte, a döntésében az is fontos szempont volt, hogy kinevezésekor vállalta: a polgári titkosszolgálatokat távol akarja tartani a politikától.
*
Ficsor Ádám elmondása szerint a döntés előtt konzultált a kormányfővel. Mindketten úgy látták, hogy a pártszervezés és a titkosszolgálatok felügyelete nem összeegyeztethető – hangsúlyozta. A szocialista politikus úgy véli, ezt a lépést azért is kell most megtennie, mert a jelöltállítás feladatai megelőznek minden mást a kampányban, mivel négy évvel ezelőtt ebből a szempontból sokkal jobban állt az MSZP, mint most.
Ficsor Ádám elképzelése szerint az országgyűlési választási kampánynak három sarokköve van. Nyomatékosította, hogy „emelt fővel és nem földre szegezett tekintettel kell vállalni az elmúlt hét évet, annak egész mérlegével, eredményeivel és konfliktusaival együtt”. Második feltételként említette, hogy pártjának meg kell mutatnia: a másik oldalon „a gyűlölet napszámosai” állnak. – A Fidesz két-három éve abból él, hogy félelmet szít a mindennapokban, a politikában és egzisztenciális félelmet kelt a másképp gondolkodókban – állította az MSZP progresszív platformjának vezetője.
A szocialista politikus fontosnak tartja azt is, hogy az MSZP ne politikai ígéretkampányt folytasson, hanem „kormányzóképes erőként” láttassa magát, olyan programpontok alapján, amelyek „a kormányzati ciklus eredményeiből” egyértelműen következnek.
Demeter Ervin szerint Ficsor titokminisztersége öt hónapja alatt összeszedte azokat az információkat, amelyeket a választási kampányban majd az MSZP-ben fognak hasznosítani. A fideszes képviselő úgy véli, minden idők legdurvább és legaljasabb kampányára készülnek a szocialisták. Az Orbán-kormányban a polgári titokminiszteri posztot is betöltő politikus közölte: számos jel utal arra, hogy a titkosszolgálatok információt gyűjtenek a „politika egész közeli részéről”. Hozzátette: nem biztos, hogy az érintett képviselőt hallgatják le, hanem azt, akivel sűrűn beszél, vagy egy fideszes, de nem országgyűlési képviselő politikust. Demeter Ervin hangsúlyozta, a titkosszolgálatoknál elkövetett jogsértésekért mindenkinek vállalnia kell a felelősséget, függetlenül attól, hogy kormányváltáskor vagy azt megelőzően távozott a szolgálatoktól. – A Gyurcsány–Bajnai-kormány sorozatosan követi el a demokráciában kormányok által elkövethető legsúlyosabb bűnt, legnagyobb hibát, azt, hogy pártpolitikai célokra használja fel a titkosszolgálatokat – közölte a volt miniszter, aki szerint e két kormány hivatali ideje alatt a titkosszolgálatok nyíltan beavatkoztak a belpolitikába, a politikai rivalizálásba. A politikus utalt az UD-ügyre, hogy lehallgatott telefonbeszélgetések kerülhettek Dávid Ibolya MDF-elnökhöz, illetve arra, hogy 2006. október 23. után az akkori miniszter, Szilvásy György titkosszolgálati információkra hivatkozva, egy zárt bizottsági ülésen összefüggést próbált kreálni radikális-szélsőséges, vállalhatatlan politikai erők és a Fidesz között.
Ficsor Ádám egyébként úgy látja: viszonylag rövid idő alatt jelentős részét elvégezte annak a munkának, amit miniszteri kinevezésekor vállalt. Megemlítette, hogy „válságkezelő üzemmódba kapcsolta” a polgári titkosszolgálatokat a nemzetgazdaság biztonságát és a gazdasági ügyeket illetően. Tegnapi ígérete szerint szeptember közepére meglesznek a terület főbb költségvetési számai, és elkészül az ehhez kapcsolódó intézkedési terv is. Ficsor mindazonáltal egy igencsak kritikus állapotban lévő területet hagy maga mögött. Nemrég volt kénytelen megválni Laborc Sándortól, a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetőjétől, aki az UD Zrt.-ügy miatt került védhetetlen helyzetbe.
Emlékezetes, a szocialista frakcióban és az elnökségben is komoly vita kerekedett Ficsor Ádámnak a titkosszolgálati miniszteri posztra jelölése kapcsán, egyrészt azért, mert Gyurcsány Ferenc egyik „klónjának” tekintették, másrészt a területen való járatlanságát is felvetették. Lapunk úgy tudja, az új miniszter személyéről, egyáltalán a titkosszolgálatok irányításának jövőbeni kormányzati kereteiről még semmilyen elképzelés nincs.
Szocialista munkamegosztás. Az MSZP programkészítő csoportját Lendvai Ildikó elnök vezeti, aki tegnap közölte, a párt november-decemberi kongresszusán nevezik meg miniszterelnök-jelöltjüket. A program szervezésében Lamperth Mónika elnökhelyettes kap érdemi feladatot, a jelöltek felkészítése pedig Ficsor Ádámra hárul. Sajtóhírek szerint Molnár Csaba kancelláriaminiszter irányítja a kormányzati elszámolás elkészítését, a választást előkészítő szervező csoportot pedig Szekeres Imre elnökhelyettes vezeti. A társadalmi partnerekkel Kiss Péter egyeztet Juhász Ferenc elnökségi taggal; Simon Gábor választmányi elnök és Mesterházy Attila frakcióvezető a saját szervezetük koordinációjáért felel, a választási program megyei szintű összehangolásáért valószínűleg Boldvai László és Burány Sándor.
Budai hárít. Lapunk megkérdezte Budai Bernadett kormányszóvivőt, nem érzi-e, hogy megrendült benne a kormány bizalma, hiszen hétfőn még arról kellett beszélnie: a Ficsor Ádám kormányból való távozását taglaló sajtóhíreknek semmilyen alapja nincsen. Budaitól azt a választ kaptuk, hogy „ez esetben az érintett maga akarta nyilvánosságra hozni távozásának tényét”.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
